Szűk sávban ingadoztak a 25. héten a chicagói gabonatőzsdén a fő gabonatermékek jegyzései. A búza hét eleji gyengülését a viszonylag jó észak-amerikai időjárás és a rekordnak tűnő európai kínálat okozta, később azonban az amerikai exportforgalom némi emelkedéséről jelentek meg hírek, ami mellett mind több tenderkiírás tette optimistává az eladókat, s emelkedtek a jegyzési szintek.
Egyiptom effektív vásárlóként jelent meg a piacon, amikor 50-60 ezer tonna vásárlására jelentette be igényét. A hét második felében több nagyobb észak-amerikai búzaterület vált csapadékossá, ami tovább gerjesztette az árszintet. A takarmánykukorica-jegyzések ingadoztak a hét elején, majd a hét második felében a megfelelő amerikai időjárás, illetve az optimista, száraz időt jósló előrejelzés alacsony szinten tartotta az árakat. Az argentin mezőgazdasági minisztérium az idei kukoricatermés-előrejelzését jelentésében a korábbi 12,4 millió tonnáról 12,6 millió tonnára emelte. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a gabonapiacon marad a kis áringadozás. Amenynyiben a közeledő betakarítást drasztikusan gátló szélsőséges időjárás alakulna ki, úgy az árak elszabadulhatnak, ellenkező esetben a kedvező világtermési körülmények alacsony szinten tartják a jegyzéseket.
A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a 25. héten 20 százalékkal csökkent a forgalom. Összesen 313 kontraktusnyi üzlet született 993 millió forint értékben. A búza piacán a kereskedés majdnem ötven százalékkal visszaesett, a jegyzések elsősorban a közeli határidőre csökkentek, és az előző heti szint alatt zártak. A piaci szereplők az időjárást figyelik, mert a betakarítás közeledtével sok függ annak alakulásától. A takarmánykukorica piacán kisebb, kilencszázalékos volt a visszaesés. A jegyzések ingadoztak egész héten, s csak az utolsó napon vált tartottá az addig kialakult árszint. Végül az idei november a múlt heti árszintnél kissé magasabban, a december alacsonyabban, a jövő március ismét magasabban zárt. A viharos esőzések aggodalomra adnak okot néhány termőterületen, s ennek tudható be a gyenge áremelkedés. Fellendült a forgalom a takarmánybúza-, a repce- és a napraforgómag-szekciókban. A jegyzések e területeken a takarmánybúza kivételével erősen csökkentek. A takarmánybúza-árak tartottak voltak, decemberre mérséklődtek.
A múlt héten (26.) hétfőn a BÁT-on a búza augusztusi ára 25 550 forintra emelkedett, a szeptemberi 25 800 forint maradt, a decemberi pedig minimálisan, 10 forinttal, 28 090 forintra mérséklődött. Kedden nem történt árváltozás a búzapiacon, és szerdán is csak a szeptemberi jegyzés emelkedett 200 forinttal 26 000 forintra. Nagyobb volt a mozgás csütörtökön, amikor a búza augusztusi elszámolóára 250 forinttal 25 300 forintra csökkent, szeptemberre és decemberre pedig 300-300 forinttal 25 700, illetve 26 900 forintra esett a kenyérgabona ára. Pénteken a búza ára augusztusra változatlanul 25 300 forintot ért, a szeptemberi és a decemberi árfolyamok viszont 200-200 forinttal csökkentek.
A takarmánykukorica-jegyzések szinte egész múlt héten csökkentek, hétfőn a decemberi ár 150 forinttal 27 000 forintra csökkent, szerdán a júliusi esett 470 forinttal 34 830 forintra, pedig ez a termin egy nappal korábban még százforintos emelkedést produkált. Csütörtökön jött az első limites esés, amelyet szintén a júliusi jegyzés szenvedett el, amit pénteken tíz forint híján – ekkor 790 forintot veszített értékéből – majdnem megismételt, így 33 240 forinton zárt. A heti kereskedés során a többi lejárat nagyjából tartotta árait.
A múlt csütörtökön történt egy szinte csodaszámba menő vásárlás a világ gabonapiacán, ugyanis Kuba 5300 tonnányi amerikai durumbúzát vásárolt. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium jelentése szerint ez volt az első ilyen kubai vásárlás, mióta a minisztérium 1973-ban megkezdte a heti kereskedelmi adatok rögzítését. Az Egyesült Államok több mint négy évtizede kereskedelmi embargót tart érvényben Kuba ellen.
Gólparadé Pakson, az utolsó pillanatban dőlt el a keleti rangadó
