Tömegsír az európai út alatt

Múlt hétfőn Romániában felrobbant egy műtrágyát szállító kamion, tizennyolc ember halálát okozva. A baleset – és a vizsgálat során elkövetett súlyos hibák – óriási belpolitikai vitát váltottak ki, a botrány nagymértékben befolyásolhatja a vasárnapi helyhatósági választások eredményét. Márciusban a spanyol kormány belebukott a madridi vonatrobbantásba: bár a tragédiát megelőzően a közvélemény-kutatások egyértelmű esélyesnek mondták a jobboldali Aznar-kabinetet, a közel kétszáz halottal járó terrorakciót követő kommunikációs bakik a baloldal váratlan győzelmét eredményezték.

2004. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Éjfélkor hagyta el a tizennyolc tonna ammónium-nitráttal, vagyis műtrágyával megpakolt kamion az olténiai Doljchim gyár területét, és Piatra Neamt felé indult. Alig több mint négy óra múlva az esős-ködös időben valószínűleg elaludt a sofőr, és a szerelvény Buzau megyében, Mihailesti község határában, az E85 jelzésű európai útról az árokba csúszott. A borulás nyomán elszakadtak az üzemanyag-vezetékek, és a kiömlő gázolaj miatt tűz keletkezett a vezetőfülke és a rakomány között. A tűzoltókhoz öt előtt hat perccel futott be a riasztás, a két szerkocsi kínosan későn, negyedórával később indult el a bázistól negyven kilométerre lévő baleset helyszínére. A húsz évnél idősebb járművek háromnegyed hatra érkeztek meg a sérült kamionhoz, ahol már egy órája égett a gázolaj. Nem tudták, mi van a rakományban, s tizenkét perccel a megérkezés után még csak a tömlőket szerelték, amikor a parancsnok visszatelefonált a központba, hogy nem nagy a baj, visszaküldi az egyik kocsit. Ahogy bontotta a vonalat, a kamion felrobbant – a parancsnok mellett meghalt egy másik tiszt és öt tűzoltó sorkatona is.
A robbanásban összesen tizennyolcan vesztették életüket, az út mellett ötven méter széles, tíz-tizenkét méter mély kráter keletkezett. Több várakozó személygépkocsi és két tűzoltóautó teljesen szétroncsolódott. Tizenhat ház rongálódott meg súlyosan, a környéken több száz ablak tört be, köztük a helyi polgármesteri hivatal és iskola ablakai is. Kidőlt két magasfeszültségű oszlop is, ezért leállt a a villanyszolgáltatás. A tucatnál is több sebesültet mentőkkel és arra járó személygépkocsikkal vitték kórházba. A kormány százhúszmillió lejes (hétszázötvenezer forint) gyorssegélyt adott az áldozatok családjának, és ennek felét a sebesülteknek.
Három megye ügyészei és hat intézmény szakértői kezdtek el vizsgálódni, de a politika is hamar reagált a tragikus eseményre. Miron Mitrea szállítási miniszter gyors vizsgálatot és az út azonnali helyreállítását ígérte – másnap már buldózerek tömték a krátert, és sebtiben újraaszfaltozták az utat is. Adrian Nastase miniszterelnök kilátásba helyezte, hogy megszigorítják a veszélyes anyagok szállítását, betiltják az éjszakai transzportot, és keményen büntetik a vétkezőket. A szakemberek szerint az éjszakai szállítás betiltása nem megoldás, mert éjjel kisebb a forgalom, így kevesebb a kockázat, s a nagy hőség sem jelent újabb veszélyforrást.
Ma már tudni lehet, hogy felelőtlenségek hosszú sora okozta a tragédiát, ezt követte a hatóságok tétovázása és a vizsgálat során elkövetett súlyos szakmai hibák. Az ügyben gyakorlatilag az összes szereplő hibás. A kamiont birtokló cégnek nem volt engedélye veszélyes anyagok szállítására, és az autót nem látták el a veszélyre figyelmeztető megkülönböztető jelzésekkel. A sofőrt – aki szintén meghalt a tragédiában – nem képezték ki arra, mi a teendő a robbanásveszélyes anyag szállítása esetén. A baleset helyszínére elsőként kiérkező községi rendőrparancsnok nem zárta le az utat és nem küldte el a bámészkodókat annak ellenére, hogy ő beszélt a sofőrrel, és pontosan tudta, mi a rakomány. Hibájáért ő is az életével fizetett, de meghalt tíz civil is. Közülük többen az út mellett várakozó autókból – például egy tizenöt éves lány is –, három helybeli holttestét csak napokkal később tudták azonosítani (egyiküket DNS-minták alapján). Mint kiderült, ők a kiborult ötvenkilós zsákokat lopták, és a sokadig kör után épp a kamion mellett voltak, amikor az felrobbant. Életét vesztette az Antena 1 tévéadó két munkatársa is, akik a balesetet filmezték.
