Raffarin sorsáról is döntenek

A héten Franciaországban is eldördült a képzeletbeli startpisztoly, és a többi uniós tagországhoz hasonlóan beindult az európai választási kampány. A pártok egyik legnagyobb kihívása, hogy kimozdítsák az embereket a totális érdektelenségből, és rávegyék őket, ezúttal nagyobb számban menjenek el szavazni. Talán ez is az oka, hogy francia földön – akárcsak másutt – a korteshadjárat leginkább a belpolitikáról szól.

Ruff Orsolya
2004. 06. 03. 9:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „Mulot et Petitjean”-ba belépve az ember úgy érzi, hogy megállt az idő. Vagy legalábbis visszafordult egy picit. A Dijon központi terén álló cukrászda ugyanis maga a csoda: 1796 óta készítik itt a város egyik nevezetességét (persze szigorúan csak a mustár után!), a gyömbérkenyeret. A mi mézeskalácsunkhoz hasonló nyalánkságért élnek-halnak az itteniek, nem csoda, hogy amíg Catherine Petitjean-Dugourd végigvezet minket, egymásnak adják a kilincset a vásárlók. A kétszáz éves múltra visszatekintő bolt energikus főnök asszonya egyébként láthatóan örül a közép- és kelet-európai újságíróknak, és lelkendezve beszél a bővítésről is, mondván, ő maga igenis esélyt lát abban, hogy májusban huszonötre nőtt az uniós tagok száma. „Az alkalmazottaim sem félnek attól, hogy versenyezniük kellene az új tagországok munkavállalóival, és nem tartanak a nagymértékű bevándorlástól sem” – hangsúlyozza Catherine asszony. – Persze – teszi hozzá sietve –, az ő ismerősei között is szép számmal akadnak olyanok, akik a francia identitást féltik.
A félelmeket persze nem lehet figyelmen kívül hagyni – tudják ezt a francia politikai élet szereplői is. Megfigyelők szerint ezzel magyarázható az is, hogy Franciaország átmeneti korlátozásokat vezetett be az új tagországok munkavállalóival szemben. „A kormány célja, hogy két év alatt megteremtse a feltételeket a szabad munkavállaláshoz” – jelentette ki egy párizsi háttérbeszélgetésen Michel Guerre, a munkaügyi minisztérium képviselője. Az átmeneti korlátozások mellett tört lándzsát Jean-Pierre Raffarin kormányfő is, aki a frissiben csatlakozott tagállamok újságírói előtt diplomatikusan úgy fogalmazott, ez az időszak szükséges ahhoz, hogy együttesen megtanuljuk kezelni a külső és belső migrációt.
Bár a kampányban kiemelt szerepet kapnak a szociális témák is, megfigyelők fájlalják, hogy az európai kérdések még mindig háttérbe szorulnak. Franciaországban – akárcsak másutt – az EU jövőjéről folytatott disputa leszűkül egy maroknyi szakértői csoportra, s nem kap nagyobb nyilvánosságot. „Európa számtalan kihívás előtt áll. Ilyen a gazdasági válságból való kilábalás vagy az, hogy sikeres legyen a bővítés… Ezzel szemben miről beszélünk Franciaországban? Törökországról! Persze ez is fontos, de nem prioritás!” – fakadt ki Catherine Lalumiere. Az Európai Parlament és a külügyi bizottság alelnöke aggasztónak nevezte, hogy a csatlakozás közeledtével csökkent az EU támogatóinak száma a tíz új tagállamban, a régiekben pedig nőtt a félelem.
Megfigyelők épp ezért tartanák fontosnak, ha minél előbb pecsét kerülne az uniós alkotmányra. Jean-Pierre Raffarin lapunk kérdésére válaszolva elmondta, eddig nem született döntés arról, hogy tartsanak-e népszavazást az alkotmányról, ennek eldöntése az államfő hatáskörébe tartozik. „Ugyanakkor úgy vélem, hogy abszurd lenne addig a referendumról beszélni, amíg nincs meg maga az alkotmány” – tette hozzá a kormányfő. S bár Chirac elnök egyelőre habozni látszik a referendum kiírása ügyében, a kormányzó néppárt (UMP) képviselői egyre-másra a népszavazás mellett emelik fel szavukat. A jobbközép unió egyébként abban reménykedik, hogy június 13-án jobban szerepel majd, mint az előző választásokon. Megfigyelők ugyanakkor nem tartják kizártnak, hogy a tavaszi regionális választásokhoz hasonlóan a franciák ismét szavazataikkal kívánják figyelmeztetni a kormányt. Ez pedig egyúttal meghatározhatja Raffarin politikai jövőjét is.




Uniós külpolitika. Európának két fenyegetéssel kell szembenéznie: az egyik a terrorizmus, a másik pedig az Amerika-ellenesség – jelentette ki párizsi előadásában Dominique Moisi. A neves francia politológus szerint a közös európai külpolitikához még hiányoznak az intézmények (bár ez az EU-külügyminiszter kinevezésével megváltozhat), ezenkívül pedig az EU-nak nincs nemzetközi identitása. A problémák közé sorolta azt is, hogy a tagállamok egyelőre nem hajlandók áldozatot hozni a közös kül- és biztonságpolitika érdekében. (R. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.