Idén március–májusban a foglalkoztatottak száma 3,89 millió fő volt, szemben a tavaly ilyenkori 3,898 millióval. Ezen időszak alatt a munkanélküliségi ráta 5,8 százalék volt, szemben a február– áprilisi és az egy évvel korábbi hat százalékkal – közölte a KSH.
A nemzetközi sztenderdek szerint március–májusban a munkanélküliek száma elérte a 241 500 főt, ami 9300 fővel kevesebb az egy évvel korábbinál. A munkanélküliek 46 százaléka egy éve vagy annál régebb óta keresett állást. A tartósan munkanélküliek aránya 5,9 százalékponttal magasabb, mint a múlt év hasonló időszakában volt. A munkanélküliség átlagos időtartama 17,2 hónapot tett ki március–májusban. A KSH adatai szerint a 15–24 éves fiatalok aránya az összes munkanélkülin belül 21,2 százalékra emelkedett március–májusban. E korosztályban a munkanélküliségi ráta 14,2 százalék, ami egy százalékpontos növekedés az előző évhez képest.
Az Állami Foglalkoztatási Hivatal adatai szerint az idén már több mint 13 ezer munkavállalót bocsátottak el, s szakemberek szerint az elbocsátási és gyárbezárási hullám még korántsem ért véget.
Sümeghy Csaba, a Fidesz vállalkozói munkacsoportjának vezetője lapunknak kifejtette: amikor Medgyessy Péter kormánya átvette az irányítást, még 5,6 százalékos volt a munkanélküliség. Két év alatt a mutatók romlottak, a kormány megszegi ígéreteit. A gyárbezárási hullám során a kabinet azt hangoztatta, új munkahelyekkel kompenzálják a kiesést, ám ebből a valóságban semmit nem látni. Ma már egyértelmű: a Medgyessy-kormány képtelen a problémát kezelni, így nemhogy a megígért 400 ezer új munkahely nem jön létre, de a meglévők is veszélyben vannak. Ennek oka pedig döntően a koncepció nélküli gazdaságpolitikában keresendő.
Holott a probléma megoldása égető, s ahogy a Fidesz petícióban is megfogalmazta: elsődleges a munkahelyek biztonságának garantálása. Sümeghy Csaba kiemelte: a kormány az uniós elvárásoknak sem tud eleget tenni. Az Európai Unió ugyanis azt szeretné, ha a lakosságra vetített foglalkoztatási arány jelenlegi 50,4 százalékos mutatója 70 százalékra emelkedne. Az ellenzéki politikus szerint a kormány azonban ennek teljesítésére is képtelen.
Pánik az EasyJet járatán, Allahu Akbar kiáltás után jöttek a drámai pillanatok + videó
