A liftes cég is felvitte a dolgát

A Gép- és Felvonószerelő Vállalat privatizációjának története is jó példa arra, miként szerezte meg Gyurcsány Ferenc az első millióit. A privatizáció előtt Gép- és Technológiaszerelő néven részvénytársasággá átalakított vállalat induló vagyona a cég könyvvizsgálójának 1992. novemberi jelentése alapján 350 millió forint jegyzett tőkéből, 243 millió forint tőketartalékból és 18 millió forint céltartalékból tevődött össze. Gyurcsány ez idő tájt a Creditum Rt. munkatársaként az Állami Vagyonügynökség képviseletét is ellátta privatizációs ügyekben. Vagyis közel volt a tűzhöz. Az Altus Rt. egyedüli pályázóként 100 millió forintért jutott hozzá a felvonószerelő cég többségi tulajdonjogához: a vételárat E-hitelből és kárpótlási jegyekkel fizette ki. Alig száradt meg a szerződésen a tinta, az Altus mint többségi tulajdonos megkezdte a cég értékes ingatlanvagyonának és eszközállományának kiárusítását. A lelkesen elvégzett vagyonhasznosítás 1995-re be is fejeződött. A cég irányító és ellenőrző testületeiből kiszorított kisebbségi tulajdonosok – az állami vagyonkezelő és az önkormányzatok – képviselői nem tudták érvényesíteni érdekeiket, bottal üthették cégvagyonuk nyomát. Az Altus által kinevezett menedzsment a munkásokat elbocsátotta, a privatizált cég pár év alatt két főt foglalkoztató fantomvállalkozássá sorvadt. Ezzel párhuzamosan az Altus Rt. látványos gyarapodásnak indult.

Laczik Erika
2005. 05. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltás előtt a Gép- és Felvonószerelő sikeres, jól működő vállalat volt: a gyógyszergyárak, házgyárak, cementgyárak, cukorgyárak gépészeti rendszereit szerelték fel és tartották karban. Telephelyei voltak Ausztriában, az NSZK-ban, az NDK-ban, sőt a vállalat beruházást indított többek között Mongóliában is. Ekkor még csaknem kétezer embernek adott munkát. A rendszerváltozást követően, 1990-ben a felvonószerelő üzemegységet kivásárolta egy osztrák vállalkozás: ez OTIS Felvonó Kft. néven a mai napig eredményesen működik.
A Gép- és Technológiaszerelő Részvénytársaság – az igazi zsíros falat – viszont a privatizáció első pillanataitól gyors sorvadásnak indult.
Az Állami Vagyonügynökség (ÁVÜ) 1992-ben döntött a Gép- és Technológiaszerelő Részvénytársaság privatizációjáról. Ekkor a cég jegyzett tőkéje 350 millió forint volt. A cég 243 millió forintnyi tőketartalékkal és 18 millió forintnyi céltartalékkal rendelkezett. Kötelezettségei 358 688 310 forintra rúgtak, ugyanakkor követelésállománya meghaladta a 484 millió forintot.

