Korrigáltak a börzék

Dénes Zoltán
2004. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erősítette a pesszimista várakozásokat a tengerentúli piacokon a hétfőn napvilágot látott erősebb amerikai kiskereskedelmi forgalom, ugyanis ez megerősítette azokat a félelmeket, hogy a Fed egy radikálisabb kamatemelés mellett dönt. Hétfőn csökkenéssel zártak az amerikai börzék. Az amerikai tőzsdeindexeket követve, a 225 válogatott tokiói Nikkei mutatója tegnap is – immár harmadik napja – csökkent, s 103,96 ponton, azaz 0,9 százalékos eséssel zárt. A kedden nyilvánosságra került amerikai inflációs adatok szerint májusban a fogyasztói árak havi szinten 0,6 százalékkal emelkedtek, szemben az elemzők 0,5 százalékos várakozásával. Azonban a piac által jobban figyelt, a szezonális hatásoktól megtisztított maginfláció nem okozott meglepetést, mindössze 0,2 százalékkal emelkedett az áprilisi 0,3 százalékos gyorsulást követően. Ennek megfelelően emelkedéssel indított tegnap a Wall Street. A New York-i kereskedés első fél órája után a DJIA-index 56,84 pontos, az összetett Nasdaq-mutató 17,10 pontos emelkedést jelzett – közölte az MTI. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 1,49 százalék csökkenéssel, 1969,99 ponton fejezte be a hétfői napot, a harminc vezető ipari részvény DJIA-mutatója 0,74 százalékkal, 10 334,73 pontra gyengült.
Változatos képet mutattak nyitáskor az európai tőzsdék. A párizsi CAC–40 minimálisan 0,03 százalékkal emelkedett, s ugyancsak erősödést mutatott a londoni FTSE indexe is, amely 0,14 százalékkal erősödött. A DAX és a BUX ellenben csökkenéssel nyitott, az előbbi 0,16, míg az utóbbi 0,07 százalékkal. A hazai üzletkötők délelőtt még a forint lassú erősödését várták, délután azonban a Pénzügyminisztérium (PM) tetemes júniusi költségvetési hiányt jósoló előrejelzése megtörte a bizakodó hangulatot. A PM tájékoztatója előtt a forint/euró kurzus 252,85 forint körül volt, a júniusra várt 322,52 milliárd forint hiány hírére azonban 253,60 forint/euróig gyengült a magyar valuta. Az eurót kedden délután 253,35/45 forinton jegyezték a bankközi devizapiacon. A dollárral délután 208,95/209,25 forinton kereskedtek, mintegy ötven fillérrel gyengébben a hétfői kurzusnál. A nap folyamán igen hektikusan mozgott a BUX, s rövid időre ismét 11 ezer pont alatt is tartózkodott. A kereskedés végére a Budapesti Értéktőzsde igazodott a nemzetközi piacokhoz, s 58,59 pontos emelkedéssel, 11 072,43 ponton zárt.

Tegnap az E.ON Hungária Rt. bejelentette, hogy június 18. és 22. között él vételi jogával az Édász, a Dédász és a Titász Rt. még megmaradt részvényeire, s egyúttal kérvényezi az érintett társaságok tőzsdei kivezetését.
A cég bejelentése azt jelenti, hogy élnek a kiszorítás lehetőségével, hiszen tulajdonosi hányaduk mindhárom társaságban kilencven százalék fölé nőtt. A részvények 2004. június 17-én forognak utoljára a BÉT-en, s azokat június 23-val törlik az értékpapírlistáról. A vételi jog árfolyama megegyezik az E.ON által a részvényekért a nyilvános ajánlatban kínálttal: a Titász részvényeiért10 433, a Dédász-papírokért 10 346, az Édász-részvényekért 13 093 forintot ajánlanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.