Nagy áramszünetekre is számítanunk kell

Az európai villamosenergia-hálózat egyesülése, az egyre növekvő fogyasztás és a piac liberalizációjából adódó ellátásbeli kockázatok kontinensünkön is előrevetítik egy olyan rendszeröszszeomlás lehetőségét, mint amilyen hatalmas területeken hoszszan tartó áramszünetet okozott tavaly nyáron az Egyesült Államok északi és Kanada déli részén. Az Európai Bizottság május végi direktívájában a hatékonyság népszerűsítésével évi egyszázalékos fogyasztáscsökkentést rendelt el; a magyar közép- és hosszú távú energiakoncepció viszont azzal számol, hogy a hazai energiafelhasználás évente 0,5–0,8 százaléknyival bővül.

Erdősi Csaba
2004. 06. 07. 17:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiderült, hogy igaz, amit régóta hangoztatnak azok a szakemberek, akik a privatizációt és az állami szabályozás leépítését ellenzik: az energetikai piacnyitás, Európa áramfüggése komoly ellátási kockázatokat rejt magában. Az Európai Parlament illetékes bizottsága elé nemrégiben került az a dokumentum, amely kimondja: a kontinens villamosenergia-hálózatának összekapcsolása az előttünk álló időszakban ingataggá, kockázatosan üzemeltethetővé teszi a rendszert.
Kevésbé ismert, de tavaly nemcsak az észak-amerikai áramszolgáltatás omlott össze egyik napról a másikra, hanem komoly, hazánkat is a kritikus helyzet közelébe sodró áramkimaradások jelentkeztek Európában is. Méghozzá a fogyasztási szokások megváltozásának következtében nem télen, amikor hagyományosan nagy az áramigény, hanem éppen a legmelegebb időszakban, nyáron és az ősz legelején. Jelentősebb zavarok keletkeztek Nagy-Britannia, Svédország, Olaszország, Spanyolország és Portugália területén.
A cseh szakemberek által készített és a Magyar Villamosipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. honlapjára is felkerült jelentés szerint az áramszüneteket részben az átviteli hálózat meghibásodása okozta, de az áramszünet okai között a dokumentum a szűkös kapacitást és az áramszolgáltatók közötti megnövekedett versenyt is említi. Utóbbi jelenség odavezetett, hogy az áram a szabadpiacon olcsóbb lett, a hatósági átvételi díjak az állam szerepének lebontásával párhuzamosan pedig estek. Ebből kifolyólag a szolgáltatók profitja lecsökkent, így a társaságok kényszerűen lemondtak a biztonságot garantáló karbantartásról és a szükséges fejlesztésekről.
A távirati iroda közlése szerint a jelentés rámutatott: különösen kritikus a helyzet a villamos átvitel területén, ahol a nagyfeszültségű kapacitás a következő évtizedben várhatóan csak 5 százalékkal nő, míg a villamos termelés növekedése 30 százalékos, az igény megugrása pedig 20 százalékos lesz. Európában a dereguláció alacsonyabb villamosenergia-árakhoz, kevesebb beruházáshoz és romló infrastruktúrához vezetett a növekvő igényekkel párhuzamosan, a privatizáció pedig a koordináció csökkenését eredményezte az igény és a tartalékok egyenletes elosztásában.
A problémák megoldására az egyes országok egyre inkább öszszekapcsolják hálózataikat nagy regionális hálózatokká. Ez lehetővé teszi, hogy uralják a csúcsigényeket anélkül, hogy többletkapacitásuk lenne, azonban sebezhetővé teszi őket, ha egy berendezés meghibásodik – áll a jelentésben.
Az előterjesztés furcsa módon a liberalizáció mihamarabbi kiterjesztésében látja a liberalizáció okozta problémák orvoslását. Szakemberek szerint a megoldás sikere kérdéses. A bizonytalanságot jól mutatja, hogy Nagy-Britannia, mely egyébként azon kevés nyugat-európai ország közé tartozik, amely áramfogyasztását képes saját forrásokból kielégíteni, nemrégiben bejelentette, hogy több, korábban privatizált szolgáltatóban is növelni fogja az állami befolyást.
A veszélyek a magyar szakemberek előtt is ismertek, nem valószínű azonban, hogy követni fogjuk a szigetországi példát. Amikor a probléma szóba kerül, a kormányzati megnyilatkozásokban feltűnően sok a feltételes mód. Hatvani György, a gazdasági tárca helyettes államtitkára például az energiafogyasztás megugrásáról rendezett múlt hét szerdai konferencián a jövő feladatait sorolva azt mondta, hogy hazánk továbbra is jelentős áramimporttal számol, ennek ellenére célszerű lenne egy alap- és több kis erőművet építeni. A hazai áramellátás biztonságáról korábban készített jelentések szerint középtávon legalább hatszáz megawattnyi új kapacitás bevonására van szükség úgy, hogy a paksi atomerőművet az élettartamának lejárta után is üzemben tartanák.
Egy esetleges magyarországi áramszünet lehetősége foglalkoztatja a magyar szakembereket is, de nem számolnak vele komolyan. A Mavir és a Magyar Villamos Művek vezetői is óvatosak, megnyilatkozásaikban azt hangsúlyozzák, hogy megfelelő módon kézben tartják a rendszert, magyarán nem félni kell, hanem aggódni. A lehetőségek közül az importot és az új erőművek építését hangoztatják a leggyakrabban, elvetve viszont a fogyasztáscsökkentés lehetőségét, amit pedig az Európai Bizottság direktívában írt elő.

A jelenleginél nagyobb támogatást kell kapniuk a megújuló energiaforrásoknak az unió környezetvédelmi ügynökségének álláspontja szerint, hogy az uniós országok 2010-re kitűzött céljaikat el tudják érni – jelentette a Platts energiainformációs ügynökségre hivatkozva az energiainfo.hu internetes szakportál.
A független szakmai szervezet emlékeztet arra, hogy a fosszilis energiahordozók részesedése lépésről lépésre, a közösség energiaigényének növekedésével együtt érte el jelenlegi 80 százalékos arányát, ami jelentős mértékben nehezíti az EU környezetvédelmi céljainak elérését. Az ügynökség szerint a megújuló energiaforrások részesedése a jövőben nem fog látványosan növekedni. A bizottság nemrég maga is arra a következtetésre jutott, hogy a közösség a megújítható energiaforrások felhasználásával kapcsolatos, 2010-re kitűzött céljait valószínűleg nem fogja teljesíteni. A megcélzott 12 százalékos részesedéssel szemben a legjobb esetben is legfeljebb csak 10 százalékot tudnak elérni az alternatív források.
Az alternatív energiahordozók felhasználása tekintetében Európában élen járó Ausztria az évtized végére 78 százalékosra kívánja növelni a tiszta energiaforrások részarányát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.