Megélhetési méhkirálynő

Csontos János
2004. 06. 28. 17:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olvasom az interjút Csapody Miklóssal a liberális napilapban, s nem akarom elhinni, hogy a XXI. században ilyen írás napvilágot láthat. Nem azért, mert az MDF országgyűlési képviselője pártütőknek láttatja az elnök asszony férfias stílusát nehezményezőket – ez még belefér a demokráciába. A frazeológia és a mögötte rejlő gondolkodás az, ami vérlázító. (S mindez egy győztes választás után!) Csapody politikusi adottságait soha nem becsültem le, de nem azért, mert mások (hogy megalkotta a „megélhetési politikus” szóösszetételt), hanem mert ténykedését egyéni választókerülete rendre visszajelezte. Úgy is mondhatnám: imponált, hogy nem kéredzkedik biztonságos pártlistákra. Kitartott az MDF mellett a sanyarú időkben is – igaz, az soha nem szúrt szemet neki, hogy miért fogadják olyan kitüntető szívélyességgel a jobboldali politikai egységet erodáló írásait az ellenoldali sajtóban. Mégsem Csapody személyesítette meg számomra az MDF krónikus kétarcúságát. Ő következetes maradt alapelvéhez – amely pártja önállóságát, politikai jövőjét egy lapra teszi fel, s ezen a lapon Dávid Ibolya a dáma. S bár a hozzáállásban semmi új nincs, azért hasznos Csapody-nyilatkozatot olvasni, mert e hitvallás természete leplezetlenül feltárulkozik a kívülálló (jelen esetben örök pártonkívüli) előtt is.
Megtudjuk a beszélgetésből, hogy az európai parlamenti választási siker utáni első frakcióülés a Kiskakukk étteremben feszült volt. Azért ültek össze, hogy értékeljék a kampányt, de Gémesi György kampányfőnök azt mondta, hogy most nem beszélne a kampányról. Dávid Ibolya meg egyenesen hazaküldött mindenkit, hogy a nyáron pihenjék ki magukat, és utána megbeszélik, ki miben tudja segíteni a párt munkáját. A Lakitelek munkacsoport létrehozásáról egyetlen szó sem esett, mert az elnök asszonynak korán kellett távoznia. (Hiába, a bevásárlás, a házimunka, a második műszak…) A feszültséget a cserfes Font Sándor okozta azzal a fenségsértő megjegyzésével: egyesek nehogy azt képzeljék, hogy az egyéniben bejutott képviselők mások listás helyéért fognak harcolni 2006-ban. A feszültséget Csapody azzal a fölöttébb tréfás megjegyzésével igyekezett oldani a riporternek: nem szerzett meglepetést számára az Alcsút munkacsoport megszületése, amely Lakitelek fedőnéven működik. Ilyenkor a liberális olvasó erogén zónájában jóleső melegség árad szét.
De itt álljunk meg azért egy pillanatra! Csapody annak idején a Fideszhez igazoló Demeter Ervint és Manninger Jenőt illette a megélhetési politikus minősítéssel, akik aztán alaposan megdolgoztak a megélhetésükért. A gesztus itt is ugyanaz: mindenki áruló, aki (papíron) legfőbb szövetségesünkkel, Orbán Viktorral paktál. Csakhogy Csapody – azonkívül, hogy lesüllyedt a notóriusan alcsútozó Farkasházy-kabarék nívójára – mellékesen egy aligha megbocsátható politikai blaszfémiát is elkövetett: beáldozta egy aktuális poén kedvéért a Lakitelek-mítoszt. Márpedig ez a mítosz demokratikus köztulajdon – nem a mindenkori MDF-é. Más pártállású politikusok bölcsebbek: eszükbe sem jutna oktalanul beszennyezni Monort vagy a Jurta Színházat. Még egyetlen maliciózus megjegyzést nem olvastam szocialista berkekből a pártszakasztó kongresszusukról sem.
