Kulcsár vallani kezdett

Zámbó Gyulának, Kulcsár Attila védőjének egyéb elfoglaltsága miatt az exbróker gyanúsítotti kihallgatása mindössze egy órán át folyt a Fővárosi Főügyészség belvárosi épületében. A vallomás tartalmi részleteiről nem lehet tudni semmit, a K&H Equities Rt. volt alkalmazottjának ügyvédje mindössze annyit közölt, hogy az ügyben érdemi változás nem történt.

Villányi Károly
2004. 06. 03. 8:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fotóriporterek és operatőrök kereszttüzében érkezett meg az ügyészség belvárosi épületéhez tegnap 9 óra 45 perckor az a rendőrségi furgon, amely Kulcsár Attilát szállította gyanúsítotti kihallgatására. A K&H Equities Rt.-nél történt 20 milliárd forintos sikkasztás főszereplője majd egy éve, a brókerbotrány kirobbanása után került a sajtó érdeklődésének középpontjába, és idáig még nem nyilatkozott a politikai viharokat kavaró ügyben. Kihallgatásán – védője mellett – kizárólag a vádhatóság munkatársai vettek részt, a rendőrség később kapja meg a jegyzőkönyvet. Kulcsár Attila első körben egy órán keresztül beszélt a bűncselekmény részleteiről, ezután azonban félbeszakadt a kihallgatás, mert ügyvédjének, Zámbó Gyulának egyéb elfoglaltságai miatt távoznia kellett az eseményről.
A kihallgatás tartalmi részleteiről nem lehet tudni semmit, az pénteken folytatódik. Az exbróker védője az ügyészségről távozóban újságírókkal annyit közölt, hogy „az ügyben érdemi változás nem történt”.
*
A pénzügyi visszaélés nyomozása során idáig 232 főt hallgatott ki a rendőrség, 17 személyt háromféle bűncselekménytípus (sikkasztás, pénzmosás és magánokirat-hamisítás) elkövetésével gyanúsítottak meg – közölte a nyomozást vezető Papp Csaba sajtótájékoztatón. Az alezredes elmondta azt is, hogy a közeljövőben elkészülő tőkepiaci szakértői jelentés nyomán tudják alaposabban megvizsgálni a K&H Equities Rt. ügyfeleinek esetleges bűnrészességét az ügyben. A nyomozó tájékoztatójából kiderült, hogy a visszaélésekkel összefüggésben 17 off-shore vállalkozásból a három legjelentősebb – a Montrade, a Britton és a Balmoral – eredeti alapító okiratával rendelkezik a rendőrség, ezek tulajdonosi struktúráját ismerik. Konkrét neveket nem említett az alezredes, annyi azonban szavaiból kitűnt, hogy az ügy gyanúsítottjai állnak a cégek mögött. A társaságoknak a pénzmosásban volt szerepük, valószínűsíthető, hogy a Montrade és a Balmoral hátterében Schönthal Henrik, míg a Britton mögött Kulcsár Attila áll. 1998 augusztusától kezdődően hajtottak végre törvénytelen banki ügyleteket a K&H Equities Rt.-nél, az elkövetési módszer a kormányváltás után, 2002 májusában megváltozott, ekkor vonták be ugyanis a K&H Bank Vigadó téri fiókjának a technikai számláját a sikkasztás végrehajtására.
Lapunk kérdésére a nyomozás vezetője elmondta: a 10,7 milliárd forintos okozott kárérték tíz százalékát sikerült lefoglalniuk a gyanúsítottaknál, a hiányzó pénz egy része feltehetőleg az ügyfelekhez vándorolt vissza. Ebbe az összegbe tartozik bele az a 6,2 milliárd forint is, amelyet arab pénzváltók vettek fel az Inter-Európa és az OTP Bankból. Pár milliárd forintnak egyelőre nem tudtak a nyomára akadni a nyomozók – ismerte el Papp Csaba, aki szerint megoldást jelenthet a szakértői jelentés. Kulcsár Attila korábban az MTV egyik műsorának nyilatkozva azt állította, hogy kevesebb mint egymilliárd forintja van, arra a kérdésre viszont nem kívánt válaszolni – mivel erről „nem beszélhetett” –, hogy pártpénzeket rábíztak-e. Az exbróker akkor elismerte, hogy a tranzakciók során ő „főleg” megbízásokat teljesített. Ismert, a K&H károsultjai minden törvényes eszközt felhasználnak pénzük visszaszerzése érdekében. A HVG információi szerint az Amerikában dolgozó jogászok szerint az Equitiestől elsikkasztott milliárdok egy részét meg tudják találni. Úgy gondolják, a pénzt részben legálisan működő észak-amerikai, jellemzően kanadai vállalkozásokba fektették.
A részletek felderítésével amerikai illetőségű magánnyomozó cégeket bíznak meg a magyar ügyfelek. Eddig 33 önálló feljelentést tettek a K&H-nál történt pénzügyi visszaélésekkel kapcsolatban a rendőrségen, ezek közül 18 a pénzintézethez, négy a PSZÁF-hez, a többi pedig magán- és jogi személyekhez kötődik.
A bűncselekmény-sorozat elsősorban politikai vetületei miatt került a lapok címoldalára, a K&H brókercégének ügyfelei között ugyanis baloldali politikusok és MSZP közeli vállalkozók is vannak. A Kulcsár-listán mások mellett szerepelt Karl Imre volt szocialista honatya, Endrényi Éva, Kovács László MSZP-pártelnök, külügyminiszter közeli ismerőse, Mudura Sándor, Medgyessy Péter kormányfő nagyváradi barátjának a fia, Garamszegi Gábor volt MSZP-s városatya. A kiemelt ügyfelek között számos baloldali médiaszemélyiség is feltűnt, így Pintér Dezső, a TV2 első embere és cégén keresztül Forró Tamás, a Nap-kelte egykori riportere. A jobboldalt Kónya Imre volt MDF-es belügyminiszter, az MDNP alelnöke képviseli a listán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.