Tovább fogyatkozhat Tony Blair tekintélye

A jövő csütörtökön sorra kerülő brit európai választásokat sok kérdés bonyolítja. Az egyik közülük a kormány csökkenő népszerűsége, a miniszterelnök fogyatkozó tekintélye. Míg a brit alsóházban még mindig támadhatatlan Tony Blair többsége, az Európai Parlamentben már eddig is több volt a konzervatív, mint a munkáspárti képviselő.

Jotischky László
2004. 06. 03. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ám a konzervatívok arcáról letörli az elégedett várakozás mosolyát az UKIP (Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja) látványos előretörése. Ez a főleg volt konzervatívokból álló párt nem kevesebbet akar, mint az ország kiválását az Európai Unióból, s míg a legutóbbi EU-választáson a szavazatoknak alig több mint tíz százalékát kapta meg, ezúttal minden jel szerint joggal számíthat akár húsz-, vagy még több százalékos részesedésre is. Ez elsősorban a toryk húsába vág, hiszen az UKIP elsősorban tőlük hódít el szavazókat, de ha például az új Európai Parlamentben a 78 brit képviselőnek közel harmada függetlenségi, az alaposan megnehezíti a kormánypárt dolgát is.
Bonyolítja a választást az is, hogy az egybeesik az önkormányzati választásokkal. Ezeken mérheti majd le igazán Tony Blair, hogy mennyit csökkent a kormány ázsiója. Itt jelezhetik elégedetlenségüket az iraki háború ellenzői, akik elítélik a kormány sokszor kapkodó belpolitikáját, akik megelégelték, hogy hat év alatt hatvanszor emelkedett az adóteher, akik nem értenek egyet az egyetemi tandíjak felemelésével, és úgy érzik: hiába várnak a betegellátásba fektetett milliárdok jótékony hatására.
Végül, ha mindez nem lenne elég, a kormány kísérleti alapon az ország több területén elrendelte a kötelező postai szavazást. Csakhogy néhány napja még tizennégy- millió szavazó nem kapta meg postai szavazólapját, s a szavazólapok bonyolult, több mint fél méter hosszú papírszörnyek, amelyek szétvágott darabjainak egy részét az A, más részét a B borítékba kell helyezni, mellékelve egy tanú nyilatkozatát, hogy a szavazatot az adta le, akit illet. Mindez a szavazók jó részét eleve elriaszthatja a voksolástól, sok szavazat pedig valószínűleg érvénytelen lesz. De aki személyesen járul az urnákhoz, annak is külön kell szavazni az európai parlamenti képviselőre, polgármesterre, szavazókerületi városi tanácsnokra és városi tanácsnokjelöltek pártlistájára.
Az azonban már most bizonyosnak látszik, hogy a kormánypárt minden vonalon vereséggel számolhat, és hogy az európai képviselők választásán megint nem vesz részt a jogosultaknak talán még harmada sem. Akárcsak legutóbb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.