A demokrata fórum szeptember második felére előre hozott tisztújítását Dávid Ibolya (aki 1989 óta tagja a pártnak, tehát nem „alapító anya”) történetesen épp az 1987-es lakiteleki találkozó évfordulójára időzítette. Annak idején sokat cikkeztek róla, hogy Pozsgay Imrét retusálták az alapító atyák közül; most mintha a sátorverő Lezsák Sándort fenyegetné ez a veszély. Csapody legalábbis kísérletet tesz rá, hogy elfogadtassa: a mostani MDF számára lényegtelen epizód Lakitelek. Világosan fogalmaz: „Orbán Viktor nem hajlandó lemondani az egy a tábor, egy a zászló elvéről. Nyilvánvaló, hogy azt ígérte a tizenhármaknak, hogy egyéniben elindítják őket két év múlva. De ez semmire nem biztosíték, legfőképp arra nem, hogy az illetők nyerni is fognak. Ráadásul egy mai ígéret a Fideszt semmire nem kötelezi.” Vagyis Lezsákék eladják a lakiteleki örökséget egy tál fideszes lencséért a hazug és hitszegő Orbánnak, aki még listás helyet sem ajánl fel nekik. Emlékeznek még a Font Sándor-féle kifakadásra a listás herékről? Kezdjük érteni a feszültséget a Kiskakukkban.
Csapody ezután ügyesen bedobja a viszály almáját a buta fideszesek közé, akik nyilván nem látnak tovább az orruknál – bár azért a fideszes képviselői konkurencia háborgásán szerinte „nem múlna az MDF-es megélhetési politikusok átvétele”. (Pazar önidézet!) S hogy miért nem? „A Fidesz alapszervezeteiben elő szokott fordulni, hogy valakit lemészárolnak.” (Mondja ezt pár nappal a II. kerületi MDF-alapszervezet példastatuáló felosztása után: így jár az, aki az elnök asszonyt etikai bizottság elé merészeli citálni!) „A kilövési engedély kiadása ott házon belül is megesik, pláne, ha Dávid Ibolyára, Herényi Károlyra és rám vonatkozik” – folytatja, de ettől teljesen összezavarodom. Dávid, Herényi meg Csapody házon belül volna a Fidesznél? Mi akkor a probléma?
Ez a kilövési engedély a liberális faggatónak is sok, mert szóba hozza a megrendszabályozott II. kerületet. Csapody válasza: „Szükséges volt a váltás. Dávid Ibolya sikert ért el, s nehezen maradhatnak a helyükön azok, akik etikai eljárást indítottak ellene.” Na puff! Nesze neked, demokrácia! Aki sikert ért el, annak mindent lehet, azonkívül nem ér fel hozzá a kritika. Igaz, hogy Orbán picit nagyobb sikert ért el – ő meg gaz levadászó. Nehéz dolog ez a dialektika.
A kérdező ezek után fölveti: mi lesz az MDF-frakcióval, ha a tizenhármak – Hende Csabához hasonlóan – átülnek a függetlenek közé? „A féléves függetlenségbe a nyári szünet is beletartozna, tehát elvileg érdemes meglépni. De csak elvileg és csak Hendének. Ő elég kiegészítő fizetést kap a Fidesztől, hogy a független képviselőknek járó csökkentett jövedelmet kiegészítse. A többieknek azonban ez anyagi veszteség lenne, tehát aligha ülnek át.” Bevallom, ezek a szempontok soha az eszembe nem jutottak volna: ez a megélhetési politikus logikája, aki ugyanezért másokat mélyen megvet. Azt már megszokhattuk, hogy Hendébe etikus rugdosni, de most azért kicsit sokan vannak ahhoz a lakitelekesek, hogy testületileg haszonleső naplopóknak lehetne titulálni őket. Ez esetben azonban a tömeg törpe minoritást képez: „A tizenhármak magukra vonták a haragot. A tagság nyolcvan-kilencven százaléka Dávid Ibolya mögött áll, s az eltökéltségük csak erősödött.” Aki tudja, hogyan lehet haragot magunkra vonni, s főleg kiét, világosítson föl engem is. (Isten haragjáról szoktak ilyesmit mondani, de ő nem jár párttaggyűlésre.) Ugyancsak izgatna ennek a nyolcvan-kilencven százalékos eltökélt támogatásnak a reprezentativitása – ennyivel még a rekorder Kósa Lajos sem rendelkezik Debrecenben.
Mindezek után még megtudjuk, hogy „komoly ára lenne közösen kormányozni a Fidesszel. Aligha lesz elég, hogy a méhkirálynőt meghívják a kaptárba, a többiek pedig gyűjtik a mézet”. Bárhogy forgatom, csak egyvalakit tudok ebben a hasonlatban behelyettesíteni a méhkirálynő szerepébe. Nem lesz baja emiatt a méhkirálynő lovagjának?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.