Megkezdődött Hodorkovszkij pere

Munkatársunktól
2004. 06. 17. 19:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyugati befektetők és kormányok, az Európa Tanács és a különféle emberjogi szervezetek kiemelt figyelmének kereszttüzében a moszkvai mescsanyi kerületi bíróság tegnap megkezdte a volt Jukosz-vezér, Mihail Hodorkovszkij és egy másik főrészvényes, Platon Lebegyev perének érdemi tárgyalását. A tavaly július, illetve október óta vizsgálati fogságban ülő két milliárdost nagystílű privatizációs és adócsalással vádolják, amivel állítólag egymilliárd dolláros kárt okoztak az államnak. A fő vádpont szerint fondorlatosan, bűnszövetkezetben megszerezték az 1994-ben privatizált Apatit műtrágyagyár 20 százalékát. A perben magánfélként részt vevő adóhatóság 700 millió dollárnyi hátralékot kér számon Hodorkovszkijon mint magánszemélyen. A Jukosz egy másik főrészvényese nemrég másfél év felfüggesztett börtönt kapott adócsalásért, másik hármat pedig nemzetközi körözés alá vontak. Hodorkovszkijra akár tízévi szabadságvesztés is várhat.
Eközben a Jukoszt magát csőd fenyegeti egy másik adóper miatt. A moszkvai döntőbíróság május 26-án helyt adott az adóhatóság keresetének, amely 3,5 milliárd dollárnyi hátralékot és bírságot akar behajtani a cégen 2000-re vonatkozólag. Ez a döntés már a pénteki, újabb meghallgatás után hatályba léphet, s ebben az esetben a Jukosznak be kell fizetnie az államkasszába a fenti összeget, különben az adóhatóság megindíthatja a cég ellen a csődeljárást. A cég menedzserei múlt heti levelükben haladékot kértek a kormánytól a fizetésre, illetve lehetőséget egyes vagyonrészek eladására, a vállalat vagyonrendelkezési jogát ugyanis a döntőbíróság két hónapja befagyasztotta, az adóhatóság követelésének elbírálásáig. Az olajvállalatnál felvetették új részvények kibocsátását is, illetve tárgyalások folytatását a Menatep csoporttal arról, hogy pakettje egy részét eladja állami bankoknak, a kormány azonban nem mutatott tárgyalási készséget, és a Jukosz-részvények árfolyama harminc hónapos mélypontra zuhant. A Jukosz lényegében felkészült a csődre, hiszen mint Bruce Misamore pénzügyi igazgató elmondta, a cég most alig 800 millió dollár készpénzzel rendelkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.