Barroso sikere
Dublin. José Manuel Durao Barroso portugál miniszterelnököt javasolja kedden az EU brüsszeli csúcsértekezletén
az Európai Bizottság elnöki tisztségére – jelentette be tegnap Bertie Ahern, az EU soros elnökségét adó Írország kormányfője. Gerhard Schröder német kancellár közben bejelentette, hogy Durao Barroso számíthat Németország támogatására, ha elfogadja az Európai Bizottság elnökének megbízatását. (MTI)
Elnököt választ Litvánia
Vilnius. Vasárnap tartották Litvániában az előre hozott elnökválasztás második fordulóját, amelyben az első menetben
a legtöbb szavazatot kapott Valdas Adamkus volt államfő és Kazimiera Prunskiene,
a függetlenné vált balti állam első miniszterelnöke szállt harcba a választók voksaiért. Az első fordulóban az öt induló közül a 78 éves Adamkus
a szavazatok 30,1 százalékát, Prunskie pedig 21,4 százalékát kapta meg. (MTI)
Távozik a pakisztáni kormányfő
Iszlámábád. Benyújtotta lemondását szombaton Mir Zafarulla Hán Dzsamáli pakisztáni miniszterelnök Pervez Musarraf államfőnek, aki azt el is fogadta. A politikus távozása állítólag Musarrafnak állt érdekében. Dzsamáli 19 hónapon át töltötte be a kormányfői tisztséget, és ezalatt nem tudott kikerülni az államfő, az ország legfőbb katonai vezetője árnyékából. Az államfőnek a hírek szerint jóval dinamikusabb miniszterelnökre van szüksége, aki képes letörni a parlamenti ellenzéket. (MTI)
Phenjani ígéret
Peking. Áttörés nélkül fejeződött be szombaton az észak-koreai atomprogrammal kapcsolatos válság megoldását célzó hatoldalú tárgyalások harmadik fordulója, de egyes részvevők kedvező irányú elmozdulásról beszéltek. Bár nem írtak alá semmiféle megállapodást Észak-Korea nukleáris leszerelésének módozatairól, Japán mégis kedvezően értékeli a lezajlott fordulót, mert Phenjan ígéretet tett, hogy energiasegélyek és engedmények fejében kész befagyasztani nukleáris programját, s hajlandó a befagyasztást a teljes leszereléséhez vezető út első állomásaként felfogni. (MTI)
Gólparadé Pakson, az utolsó pillanatban dőlt el a keleti rangadó
