Kicsik és nagyok

Megbukott a kétpártrendszer; az európai parlamenti választás a kis pártok nagy győzelmét hozta – hallani azok után, hogy az úgynevezett SZDSZ a várakozásoknak megfelelően, az MDF pedig azokra rácáfolva elérte a strasbourgi mandátumszerzéshez szükséges ötszázalékos küszöböt.

2004. 06. 17. 19:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzők nagy egyetértésben beszélnek arról, hogy üdvözlendő a kétpártinál színesebb képviselet, s a parlament kisebb pártjai elégedettek lehetnek a szereplésükkel. Magam is így gondolom, mégis erősen túlzónak, olykor kifejezetten megtévesztőnek tartom a kicsik sikerét ecsetelő nyilatkozatokat. Magyarországon nincs kétpártrendszer, ellenben több parlamenti ciklus alatt kikristályosodott egy kétpólusú pártstruktúra. Ezt a folyamatot a mostani voksolás sem törte meg. Érdemes uniós perspektívából is szemlélni a választást, ugyanis a „kicsik” néhány helyen (például Nagy-Britanniában) sokkal jobban felkavarták a politika állóvizét, mint nálunk.
Liberális áttörést emlegettek a szabad demokraták, látva, hogy pártjuk csaknem nyolc százalékot és ezzel a 24-ből két európai parlamenti képviselői helyet szerzett. Sikerük vitán felüli: korán megkezdett, világos üzenetekkel egy jól kiválasztott csoporthoz forduló kampányuk célba ért. De negyedmilliónál kevesebb voksuk azt jelenti, hogy nem váltották meg jegyüket a következő Országgyűlésbe; most az vált véglegessé, hogy ismét önállóan futnak majd neki a megméretésnek. Bejutási esélyük továbbra sem több ötven százaléknál, hiszen a hatalomról szóló döntéskor a nagyok még inkább mágnesként vonzzák a szavazókat, magasabb a részvétel, s ha a vidék is megmozdul, a városi szavazóbázis mozgósítása nem feltétlenül lesz elég az öt százalékhoz (több megyében és a községekben most is leverték a lécet). Önáltatás áttörésről beszélni, ahogy a valóságban, a magyar politikában sincs harmadik (liberális) pólus, az végleg elsüllyedt a Horn Gyulával kötött koalícióban. A kisebbik kormánypárt megnövekedett magabiztossága persze tovább szaporítja a miniszterelnök és az MSZP gondjait, a belső viták sokasodnak, a rosszul teljesítő szabad demokrata miniszterek valószínűleg a helyükön maradnak. Az úgynevezett SZDSZ helye a baloldalon van, akkor lenne harmadik erő, ha mindkét irányban koalícióképes lenne.
Az MDF néhány ezer szavazaton múló mandátumszerzése megmentette Dávid Ibolyát, de nem tett pontot a párt stratégiájáról folytatott diskurzus végére. Az önálló parlamenti indulás kockázataival kapcsolatban a szabad demokratákról írottak hatványozottan érvényesek a fórumra, hiszen 160 ezer szavazat bizonyosan nem elég a bejutáshoz. Ha eljön az idő, az MDF-nek azt kell mérlegelnie: érdemes-e vállalni az egyedüli megméretés minden terhét, a bukás kockázatát, s a legjobb esetben egy kínkeserves küzdelem végén lesz a mostanihoz képest kétharmadnyi képviselő; vagy a szervezeti önállóságot és saját karaktert megtartva, a mostani siker birtokában igyekszik minél előnyösebb megállapodást kötni a Fidesszel a 2006-os közös indulásról. A mostani választás – a nagy győztest talán kellemetlenül érintve – felértékeli az MDF szerepét a jobbközép oldalon, ám az eredményekre tekintve nyilvánvaló, hogy az ellenzék erőviszonyait nem rajzolta át.
Sok minden változott vasárnap, a pártstruktúra azonban nem: a nagyok nagyok, a kicsik kicsik maradtak. De az egymással viaskodó nagyoknak fél szemmel a kicsikre is figyelniük kell. Ha király nem is, királycsináló bármelyikükből lehet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.