Klaus figyelmeztet

Az Európai Unió bővítése nem előnyös sem a régi, sem az új tagállamok számára – hangoztatta a minap Václav Klaus a müncheni egyetemen működő gazdaságkutató intézet évi közgyűlésén elmondott beszédében. A cseh államfő úgy véli, a bővítés történelmi jelentőségéről elhangzott sok száz nyilatkozat között nagyon kevés elemző vagy bíráló vélemény hangzott el, amelyeket szűklátókörűségnek, sőt rosszindulatnak minősítve seperték le az asztalról.

Somogyi Mátyás
2004. 06. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok politikus és hírmagyarázó Európa, s nem pedig az Európai Unió bővítéséről beszélt, ez a csatlakozó országok számára sértő, hiszen a Csehországhoz hasonló országok mindig is európai országok maradnak, legyen akár az unió sáncain belül vagy kívül, – méltatlankodott Klaus. Hozzáfűzte: Európa azonosítása az EU-val súlyos módszertani tévedés, és rendkívüli érzéketlenségről tanúskodik. A cseh államfő rámutatott, az új tagok számára fél évszázados kommunista diktatúra után a csatlakozás önmagában rendkívül fontos politikai elismerést jelent, ám ez csupán jelképes hozadéka a bővítésnek. A jelekből ugyanis arra következtethetünk, hogy a legközelebbi időszakban Csehország nettó befizetője, s nem bevételezője lesz az uniós pénzeknek.
Az EU-jogrendszer átvétele sem jelent 2004. május 1. után alapvető változást, hiszen az uniós normák adoptálása a csatlakozás feltétele, nem pedig következménye. Az új tagországok formális tagsága valójában a régi tagok számára sem jelent előnyt, hozzátéve, hogy a csatlakozást inkább a brüsszeli bürokrácia erőltette, nem pedig a régi tagállamok.
A bővítés nem erősíti kifejezően az unió erejét, ám felerősíti a világot blokkokra vagy földrészekre osztva látók illúzióit, azokét, akik szerint egy nagyobb és egységesebb Európa több eséllyel védekezhet az Amerikai Egyesült Államok hegemóniájával, illetve Ázsia nagyarányú aspirációival szemben. Klaus szerint az is hátrány, hogy Európa még sokáig az országok puszta konglomerációja marad, hiszen nem létezik „európai nép”. Európa versenyképessége is csupán statisztikai fogalom, mert versenyképességről egyedül vállalatok, cégek közt lehet szó. A cseh elnököt aggasztja az EU működésével összefüggő költségek növekedése, ami szerinte előidézheti a döntéshozatal demokratikus vonásainak háttérbe szorulását, az unió szűkebb magja hatalmának növekedését. Klaus szerint „az Új Európa” fogalmába inkább tartozna a gazdasági szabadság, az állami paternalizmus nélküli Európa, ahol ismeretlenek a nemzetek fölötti és kontinentális ambíciók, az intellektuális sznobizmus, s ahonnan hiányzik az európaizmus ideológiája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.