A román sajtó szerint két tragédia történt: felrobbant egy kamion, és eltemették a bizonyítékokat. A tragédia után ugyanis alig hat órával lezárták a vizsgálatot, és buldózereket küldtek a helyszín rendbetételére. Az út már le volt aszfaltozva, amikor az újságírók emberi maradványokat és a felrobbant autók alkatrészeit találták meg a mezőn, és több szemtanú szerint egy tömegsír fölött indult újra a forgalom. A tévések azt is kiderítették, hogy alig ötven méterre a robbantástól egy másik kamion várakozott tizennyolc tonna vegyi anyaggal megpakolva; a robbanás után a kamion előtt adtak interjút a sajtónak a helyszínre siető hivatalosságok.
A média és az ellenzék most a kormányt hibáztatja. Elsőnek két olyan kormánytag érkezett ugyanis a faluba, akiknek nincs sok közük a balesethez, viszont kulcsfontosságú városok polgármesteri székéért vannak harcban. Mircea Geoana külügyminiszter Bukarest, Ioan Rus, a belügyi tárca vezetője Kolozsvár első embere szeretne lenni, és mindketten fizetés nélküli szabadságot vettek ki a kampány idejére. Az újságírók szerint a helyszínelő szakértőket és ügyészeket láthatóan megzavarta, elbizonytalanította a magas rangú politikusok jelenléte, így szakmai tevékenységük az „Igenis, értettem!” típusú válaszokra korlátozódott.
Így történhetett meg, hogy nem zárták le a mezőt, holott az emberi testrészekkel, ruhadarabokkal és a felrobbant autók alkatrészeivel volt tele (később azzal védekeztek, hogy nem volt elegendő szalagjuk a kordon felállításához). A kulcsfontosságú bizonyítékot, a robbanás pillanatát is megörökítő felvételt is a faluban találták meg az újságírók – a kamerát megtaláló ember épp árulta a piacon a készüléket.
A szolgálati hanyagságot és visszaéléseket felderítő újságcikkek után a román főügyész kétszer is lecserélte a helyszínelőket. Az ügyészeknek nem volt bátorságuk bevallani, ki parancsolta meg az azonnali aszfaltozást, de „a markológépek által felszedett földet lapátokkal átvizsgálták a csendőrök” – mondta az egyik illetékes. Az igazságügy-miniszter a sajtó nyomására később kiment a helyszínre, és azt nyilatkozta, hogy várhattak volna a gödörbetemetéssel, amíg pár gyertya leég a tragédia színhelyén. Másnapra ő is meggondolta magát, és úgy vélekedett, hogy a vizsgálatok során nem követtek el hibákat, mindenben a szabályzat szerint jártak el. A Pro TV munkatársai a tragédiát követő napokban gond nélkül vásároltak három zsák műtrágyát a Doljchimnél, és senki sem kérdezte meg tőlük, miért egy személygépkocsi csomagtartójába pakolják a veszélyes anyagot. A tévé grafikája szerint egy forgalmas kereszteződésben bekövetkező karambol esetén ekkora mennyiségű ammónium-nitrát is több tucat ember halálát okozhatja – Romániában évente öt és fél millió zsák műtrágyát szállítanak hasonló módon.
Az ellenzék szerint a totalitárius pártok reflexe, hogy kampányeseményt csinálnak a tragédiából, és ezzel is manipulálják a választókat. Románia nincs felkészülve a terroristák támadására, mondják, és ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy bombaként is használható kamionok járhatnak keresztül nagyvárosokon úgy, hogy senki sem tudja, honnan jöttek és hova tartanak, ha pedig megtörténik a baj, kapkodás és káosz a válasz a hatóságok részéről.
A hét elején kiderült, hogy az egyik robbanóanyag-gyár áprilisban minden érintett hatóságot körlevélben figyelmeztetett az ammónium-nitráttal való robbanásveszélyről. Ezután Theodor Stolojan, a liberálisok elnöke felvetette a Nastase-kormány direkt felelősségét, és az áldozatokkal szembeni tiszteletlenség miatt kérte három miniszter azonnali lemondását. A kormány szerint az ellenzék csinál választási propagandát a tragédiából ahelyett, hogy a hozzátartozók gyászában osztozna.
A mihailesti-i baleset előtt a közvélemény-kutatások szerint egyértelműen a kormánypártokat mondták esélyesnek a helyhatósági választásokon. Hogy a tragédiába belebuknak-e a szociáldemokraták, vasárnap kiderül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.