Még inkább növelte az MTV határon túli munkatársainak bizonytalanságát, hogy a tervek szerint a Magyar Televízió – az egyetlen Kárpáti Krónika kivételével – minden, az elcsatolt területek magyarságával foglalkozó műsorának sugárzását szüneteltetné, de legalábbis jelentősen megritkítaná a nyári hónapokban. Eszerint – mint az a sajtóban már korábban is napvilágot látott – a Magyar Ház június 12-én sugározta utolsó adását, és szeptember 12-én indulna újra. Mint Rangos Katalin, a televízió műsorigazgatója egyik laptársunknak elmondta, a Palackposta, a Szórvány, a Kézfogás, a Magyar Ház, valamint a Határátkelő című műsorok ősszel esedékes folytatását a pénzügyi háttértől is függővé teszik. A Héthatár június 13-i és 20-i, valamint augusztus 15-i, 22-i és 29-i adása viszont a labdarúgó Európa-bajnokság, valamint az olimpiai közvetítések miatt marad el.
A határon túli műsorok munkatársai azonban nem csak a nyári leállás miatt érzik bizonytalannak a helyzetüket. Az MTV, valamint a Duna TV kuratóriumainak május 28-i közös ülésén ugyanis – Peták István MDF-es tag közlése szerint – a Duna Televíziót működtető Hungária Televízió Közalapítvány elnöke, Bíró Sándor, valamint Rudi Zoltán MTV-elnök felvetette, hogy „átgondolandó, szüksége van-e a Magyar Televíziónak speciálisan határon túliakhoz szóló műsorokra”. Peták néhány nappal később – a négy MDF-es tag szándékát előrevetítve – már arról számolt be az MTI-nek, hogy „amennyiben ennek a szándéknak bármiféle további jele lenne, közösen lépünk fel ez ellen”. Bár Peták megnyilatkozására Rudi Zoltán ekkor nem reagált, több, a közszolgálati médium vezetőségéhez közel álló forrás is azt nyilatkozta név nélkül a távirati irodának, hogy az MTV és a Duna TV műsorainak „párhuzamossága” indokolja a határon túli magyaroknak szóló adások rendszerének átalakítását. Ezzel kapcsolatban később Czeglédi László, az MTV Közalapítvány kuratóriumának elnöke azt közölte az MTI-vel, hogy a felvetődött intézkedéssel „nem a műsoridő megkurtítása a cél”, hanem az, hogy a Duna Televízióval „valamiféle munkamegosztás alakuljon ki, egymást segítsük”. A földi sugárzású közszolgálati csatorna vezetőségéhez közel álló források szerint azonban már eldöntött tény, hogy ősztől a Duna TV készíti a határon túli műsorokat, és ezeket csak sugárzásra veszi át a Magyar Televízió. Ennek következtében nem csupán százhúsz határon túli televíziós szakember válna munkanélkülivé, de szétzilálódna a bő évtizedes munkával kiépített Kárpát-medencei tudósítói hálózat is. Az 1993-ban, Peták István elnöksége alatt induló hálózat munkatársai jelenleg a Kárpát-medence harminc pontján, Pozsonytól Csíkszeredáig készítik filmjeiket a Magyar Televízió számára, és a szerémségi magyar szigetektől kezdve a moldvai csángókon át a Nyitrától északra fekvő magyar kistelepülésekig dolgozták fel akár a legeldugottabb magyar közösségek jelenét is. Mindemellett a hálózat munkatársai több településen – például Ungváron, Dunaszerdahelyen, Gyergyószentmiklóson és Rozsnyón – regionális televízió-műsorokat szerkesztenek, és a tudósítói pontokon a hírszolgáltatás mellett jelentős dokumentumfilmes tevékenység is folyik.
A határon túliak körében az MTV műsorai igen nagy sikernek örvendenek. Az MTV kettes csatornájának nézettsége a legmagasabb az elcsatolt területeken élő magyarság körében, s az adó népszerűsége Erdélyben megközelíti – egyes felmérések szerint túl is szárnyalja – a Duna Televízióét. A határ menti területeken a nemzeti főadónak, az MTV egyes csatornájának a nézettsége a legmagasabb. Azonban e tények mellett az is az MTV határon túli műsorainak megőrzése mellett szól, hogy ezen adások éves összköltsége mindössze százharminchárommillió forintot tesz ki, ami elenyésző összegnek számít, főképp a televízió szórakoztató műsorainak büdzséjével, vagy a híradó „sztárműsorvezetőinek” jövedelmével arányba állítva.
