Látszólag nyoma sem volt a négyszemközti találkozót követő sajtótájékoztatón annak a konfliktusnak, amely a két ország homlokegyenest ellentétes Irak-politikája miatt alakult ki. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kijelentette: Franciaország és Magyarország egyaránt érdekelt abban, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa még júniusban fogadjon el határozatot az iraki helyzettel kapcsolatban. A magyar miniszter a konkrétumokat óvatosan kerülve úgy fogalmazott: olyan határozatra van szükség, amely lehetővé teszi a hatalom átadását a helyi közösségek számára.
Michele Alliot-Marie miniszter asszony hozzáfűzte: bár az unió gazdasági hatalom, fontos, hogy legyen saját védelme is. A jelenlegi veszélyes világban képesnek kell lenni Európa megvédésére és a kialakuló válsághelyzetek kezelésére.
Információink szerint a kuliszszák mögött hadiipari lobbizás is zajlott, amit megerősít az a tény is, hogy Michele Alliot-Marie-t fogadta Medgyessy Péter kormányfő is, aki fontos szerepet játszott a Mistral rakéták beszerzésében. A javarészt francia érdekeltségként ismert európai MBDA konszern szeretné elérni, hogy a honvédség újabb Mistral rakétákat és a BTR–80-as páncélozott szállító járművekre szerelhető indítóállványokat vásároljon. Ezenkívül arról akarják lebeszélni a HM-et, hogy a már használatban lévő magyar Mistral-rendszerekhez amerikai azonosítóberendezést vegyen a francia helyett. Az MBDA lobbizik a Gripen-fegyverzettel kapcsolatban is. A céljuk az: Magyarország a svéd gépekhez, hosszú távon európai termékeket szerezzen be.
Újabb bírálat a Gripeneknek. Független elemzők nem sok értelmét látják annak, hogy Magyarország, amely éppen most ígérte meg Brüsszelnek, hogy 2007-ig a GDP 3,1 százalékára csökkenti államháztartási hiányát, majdnem egymilliárd dollárt költsön új harci repülőgépekre – írta tegnap a Financial Times.