Románia felé tartva tartóztatta fel a határőrség – ügyészi utasításra – csütörtök hajnali fél egykor Kerék Csabát, aki ellen előző nap sikkasztás megalapozott gyanúja miatt országos körözést adott ki az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága. – Az intézkedéskor Kerék Csaba nem tanúsított ellenállást – közölte Orodán Sándor, a Határőrség Országos Parancsnokságának szóvivője. A Britton Kft. ügyvezető igazgatóját tegnap sikkasztással és pénzmosással gyanúsították meg, ma pedig kezdeményezik előzetes letartóztatását. Az üzletember kihallgatásán, amelyen az ügyészség munkatársai is részt vettek, megtagadta a vallomástételt.
Emlékezetes: Kulcsár Attila, a K&H Equities Rt.-nél történt milliárdos pénzügyi bűncselekmények egyik gyanúsítottja múlt pénteken terhelő vallomást tett a vállalkozóra. Az exbróker azt állította, hogy Kerék „találta ki az okosságot”, ő volt a visszaélés-sorozat felbujtója. Lapértesülés szerint Kerék Csaba a sikkasztás kezdetekor még a volt befektetési tanácsadót is megtévesztette, hiszen nem az előre megbeszélt ügyletekbe fordította a brókercég ügyfeleinek eltulajdonított pénzét.
*
A Britton Kft. vezetőjének érdekeltségei vannak Romániában: Nagyváradon Alexandru Mudurával közösen irányították egy ottani bevásárlóközpont építését és üzemeltetését. A beruházó Lotus Plaza SA-ban 50-50 százalékos tulajdonrésze volt Medgyessy Péter kormányfő romániai nagyvállalkozó barátjának és a Britton-csoportnak. A cég felügyelőbizottságában Kulcsár Attila is helyet foglalt, akiről a rendőrség kiderítette, hogy ő a tulajdonosa a Britton Llc. nevű off-shore cégnek.
A HVG friss száma is megerősítette a Magyar Nemzet korábbi értesüléseit (lásd 2003. szeptember 25-én megjelent, Kulcsár Attila tudott a forintleértékelésről című cikkünket), amelyek szerint elképzelhető, hogy a brókerbotrány gyanúsítottjai már a tavaly júniusi forintleértékelés előtt tudomást szereztek a sáveltolásról. A hetilap egyebek mellett közölte: 2003. június 3-án egy ötven év körüli, ősz hajú ember azzal kereste fel a pénzmosással gyanúsított El Abed Hassant, hogy az vásároljon neki 300 millió forint értékben eurót. A szír pénzváltónak hirtelenjében nem állt ennyi valuta a rendelkezésére, ezért kollégájához, Bassam Tarche-hoz fordult segítségért (róla és társairól Szabadlábon című cikkünkben írunk). A tranzakció néhány nappal később csaknem tízmillió forintos hasznot hozott a spekulánsnak, hiszen június 6-án leértékelték a forintot. A lap szerint valószínűsíthető, hogy a bennfentes információkkal rendelkező személy Kulcsár Attila ismeretségi körébe tartozott, ugyanis Szekér Gyula taxis helyett többször ez a férfi jelentkezett El Abed Hassannál, hogy az arab által az Inter-Európa Bankból felvett milliárdok egy részét továbbítsa.
A Nemzetbiztonsági Hivatal annak idején vizsgálatot indított, hogy kiderítse: történt-e kiszivárogtatás arról a kormányülésről, amelyen a kabinet tagjainak bejelentették a közelgő sáveltolást. A titkosszolgálat nem talált erre utaló nyomokat. A Magyar Nemzet megírta: az egykori bróker szűk körben azzal dicsekedett, hogy tudomása volt a Medgyessy-kormány tervéről, és ezzel jelentős bevételhez juttatta ügyfeleit is.
A szökésben lévő, pénzmosás miatt körözött szír Abdo Mahmoudot és Schönthal Henriket is beleértve Kerék Csaba meggyanúsításával tizennyolcra nőtt a K&H-ügy terheltjeinek száma. Közülük hét személyt vettek őrizetbe a hatóságok, jelenleg Kulcsár Attilán, El Abed Hassanon kívül csak a Britton Kft. tegnap elkapott vezetőjét tartják fogva.
Egyebek a 9. oldalon

Hosszú betegeskedése után visszatért Szily Nóra: „Annyi minden kimaradt!”