Fotóriporterek és operatőrök kereszttüzében érkezett meg az ügyészség belvárosi épületéhez tegnap 9 óra 45 perckor az a rendőrségi furgon, amely Kulcsár Attilát szállította gyanúsítotti kihallgatására. A K&H Equities Rt.-nél történt 20 milliárd forintos sikkasztás főszereplője majd egy éve, a brókerbotrány kirobbanása után került a sajtó érdeklődésének középpontjába, és idáig még nem nyilatkozott a politikai viharokat kavaró ügyben. Kihallgatásán – védője mellett – kizárólag a vádhatóság munkatársai vettek részt, a rendőrség később kapja meg a jegyzőkönyvet. Kulcsár Attila első körben egy órán keresztül beszélt a bűncselekmény részleteiről, ezután azonban félbeszakadt a kihallgatás, mert ügyvédjének, Zámbó Gyulának egyéb elfoglaltságai miatt távoznia kellett az eseményről.
A kihallgatás tartalmi részleteiről nem lehet tudni semmit, az pénteken folytatódik. Az exbróker védője az ügyészségről távozóban újságírókkal annyit közölt, hogy „az ügyben érdemi változás nem történt”.
*
A pénzügyi visszaélés nyomozása során idáig 232 főt hallgatott ki a rendőrség, 17 személyt háromféle bűncselekménytípus (sikkasztás, pénzmosás és magánokirat-hamisítás) elkövetésével gyanúsítottak meg – közölte a nyomozást vezető Papp Csaba sajtótájékoztatón. Az alezredes elmondta azt is, hogy a közeljövőben elkészülő tőkepiaci szakértői jelentés nyomán tudják alaposabban megvizsgálni a K&H Equities Rt. ügyfeleinek esetleges bűnrészességét az ügyben. A nyomozó tájékoztatójából kiderült, hogy a visszaélésekkel összefüggésben 17 off-shore vállalkozásból a három legjelentősebb – a Montrade, a Britton és a Balmoral – eredeti alapító okiratával rendelkezik a rendőrség, ezek tulajdonosi struktúráját ismerik. Konkrét neveket nem említett az alezredes, annyi azonban szavaiból kitűnt, hogy az ügy gyanúsítottjai állnak a cégek mögött. A társaságoknak a pénzmosásban volt szerepük, valószínűsíthető, hogy a Montrade és a Balmoral hátterében Schönthal Henrik, míg a Britton mögött Kulcsár Attila áll. 1998 augusztusától kezdődően hajtottak végre törvénytelen banki ügyleteket a K&H Equities Rt.-nél, az elkövetési módszer a kormányváltás után, 2002 májusában megváltozott, ekkor vonták be ugyanis a K&H Bank Vigadó téri fiókjának a technikai számláját a sikkasztás végrehajtására.
Lapunk kérdésére a nyomozás vezetője elmondta: a 10,7 milliárd forintos okozott kárérték tíz százalékát sikerült lefoglalniuk a gyanúsítottaknál, a hiányzó pénz egy része feltehetőleg az ügyfelekhez vándorolt vissza. Ebbe az összegbe tartozik bele az a 6,2 milliárd forint is, amelyet arab pénzváltók vettek fel az Inter-Európa és az OTP Bankból. Pár milliárd forintnak egyelőre nem tudtak a nyomára akadni a nyomozók – ismerte el Papp Csaba, aki szerint megoldást jelenthet a szakértői jelentés. Kulcsár Attila korábban az MTV egyik műsorának nyilatkozva azt állította, hogy kevesebb mint egymilliárd forintja van, arra a kérdésre viszont nem kívánt válaszolni – mivel erről „nem beszélhetett” –, hogy pártpénzeket rábíztak-e. Az exbróker akkor elismerte, hogy a tranzakciók során ő „főleg” megbízásokat teljesített. Ismert, a K&H károsultjai minden törvényes eszközt felhasználnak pénzük visszaszerzése érdekében. A HVG információi szerint az Amerikában dolgozó jogászok szerint az Equitiestől elsikkasztott milliárdok egy részét meg tudják találni. Úgy gondolják, a pénzt részben legálisan működő észak-amerikai, jellemzően kanadai vállalkozásokba fektették.
A részletek felderítésével amerikai illetőségű magánnyomozó cégeket bíznak meg a magyar ügyfelek. Eddig 33 önálló feljelentést tettek a K&H-nál történt pénzügyi visszaélésekkel kapcsolatban a rendőrségen, ezek közül 18 a pénzintézethez, négy a PSZÁF-hez, a többi pedig magán- és jogi személyekhez kötődik.
A bűncselekmény-sorozat elsősorban politikai vetületei miatt került a lapok címoldalára, a K&H brókercégének ügyfelei között ugyanis baloldali politikusok és MSZP közeli vállalkozók is vannak. A Kulcsár-listán mások mellett szerepelt Karl Imre volt szocialista honatya, Endrényi Éva, Kovács László MSZP-pártelnök, külügyminiszter közeli ismerőse, Mudura Sándor, Medgyessy Péter kormányfő nagyváradi barátjának a fia, Garamszegi Gábor volt MSZP-s városatya. A kiemelt ügyfelek között számos baloldali médiaszemélyiség is feltűnt, így Pintér Dezső, a TV2 első embere és cégén keresztül Forró Tamás, a Nap-kelte egykori riportere. A jobboldalt Kónya Imre volt MDF-es belügyminiszter, az MDNP alelnöke képviseli a listán.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról