Szkeptikus Európa

E G Y H É T E U R Ó P Á B A N

Lóránt Károly
2004. 06. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a héten mintegy 140-180 millió európai, a választásra jogosult 350 milliónak mintegy a negyven-ötven százaléka megy el szavazni arról, hogy kiket is küldjön az Európai Parlamentbe. A kibővített unió első parlamenti választása méltán kelt aggodalmat az unió jelenlegi vezetőiben. A felmérések ugyanis az euroszkeptikusok és eurokritikusok nagy áttörésére utalnak, akik talán annyi helyet is szerezhetnek az új parlamentben, hogy akár a mérleg nyelvét is jelenthetik a két nagy parlamenti csoportosulás, a kereszténydemokraták és a szocialisták között.
Az új országok közül a lengyeleknél a legnagyobb a szkepticizmus. Az előzetes felmérések azt mutatják, hogy az euroszkeptikus és nacionalista pártok az 54 képviselői hely felét is megszerezhetik, ezen belül a Önvédelem egyedül 12 helyet kaphat. Populista vezetője, Andrzej Lepper leginkább azzal vonta magára a sajtó figyelmét, hogy az unió keleti terjeszkedését Lengyelország 1939-es náci lerohanásához hasonlította. Az euroszkeptikusok közé sorolható be a cseh elnök, Václav Klaus pártja is, bár valószínűleg a kereszténydemokraták között foglalnak majd helyet.
Az európai választások növekvő érdeklődést keltenek az egyes országokban, a legutolsó közvélemény-kutatások szerint a szavazásra jogosultak mintegy 52 százaléka járul az urnákhoz. A növekvő érdeklődést mutatja, hogy Hollandiában és az Egyesült Királyságban csütörtökön megtartott voksoláson a részvételi arány negyven százalék körüli volt, tíz százalékponttal magasabb, mint a korábbi uniós választáson. Európai szinten a három nagy politikai csoport (szocialisták, kereszténydemokraták, liberálisok) lényegében ugyanazt a politikát folytatják, ezért nehéz köztük különbséget tenni. A nagykoalíciók nem elvi, hanem pragmatikus alapon álltak össze, hogy uralni tudják az európai politikát. Az ugyanabba a frakcióba tartozó angol konzervatívok és német kereszténydemokraták között például kevés közös vonás található, és ez elmondható az angol és a kontinentális szocialistákra, vagy az északi liberálisokra és a liberális főáramra is. Egyre világosabban látszik, hogy a hagyományos jobb- és baloldali megoszlás csupán történelmi örökségnek tekinthető, és nem fejezi ki a jelenlegi viszonyokat, amikor a gazdaságpolitikát Brüsszelből és Frankfurtból (Európai Központi Bank) irányítják. Valószínűleg hosszabb távon a jelenlegi pártcsoportosulásokat fel fogja váltani az európai integrációval kapcsolatos nézetek szerinti megoszlás. Mindenesetre a jelenlegi választások Európa politikai arculatának jelentős megváltozását vetítik előre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.