A mobilszolgáltatásra való átállás alkotmányos jogokkal öszszefüggő visszásságot nem okoz, a hátrányos helyzetű térségek kistelepülésein élők problémáira azonban megoldást kell találni – írja Lenkovics Barnabás.
Az ombudsman korábban készült vizsgálati jelentésében felhívta az esélyegyenlőségért felelős tárca nélküli miniszter, valamint a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter figyelmét arra, hogy „meg kell teremteni a hátrányos helyzetű térségek alacsony lélekszámú településein élők esélyegyenlőségét, és halmozódó problémáikra mielőbb megoldást kell találni”.
Lenkovics Barnabás tegnapi közleménye szerint a posták bezárása – más társadalmi jelenségekkel összefüggésben vizsgálva – további problémákra világít rá. A kisvasutak felszámolása, a buszjáratok ritkítása, az iskola- és óvodabezárások mellett a postahivatalok megszüntetése az ott élők esélyegyenlőtlenségét okozzák, a településszerkezet torzulásához vezetnek.
A Magyar Posta, amelynek tulajdonosa a magyar állam, elismerte, hogy az átállást nem megfelelően kommunikálták az érintettek felé, a tájékoztatás hiányos volt, valamint a fokozatosság hiánya is kiválthatta a lakók ellenállását – olvasható a közleményben. Lenkovics Barnabás felhívta a Magyar Posta Rt. vezérigazgatójának figyelmét az önkormányzatokkal történő folyamatos párbeszédre, jogos, egyedi igényeik figyelembevételére. Az ombudsman hangsúlyozta, hogy „a tervezett intézkedést meg kell hogy előzze a széles körű és részletes tájékoztatás”. Az ügy megoldására tárgyalások kezdődtek a Magyar Posta és az Informatikai és Hírközlési Minisztérium között annak érdekében, hogy a megszüntetésre kijelölt hivatalok egy részében ingyenes internetszolgáltató helyeket építenének ki, így azok megmenekülhetnének a bezárástól. Az ombudsman javasolta a hírközlési és informatikai miniszternek, hogy a tárca az elképzelését mielőbb részletesen is dolgozza ki, megvalósítását gyorsítsa fel és kísérje figyelemmel.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról