Jobb időket reméltek az érdekvédők

A kezdet volt jó – derül ki az elmúlt két évet értékelő szakszervezeti vezetők szavaiból, akik éppen a kormány leghangsúlyosabb, azaz a bérek felzárkóztatására, az érdekegyeztetés helyreállítására tett ígéreteinek megvalósulását hiányolják.

Bákonyi Ádám
2004. 06. 03. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó volt a start, 2002 szeptemberében átlagosan ötvenszázalékos béremelés valósult meg a közszférában, előtte pedig együttműködési megállapodást kötöttünk Medgyessy Péterrel például a bérek folyamatos felzárkóztatásáról, az érdekegyeztetés megújításáról – fogalmazott lapunknak Szabó Endre. A közszféra munkavállalóit képviselő SZEF elnöke elmondta, a biztató kezdet ellenére tavaly alig működtek az egyeztető fórumok, csúszik az egységes közszolgálati kerettörvény hatálybalépése, és nem folytatódott a bérfelzárkóztatás sem. A szféra szakszervezetei – jegyezte meg Szabó – jelenleg is tárgyalásban állnak a kormánnyal, mivel a legtöbb ágazatban nem valósult meg a megállapodásuk szerinti hatszázalékos béremelés, így tovább inflálódhat a munkavállalók keresete.
2002 júliusában megalakult az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT), módosult a munka törvénykönyve, eddig sikerült megállapodni a bérajánlásokról és a minimálbérről – összegezte a kezdeti pozitív tapasztalatokat Borsik János.
A közüzemi dolgozókat tömörítő Autonómok elnöke azonban kifogásolta, hogy a kormány bérfelzárkóztatás helyett ma már bérfelzárkózásról beszél, érdemben nem történt semmi a heti munkaidő csökkentésére, továbbra is magas a feketén foglalkoztatottak száma. Hiába alakult meg az OÉT, Medgyessy Péter két év óta nem hajlandó eljönni, hogy a gazdaság helyzetéről tájékoztatást adjon a szociális partnereknek – hangsúlyozta Borsik.
Az első és a második száznapos program történelmi léptékű folyamata mára megtorpant – értékelt lapunknak Wittich Tamás. A versenyszférát képviselő MSZOSZ elnöke hangsúlyozta, bár igaz, hogy az elmúlt két évben átlagosan huszonhárom százalékos reálbér-növekedés valósult meg, ebből a versenyszféra munkavállalóinak – főleg idén – szinte alig jutott valami. Wittich kifogásolta, hogy nem készült el az ígért bérfelzárkóztatási program, és visszautasította azokat a kormányzati nézeteket, hogy a magas bérkiáramlás okozza a versenyképesség romlását. A foglalkoztatottságban bekövetkezett mindössze egyszázalékos javulás, a munkanélküliségi ráta emelkedése és a sorozatos gyárbezárások miatt az érdekvédő átfogó foglalkoztatási és a szakképzési stratégia megalkotását hiányolta. Wittich egyenlőtlennek nevezte az elmúlt két év érdekegyeztetését, szavai szerint az OÉT-ba, tavaly nyáron tapasztaltak nem ismétlődhetnek meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.