Teheránban szolgáló brit diplomaták érkeztek tegnap Irán délnyugati, az iraki határ mellett fekvő Huzisztán tartományába, hogy „átvegyék” az iráni fogságból várhatóan kiszabaduló brit tengerészeket. Az iráni állami televízió szerdai jelentése szerint a brit tengerészek távozhatnak ugyan Iránból, de a tőlük lefoglalt három katonai járőrhajót és felszereléseit nem adják vissza a briteknek. Egyelőre nem világos, hogy az iráni hatóságok megengedik-e a briteknek, hogy a Satt-el-Arab folyón keresztül, rövid úton visszatérjenek Irakba, vagy elvitetik őket Nagy-Britannia teheráni nagykövetségére, majd az iráni fővárosból repülőgépen Nagy-Britanniába küldik őket.
Nagy-Britannia elismerte katonái határsértését, de hangsúlyozta, hogy navigációs tévedés történt. Az incidens időközben diplomáciai válsággá szélesedett, miután Nagy-Britannia magyarázatot követelt Irántól. Jack Straw brit külügyminiszter kedden telefonon is beszélt iráni kollégájával, Kamal Harazival, és a brit katonák szabadon engedését, valamint az őrnaszádok visszaszolgáltatását követelte. Iráni sajtójelentések már korábban is jelezték annak lehetőségét, hogy a brit katonákat esetleg szabadon engedhetik. Korábban az iráni média még azt jelentette, hogy a brit katonák ellen vádat emelnek a perzsa államban.
Egy pánarab újság mindeközben hírül adta: a brit katonák foglyul ejtése valójában azt a célt szolgálta, hogy Teherán nyomást gyakorolhasson Londonra negyven Irakban elfogott iráni szabadon bocsátása érdekében. A Londonban szerkesztett as-Sark al-Aúszat című lap az iráni Forradalmi Gárdához közel álló forrásra hivatkozva azt írta, hogy olyan iráni önkéntesekről van szó, akik amerikai és brit katonák elleni öngyilkos merényletek elkövetésére mentek Irakba. Az iráni terroristákat a megszálló koalíció ukrán katonái fogták el, majd később átadták őket a brit erőknek. A Forradalmi Gárda háza táján általánosan úgy vélik, hogy a foglyul ejtés egyfajta üzenet London számára, „üzenni akartak a briteknek, s azok megértették az üzenetet”.
Az iraki megszálló hatóságokat irányító Egyesült Államok több alkalommal is azzal vádolta meg Teheránt, hogy határain lehetővé teszi szélsőséges iszlám aktivisták Irakba lépését. Ezt az állítást az iráni hatóságok mindannyiszor tagadták.
Réka, Réka Rékuci, közel kerül hozzá a Peti!
