Összeomolhat a hazai könnyűipar

Drasztikusan megnőhet az olcsó kínai termékek behozatala jövőre, az Európai Unió előírásai szerint ugyanis januártól meg kell szüntetni a belső termelés pozícióit eddig úgy-ahogy védő importkvótarendszerét. Ha nem alakítanak ki megfelelő szabályozást, végképp leépülhet az amúgy is halódó magyar könnyűipar.

Erdősi Csaba
2004. 07. 02. 17:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a magyar könnyűipar termelése gyakorlatilag a rendszerváltozás óta zsugorodik, a mélypontot még nem értük el: az Országos Kereskedelmi Szövetség minapi konferenciáján elhangzottak szerint gyors segítség nélkül a közeljövőben negyvenezer alkalmazottat bocsáthatnak el a Magyarországon működő textil- és bőripari cégek. A szektor talpra állítása érdekében négy országgyűlési képviselő, Farkas István (MSZP), Kovács Tibor (MSZP), Fülöp István (MDF) és Latorcai János (Fidesz) közösen kidolgozott határozattervezetet nyújtott be a törvényhozás elé.
A tervezet szerint a magyar könnyűipar még megmenthető lenne, ha a kormányzat adókedvezményekkel, támogatásokkal, illetve szigorúbb vámokkal segítené a szektort. Ehhez persze pluszpénzeket kellene mozgósítani, ám a számítások szerint még mindig nem annyit, mint amekkora veszteséget a könnyűipar összeomlása okozna. A negyvenezer utcára kerülő munkás ugyanis 14 milliárd forintjába kerül a Munkaerő-piaci Alapnak, a termelés kiesésével az export évi 80, a költségvetés bevételei pedig 13 milliárd forinttal csappanhatnak meg. A képviselők úgy vélik: mindenképpen ragaszkodni kell az egyösszegű egészségügyi hozzájárulás 2006-ra ígért eltörléséhez, mert ez a költség nagy terheket ró a cégekre, és szigorúbban kell ellenőrizni a hamisított, illetve csempészett áruk forgalmazását is.
Mivel a tervezet hárompárti, azt ősszel jó eséllyel el is fogadja majd az Országgyűlés. Kérdés azonban, hogy ezzel megállítható-e az utóbbi években tapasztalható gyárbezárási hullám. A hazai erőfeszítések mellé ehhez elvileg Brüsszeltől is várható segítség, az Európai Unió behozatali szabályai ugyanakkor lehetetlen helyzetbe sodorhatják a könnyűipart. A januárban egységesen megszűnő importkvóták nyomán az egész közösségben drasztikusan megnőhet a kínai termékek behozatala, márpedig a távol-keleti ország textil- és cipőipara a kontinens piacának hetven százalékát is képes ellátni – mélyen az európai árak alatt.
Kínai áruval már jelenleg, a behozatali korlátozások mellett is bőségesen el vagyunk látva. A tavalyi első féléves adatok szerint a behozható 11,2 millió pár cipőből 9,3 millió érkezett Kínából; a hazánkban piacra dobott felsőruházati importcikkek fele, az egyéb ruházati és konfekciótermékek csaknem harmada készült a távol-keleten. A félillegálisan vagy rendkívül alacsony vám mellett behozott termékek kereskedelme számítások szerint évente 200 milliárd forintnyi adó- és járulékkiesést okozott hazánknak. Hogy a behozatal mennyivel nő meg januártól, azt egyelőre még csak találgatják a szakemberek.
A kínai import mellett a szektornak komoly problémát okoz a bérek kifizetése is, noha a textil- és bőriparban dolgozók kapják ma Magyarországon a legkevesebb bért. A Központi Statisztikai Hivatal tavalyi számai szerint amíg a fizikai dolgozók bruttó havi 98 100 forintot kerestek, addig a textil- és bőriparban alkalmazott munkások 70 400 forintos munkabért kaptak átlagosan. Ez az összeg szinte a megélhetéshez sem elegendő, ám még mindig túl sok ahhoz, hogy a hazai cégek felvegyék a versenyt a fillérekért termelő keleti cégekkel. Egyetlen kitörési pontnak a minőségi termelés, vagyis a nyugat-európai cégekkel való konkurálás látszik, ehhez azonban olyan méretű befektetésekre lenne szükség, amekkorára a hazai cégek nem képesek vagy nem hajlandók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.