Legalább 25 millió forintra lenne szüksége az osztálynak ahhoz, hogy a legszükségesebb fejlesztéseket elvégezhessék, ám sem fenntartói (Pécsi Tudományegyetem), sem pedig kormányzati támogatásra nincs remény. – Egyrészt nincsenek megfelelő minisztériumi műszerpályázatok, másrészt nem valósult meg az a kormányzati ígéret, hogy a gépek amortizációját beveszik az egészségügyi finanszírozásba, így egyelőre nem látom az esélyét annak, hogy megfelelően tudjunk működni – mondta dr. Adamovich Károly docens, a PIC vezetője. Pedig évente 250 kisgyermeket kezelnek, akiknek jó részét „utaztatni” kell Budapestre. Annak ellenére, hogy a megyei szülészet a PIC-től ötszáz méterre van, de Pécs régiós központ is, ezért sem Somogy megyében, sem pedig Tolnában nincs ilyen ellátás.
Az intézménynek lélegeztetőgépekre, inkubátorokra, infúziós pumpákra és még számos olyan műszerre lenne szüksége napi szinten, ami elengedhetetlen a beteg, koraszülött kisgyermekek megfelelő ellátásához. – A civil szféra támogatásában reménykedünk egyedül – magyarázta Adamovich.
Pécs abból a szempontból is speciális helyzetben van, hogy bár országos szinten a születések száma csökkent, addig az itt kezelt beteg gyerekek száma nőtt. A gyermekklinikán ápolt újszülöttek 67 százalékát kell lélegeztetni.
Kökény Mihály egészségügyi miniszter tegnap azt közölte: a pécsi egyetem nemrégiben nyert másfél millió, majd pedig húszmillió forintot a tárca pályázatán. Az ebből vásárolt műszerek (defibrillátorok, két inkubátor, gyógyszerpumpák) heteken belül megérkeznek a gyermekklinikára. A miniszter tudatta azt is: szerinte a műszerhiány nemcsak pénzkérdés. Mint mondta, szintén Pécsen derült ki, hogy azért hibásodott meg egyszerre mindkét, a sugárterápiás kezelésekre szolgáló berendezés, mert rosszul szervezték meg a karbantartást.
Zelenszkij újabb fogolycserét jelentett be
