Hasonlóan más újságokéhoz, lapunk kiadóját is levélben értesítette a Magyar Posta arról, hogy „június 12-én, a kampánycsend ideje alatt nem kézbesíti, nem kézbesítheti azokat a hírlapokat, amelyekben a kampánycsendet sértő közlést észlel”. A posta a választási eljárásról szóló törvény előírására hivatkozik a dokumentumban. Hozzáteszik: az esetleges kampánycsend-sértésért nem vállalnak felelősséget. A posta hírlapüzletágának illetékese érdeklődésünkre azt is elárulta: már konzultáltak a jogi szakértőikkel arról, milyen cikkek, illetve mellékletek sérthetik a kampánycsendet. Állította: a munkatársak „nem figyelték volna” a hírlapok címlapját vagy a hirdetéseket, ám „észlelés” esetén jelezték volna a jogsértést. Szerinte a megelőzés volt a cél, nehogy a céget vádolják a kampánycsend megsértésével.
*
A levelet aláíró Berkes György üzletágvezető röviddel később, némiképp módosítva a levélben foglaltakat, közölte: csak azokat a hírlapokat nem kézbesítik június 12-én, amelyek kampánycsendet sértő szórólapokat vagy mellékleteket tartalmaznak. Ehhez – magyarázta – az újságok tartalmát nem vizsgálják át. Néhány óra múltán a posta szóvivője, Tomecskó Tamás tévesnek, pontatlannak minősítve saját levelüket, azt ígérte: a napokban újabb levelet küldenek a kiadóknak, amelyben „pontosítják a vállalat hatáskörét”. Elmondta, a jogi osztály legfeljebb jelezheti a választási bizottságok felé a feltételezett jogsértést, de minden hírlapot kézbesítenek.
– Ilyennel még életemben nem találkoztam – jegyezte meg Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője a posta levele hallatán. Közölte: nem tudja megmondani, jogában áll-e a postának megítélni, mi minősül kampánycsendsértésnek. Ficzere Lajos, az Országos Választási Bizottság elnöke azonban egyértelművé tette: csak az illetékes választási bizottságnak van joga arra, hogy a kampánycsend megsértését megállapítsa. A posta levelében olvasható azon kitétellel kapcsolatban, amely szerint nem vállalnak felelősséget a kampánycsendet sértő tartalmakért, Ficzere utalt arra: ilyenkor a kiadó a felelős.
Répássy Róbert (Fidesz) „az 50-es évek gyakorlatához hasonló, színtiszta cenzúrának” minősítette a posta felvetését. – A postának nincs joga vizsgálni a küldemények tartalmát, nem választási szerv, amely eldönthetné, mi az, ami sérti a kampánycsendet. A Fidesz jogi kabinetjének vezetője hozzátette: az intézkedés törvény- és alkotmánysértő, semmibe veszi a sajtószabadságot. Az SZDSZ-es Fodor Gábor és az MDF-es Horváth Balázs szintén azon az állásponton van: a postának nem áll jogában dönteni arról, kampánycsendet sért-e egy lap. – A posta egy szolgáltatásra szerződött, amelyet köteles végrehajtani. Egy kivétel van ez alól, ha az újság bűncselekményt valósít meg vagy annak elkövetésére hív fel, azonban a kampánycsend megsértése nem bűncselekmény – érvelt Horváth.
Wiener György (MSZP) kifejtette: újságoknak, kiadványoknak a postaládába történő bedobálása a törvény szerint kampánycsendsértést jelenthet. Amikor a posta nem vállalja a kézbesítést – mondta –, kísérletet tesz a törvény betartására. A politikus ugyanakkor elismerte, ez vitatható, mert így nem tesz eleget egy másik kötelezettségének, a küldemények eljuttatásának.

Órák óta várt a klinikán, de nem is sejtette, hogy ilyesmi megtörténhet vele