Legalább ötven uniós székhelyű bank, biztosító és értékpapíros cég jelezte eddig otthoni hatóságánál: Magyarországon is működni kíván, mégpedig határon átnyúló szolgáltatással. Akad köztük olyan, amelyik ezt már az ország május 1-jei belépése után egy-két nappal jelezte a magyar pénzügyi hatóságoknál is – értesült lapunk hazai pénzügyi körökből. A hatalmas szám csak első látásra meglepő: a szomszédos Ausztria európai uniós csatlakozását követő egy évben több száz pénzügyi szolgáltató kezdte meg hasonló módon működését nyugati szomszédunknál. Itthoni szakértők így arra számítanak: az eddigi legalább háromszorosára nő az „itthoni” kereskedelmi bankok és biztosítótársaságok száma (előbbiekből jelenleg 32, utóbbiakból 31 található az országban).
2005 végére így akár két-háromszáz új pénz- és tőkepiaci szolgáltató is megjelenhet nálunk, ami alaposan felpezsdítheti a versenyt – vélik szakértők. Némi üröm az örömben, hogy az újonnan érkezők jelentős hányada valószínűleg nem fog lakossági szolgáltatást kínálni, s nem épít ki fiókhálózatot sem. A határon átnyúló szolgáltatást – ellentétben a hazai leánycég megalapításával – nem kell engedélyeztetni az itthoni pénzügyi felügyelettel (PSZÁF), csak az anyaország szerinti hatósággal. A PSZÁF szerepe mindössze annyi, hogy regisztrálja az új „jövevényt”. Utóbbi magyarországi tevékenységét is alapvetően a székhely szerinti felügyelet ellenőrzi – derül ki a magyar hatóság honlapjának egyik összefoglalójából. A PSZÁF ennek ellenére közvetlenül is megtilthatja e piaci szereplők tevékenységének folytatását, ha megsértik a magyar előírásokat, vagy működésükben hiányosságok tapasztalhatók.
A most a magyar piacon „kopogtatók” között feltűnően sok a nagy-britanniai székhelyű társaság – tudtuk meg. Ez azért nagy szó, mert a világ egyik legnagyobb pénzügyi központjának számító Londonból mostanáig minimális volt az érdeklődés az ország iránt. Szintén fehér foltnak számított Skandinávia, márpedig a most érkezők között dán és svéd biztosítók, bankok is akadnak. Lapunknak úgy fogalmaztak: a számos közepes és nagy magyarországi jelentkező hitelintézet mellett néhány világszerte ismert, hatalmas pénzügyi „cápa” is felbukkant. Érdekesség, hogy a biztosítók általában vagyonbiztosításokat kívánnak kötni, noha a Magyar Biztosítók Szövetsége korábban több nyilatkozatában is úgy vélekedett: elsősorban az életbiztosítási ág lesz a favorit a külföldiek körében.
Mihail Kaszjanov volt orosz miniszterelnök a hét végén jelezte, hogy olyan nemzetközi bank létrehozását tervezi, amely az Európába irányuló olaj- és gázszállítások infrastruktúrájának bővítését finanszírozná. Ehhez azért kellene minél több és olcsóbb kölcsöntőke, mert az orosz állam ragaszkodik a csővezetékek birtoklásához, kizárva a komoly magánbefektetéseket. Szerinte 30-40 milliárd eurós csőépítés finanszírozásához öt-hat milliárdos alaptőkéjű bank kellene, amelyet Oroszország az EU-val közösen alapíthatna, bevonva több szovjet utódállamot – jelentette az MTI.
Gólparadé Pakson, az utolsó pillanatban dőlt el a keleti rangadó
