Medgyessy: Bocsánat ’56-ért!

Medgyessy Péter miniszterelnök bocsánatot kért a saját nevében a Szabadságharcosokért Közalapítvány által a Kisfogház Emlékhelyen rendezett ünnepségen azért, ami az ’56-os forradalom után történt. A Vértanúk terén álló Nagy Imre-emlékműnél közjogi méltóságok és családi barátok, hozzátartozók emlékeztek.

Kristály Lehel
2004. 06. 17. 20:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közjogi méltóságok és barátok, hozzátartozók emlékeztek a Vértanúk terén álló Nagy Imre-emlékműnél, ahol koszorút helyezett el Mádl Ferenc köztársasági elnök, Medgyessy Péter miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Holló András, az Alkotmánybíróság elnöke és Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. Virágot vitt Göncz Árpád volt köztársasági elnök, Kovács László külügyminiszter, Lamperth Mónika belügyminiszter, Kovács Kálmán hírközlési miniszter, valamint pártok és egyházak képviselői. A Rákoskeresztúri köztemető 301-es parcellájánál már előre ki volt helyezve a miniszterelnök és az MSZP képviselőcsoportjának koszorúja. – Nem a miniszterelnök koszorúzott tegnap a 301-es parcellánál – ismerte el tegnap Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Elmondta: mivel tegnap a kormányfő több, Nagy Imrével és mártírtársaival kapcsolatos megemlékezésen is részt vett, valamint a kormány is ülésezett, így semmi kivetnivaló nincs abban, hogy megkérte munkatársait, vigyék ki a koszorúját a temetőbe.
Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke sietve, a hivatalos meghívóban szereplő 10 óra előtt, a sajtó munkatársainak többségét is megelőzve koszorúzott. Így a pontosan érkező Gusztos Péter (SZDSZ) és Szijjártó Péter (Fidesz) az elnök asszonnyal nem is találkozhatott.
A fővárosi 301-es parcellától az Országgyűlés elnöke a pasaréti, Orsó utcai Nagy Imre Házba látogatott. Szili Katalint Nagy Imre unokája, Jánosi Katalin köszöntötte, aki elmondta: reméli, hogy a fény, amely 46 éve Nagy Imre halálával kihunyt, újra sugározni fog. Jó lenne – mondta az unoka –, ha szelleme visszatérne, mert a mai politikai életben nagy szükség lenne rá.
A Szabadságharcosokért Közalapítvány a Kisfogház Emlékhelyen, a fővárosi Kozma utcában tartott megemlékezést. Koszorúzott Boross Péter alapítványi elnök, beszédet mondott Fónay Jenő volt halálraítélt, aki hangsúlyozta, hogy a magyar társadalom megérett a béke kimondására. A közel félórás késéssel érkező Medgyessy Péter az előtte szóló Fónay Jenő mondataira hivatkozva elmondta: méltatlan lenne, ha ő előre megírt beszédet mondana. – Kimondom azonban azt: bocsánat azért, ami akkor történt. Még akkor is, ha én akkor 14 éves voltam – jelentette ki a kormányfő. „Az az ország, az a nemzet, amelyik a jövőre készül (…), nem engedheti meg, hogy ne nézzen szembe a saját múltjával. Nem engedheti meg magának azt, hogy ne tekintsen vissza és ne mondja ki azokat a szavakat, amelyeket bizony sokszor ki kell mondani” – fogalmazott. Medgyessy az ’56-os forradalom idején tapasztalt összefogást méltatta, s azt mondta: most megint egy olyan pillanat van, hogy nagy szükség van erre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.