Dobos Menyhért, a közéleti műsorok igazgatóságának vezetője lapunk megkeresésére azt a tájékoztatást adta, hogy a határon túli műsorok sugárzásának szüneteltetését mindössze a „takarékos nyári struktúra” okozza, és nem tud arról, hogy a televízió ezen adások megszüntetését tervezné. A közéleti igazgató szerint a nyári takarékosság a Magyar Televízió összes műsorát egyaránt sújtja, függetlenül azok témájától. Ha pénzügyi okokból mégis elkerülhetetlenné válna műsorok megszüntetése, akkor ez nem csak a határon túl készülő adásokat érintené, közölte Dobos, aki arra is rámutatott: a Magyar Televízió közszolgálati műsor-szolgáltatási szabályzata, amely a médiatörvényen alapszik, harmadik pontjában elő is írja a „műsorszolgáltatást a határon túli magyarok számára”, így az ilyen tárgyú műsorok sugárzására a televíziót a törvény is kötelezi. Felvetésünkre, miszerint a szabályzat viszont kötelezővé teszi, hogy e műsorokat az MTV gárdája készítse, tehát a jövőben akár a Duna TV-től is az alapszabály megsértése nélkül vehetné át ezeket, azt válaszolta: „a határon túli tudósítói hálózat működtetésére szükség van, és az intézmény vezetése majd eldönti, milyen együttműködési megállapodást köt a Duna Televízióval”.
Belénessy Csaba, a Duna Televízió alelnöke, a Kárpáti Krónika korábbi főszerkesztője megkeresésünkre azt mondta: úgy véli, Magyarországon minden közszolgálati televíziós csatornának sugároznia kellene határon túli műsorokat, s a határon túli magyarság egy része éppen a földi csatornákon keresztül érhető el. Ahhoz, hogy az elcsatolt területek közösségeit egységesen elérjék az anyaországi információk, földi sugárzású és műholdas csatornákra egyaránt szükség van, mondta Belénessy, aki azt is hozzátette: „ha minden kötél szakad”, a Duna Televízió a költségek megosztásával és az m2 kiiktatásával kész volna átvenni a Magyar Televízió határon túli műsorainak munkatársait.
A határon túli műsorok munkatársainak körében máig teljes a tanácstalanság és bizonytalanság. Marius Tabacu, a kolozsvári Video Pontes stúdió társvezetője az ügy kapcsán nemrégiben arról beszélt a Krónikának: nagyon sajnálná, ha az erdélyi műsorok megszűnnének, hiszen nemcsak megélhetési kérdésről van szó, hanem arról is, hogy a Kárpát-medencei magyarság hírei eljutnak-e a magyarországi nézőhöz. „Pedig lenne mondanivalónk számukra is. Ám, ha ismét elszigetelődünk, újból egyfajta skanzen leszünk a magyarországiak szemében” – összegezte véleményét Tabacu a Kolozsvárott szerkesztett napilapnak, amelynek egy magát megnevezni nem kívánó erdélyi televíziós szakember úgy fogalmazott: „Egyes műsorok szüneteltetése, netán megszüntetése egyértelműen nagy anyagi veszteséget, emellett szakmai visszalépést is jelent. Ezt a problémát úgy kellene megoldani, hogy az intézkedések árát ne a határon túli magyarság fizesse meg. Amennyiben az MTV mégis megszüntetné egyes határon túli műsorait, amelyeket a Duna Televízió venne át, el kell érni, hogy ezeket a Duna Televízió földi sugárzásban is eljuttassa a magyarországi nézőkhöz.”
A televíziós szakemberek tehát nem tudják, mi értelme lenne egy bő évtizede jól működő tudósítói hálózat és műsorszerkezet felszámolásának. Az egyik veszélyeztetett műsor magát megnevezni nem kívánó szerkesztője azt is megjegyzi: általában akkor szüntetnek meg adásokat, ha valakinek szüksége van a műsoridőre. „Lehet, hogy ősztől valamelyik kormánypárti politikus rokonát láthatjuk majd a képernyőn, ha egy-egy határon túli műsor megszokott adásidejében bekapcsoljuk a tévékészüléket?” – teszi fel a kérdést a szerkesztő, akinek szeptembertől talán már nem lesz mit szerkesztenie.
Pánik az EasyJet járatán, Allahu Akbar kiáltás után jöttek a drámai pillanatok + videó
