Szerbia sorsáról is döntenek

Sebestyén Imre
2004. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszabadul-e végre Szerbia múltjától? Erre a kérdésre is választ ad a vasárnapi elnökválasztás. Tizenöt jelölt verseng, ám a közvélemény-kutatók csak négyet tartanak esélyesnek. Az eredménytől nagyban függ az ország és az államszövetség sorsa. A tét ugyanis az, hogy megakadályozható-e a Szerbiát újabb válsággal, elszigeteltséggel fenyegető radikálisok győzelme.
Megjósolható, hogy az első menetben a 6,5 milliós választótestület szavazó része nem választja meg az elnököt. Ehhez ugyanis a jelöltnek abszolút többséget kellene szereznie. A második menetbe várhatóan négyen kerülhetnek be: a radikális Tomiszlav Nikolics, a demokrata Borisz Tadics, a kormánykoalíció támogatottja, Dragan Marsicsanin és a független Bogoljub Karics. Pontosabban: csak Nikolics ellenfele kerestetik. Őt ugyanis biztos befutónak tartják, ellenfelének Tadicsot valószínűsítik.
*
Ez lesz a negyedik elnökválasztás a Milosevics-rezsim 2000-ben történt megdöntése óta, de elnököt nem sikerült választani, mert nem volt meg a választások érvényességéhez előírt ötvenszázalékosnál nagyobb részvétel. (A mostani elnökválasztásokat azonban nem kíséri a korábbiak bizonytalansága, megszüntették a cenzust.) A legutóbbi választott államfő Milosevics szófogadó munkatársa, Milan Milutinovics volt, aki most gazdájával együtt Sceveningenben van, ahol a legnépszerűbb szerb párt vezetője, Vojiszlav Seselj is. A vajdasági magyarság Borisz Tadics mögött sorakozott fel, ám a demokrata párti jelölt megítélése koránt sem ilyen egységes. A Kasza József vezette Vajdasági Magyar Szövetség – amely stratégiai partnerségi megállapodást kötött a Demokrata Párttal – arra szólította fel a magyarokat, hogy szavazzanak Tadicsra. Az Ágoston András-féle Vajdasági Magyar Demokrata Párt ugyancsak őt tartja legelfogadhatóbbnak, de szemére veti, hogy semmit sem ígért a magyaroknak, pedig elvárták volna a perszonális autonómia hangsúlyos támogatását.
Közben Kasza József nyílt levélben közölte: a VMSZ támogatja a Kárpát-medencei magyar nemzeti tanács létrehozását. A testület létrehozása a VMSZ szerint előremozdíthatja egy új, egységes magyar nemzetstratégia kidolgozását, mivel az elmúlt évtizedben alkalmazott stratégia a világpolitikai változások miatt jelentős módosításokat igényel. A VMSZ jelentősnek tartja a május 29-i szegedi tanácskozás kezdeményezését, azt, hogy a határon túli magyarság egységes szervezet életre hívásával érvényesítse jogait – áll a nyílt levélben. A legnagyobb délvidéki magyar párt úgy látja, hogy a kezdeményezés csak akkor lehet teljes, ha abban minden jelentős határon túli magyar szervezet képviselteti magát. A VMSZ leszögezi: csak olyan szervezetben hajlandó részt venni, amely maga mögött tudhatja a határon túli magyarság többségének politikai akaratát, és markánsan tükrözi annak elvárásait.
A VMSZ támogatja a kezdeményezők autonómiaelképzeléseit, de úgy véli, hogy egy olyan jelentős szervezet, amely hárommillió ember sorsát hivatott felvállalni, nem korlátozhatja tevékenységét csupán az autonómiatörekvések kérdéskörére. Hatékony diplomáciát kell kialakítania, s ezáltal felhívnia a közvélemény figyelmét a magyar nemzeti közösségeket ért és érő hátrányos megkülönböztetésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.