A védőügyvédek vezetője kijelentette: Ijád Allávi kormánya az Irak ellen törvénytelenül végrehajtott agresszió eredményeként jött létre, így maga is törvénytelen, ezért nem ítélkezhet a volt államfő felett. Átadását bizonytalanná teszi az a körülmény is, hogy az újonnan alakult iraki kormány igazságügy-minisztere június elején kijelentette: Irakban a hatalomátadást követően visszaállítják a halálbüntetést, s az iraki bíróság minden bizonnyal a legsúlyosabb büntetésre ítéli majd a diktátort.
Életét vesztette Irakban az amerikai vezetésű nemzetközi koalíció több alvállalkozója, amikor ismeretlen fegyveresek tüzet nyitottak gépkocsijaikra. Mark Kimmitt amerikai dandártábornok újságíróknak elmondta, hogy a támadók Bagdadtól nyugatra, a repülőtérnél, egy autópálya felüljárójáról nyitottak tüzet a polgári alkalmazottakra.
Teljesen megbénult eközben Irak olajexportja az Arab-öböl két kőolajterminálján keresztül azután, hogy szabotőrök két helyen is felrobbantották az ország déli részén futó olajvezetéket. A robbantásról az iraki olajipari miniszter és a dél-iraki olajtársaság is beszámolt.
*
José Bono spanyol védelmi miniszter dajkamesének tartja a június 30-ra tervezett iraki hatalomátadást. A szenátus előtti meghallgatáson Bono úgy nyilatkozott: nem hiszi, hogy az iraki kormányra június végén ténylegesen átruházzák az állami főhatalmat. Kétségeit hangoztatta egyúttal a tekintetben, hogy valóban az iraki kormány tartóztatja a szövetséges csapatokat. „Nem inkább a nemzetközi koalíció szólította fel az iraki kormányt, hogy kérje fel őket a maradásra?” – idézték Bono költői kérdését a keddi spanyol lapok.
Az új spanyol kormány kivonta katonáit Irakból, az ENSZ Biztonsági Tanácsának legutóbbi, Irakról szóló határozatát azonban támogatja, és afganisztáni humanitárius feladatvállalásának kibővítését tervezi.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár szerint a világszervezet folytatni kívánja iraki erőfeszítéseit, de szerepe a biztonsági feltételektől függ majd. „Ha a helyzet a június 30-ra tervezett hatalomátadás után lehetővé teszi, folytatjuk a segítségnyújtást, de a biztonságnak javulnia kell” – hangsúlyozta Kofi Annan.
Letartóztatták Muktada asz-Szadr radikális síita vallási vezető egyik legfőbb tanácsadóját és szóvivőjét amerikai katonák Kerbelában – közölték Asz-Szadr irodájának tisztségviselői. Ahmed Rida al-Haszanit, aki tisztséget tölt be a kerbelai városi tanácsban is, otthonában vették őrizetbe és egy amerikai támaszpontra vitték. Muktada asz-Szadr radikális síita vallási vezető milíciája, a Mahdi Hadserege élén két hónapja felkelést robbantott ki az amerikai megszálló erők ellen, de később a síita vallási vezetők nyomására ebben a hónapban beleegyezett a tűzszünetbe Nedzsef és Kerbela szent városokban.
Az iraki síitákhoz kötődő hír az is, miszerint hat fiatal iraki síitát őrizetbe vettek és kivégeztek a szunnita Fallúdzsa városában. Síita képviselők azt állítják, hogy a fiatalok árut szállítottak egy fallúdzsai lakosnak, amikor egy csoport a helyi rendőrséggel karöltve őrizetbe vette őket, és két helyi szunnita imám parancsot adott kivégzésükre. A hat fiatalt megfosztották javaiktól, kivégezték és megcsonkították őket, ami „ellentétes minden vallással és törvénynyel” – hangsúlyozza a kommüniké. A rabíja síita törzs és más déli törzsek elítélték a bűntettet, és követelték, hogy szigorúan büntessék meg a tetteseket, mert úgy vélik, „az ilyen esetek elhallgatásának baljós hatása lehet az ország és polgárai biztonságára”.
Üzenet Bin Ladennek. Szorul a hurok az iraki fegyveres felkelők körül – áll egy Abu Muszab az-Zarkávi milíciavezérnek tulajdonított, Oszama bin Laden terrorista vezetőhöz szóló üzenetben, amelyet internetes honlapon közöltek. Az üzenet szerint az iraki hadsereg és rendőrség kiépülésével a „szent harcosok” versenyt futnak az idővel, hogy ellenőrzésük alá tudják vonni az országot négy hónappal a – vélhetően 2005 januárjában felálló – kormány hatalomra kerülése előtt. A felhívás az iraki rendvédelmi szervek elleni támadásokkal fenyegetőzik. Hitelességét egyelőre nem sikerült megállapítani. (MTI)