A kapcsolati tőke

A társasággá alakulás idején a Gép- és Technológiaszerelő Rt. száz százalékban az állam tulajdonában volt, de egy törvényi rendelkezés értelmében 20,51 százaléknyi tulajdonrészt az önkormányzati vagyonjuttatásra, 10 százaléknyi tulajdonrészt pedig a kárpótlási jegyekre tartalékoltak. A dolgozók részvényhez juttatása is biztosított lett volna a társaságnak a vételárból visszajáró, az úgynevezett privatizációs ellenértékhányad alapján, ám mire befolyt a pénz a kasszába, a tulajdonosi álmokat kergető peches dolgozók már a gyárkapun kívül voltak.
Az ÁVÜ döntése szerint a társaság részvénycsomagját nyílt pályázaton kellett meghirdetni, elsősorban olyan szakmai befektetők számára, akik garantálják a szakmai foglalkoztatást. Az ÁVÜ végül 1993. július 13-án tette közzé a Gépszerelő Rt. 50+1 szavazatos részesedésének értékesítéséről szóló pályázatot – tudtuk meg az ÁPV Rt.-nél. A tenderen egyetlen pályázóként a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Altus Befektető és Vagyonkezelő Rt. vett részt. És nyert is.
Gyurcsány Ferenc ebben az időszakban szerződéses munkakapcsolatban állt az ÁVÜ-vel: a Creditum Pénzügyi Tanácsadó Kft. munkatársaként képviselte a vagyonügynökséget például a Tervező, Tanácsadó és Információs Rt. privatizációja során. (E cég vagyonából a privatizáció „eredményeként” egy nagy értékű balatonszemesi villa végül egy Gyurcsányék érdekeltségébe tartozó cégbe apportálódott. A villa bekebelezésének történetéről lapunk 2003. október 6-i számában részletesen beszámoltunk.)
A Gép- és Technológiaszerelő Rt. privatizációs folyamatának zavaros körülményeit mutatja, hogy az ÁPV Rt. adatai szerint a cég megvásárlásáról szóló szerződést 1993. december 23-án írták alá az Altusszal, a cégbíróságon fellelhető 1994. február 23-i közgyűlés jegyzőkönyvében az olvasható, hogy Gyurcsány Ferenc bejelenti: 1994. január 31-én „vette át” az Altus a cég többségi tulajdonosától a részvénycsomagot. Ezzel eddig nem is lenne semmi gond, ennyi idő kell a vételár átutalására, illetve az átadás-átvételre. Csakhogy a cégtár adatai szerint – aminek hitelességéért az Igazságügyi Minisztérium felel – az Altus Rt. csak több mint négy évvel később, 1998-ban lett részvényes, akkor is csupán kisebbségi tulajdonos a maga 39,7 százalékos részvénypakettjével. Az ellentmondásra nem találtunk magyarázatot.
A Gép- és Technológiaszerelő Rt. nagy értékű ingatlanvagyonnal rendelkezett: Óbudán, a Huszti utcában az OTIS-sal kötött ingatlanügylet után is több mint háromhektáros telek maradt a cég tulajdonában irodaházzal, amelyen ma számos nagyvállalat telephelye található. A cégnek ingatlanegyüttese volt a zuglói Telepes utcában, egymás mellett fekvő 1911 négyzetméteres és egy 1918 négyzetméteres telekkel, amin a jól felszerelt tanműhely épülete állt. Balatonalmádiban két üdülő – egy 770 négyzetméteres, valamint egy 1220 négyzetméteres telekkel –, Mátraszentimrén pedig egy 1641 négyzetméteres telken fekvő üdülő biztosította hajdanán a munkások, később Gyurcsányék rekreációját. Az Altus képviseletében fellépő Gyurcsány már az első közgyűlésen, 1994 februárjában meglebegtette az ingatlanértékesítést mint a „pénzcsinálás” végső eszközét.
Az Állami Számvevőszék már hivatkozott, a privatizációról szóló tanulmánya szerint az E-hitellel befektetők abban a tekintetben is kedvező helyzetbe kerültek, hogy „a korábbi tevékenységet felhagyva kihasználták az ingatlanboomot, azaz a korábbi termelésnek helyet adó nagy területeket kedvezően értékesítették”.
A milliárdos ingatlanvagyon kiárusítása Gyurcsányék idejéből alig több mint egy évet vett igénybe. A közgyűlési iratok tanúsága szerint a befolyt, csaknem félmilliárd forint bevételből a tulajdonostársak – az ÁVÜ jogutódja, az ÁPV Rt., illetve az önkormányzatok – nem sokat láttak. Sőt, beleszólásuk sem nagyon volt a cég ügyeibe. Gyurcsányék közgyűlési többségi szavazatukkal saját embereiket ültették be a cég igazgatótanácsába, sőt a felügyelőbizottságba is. És a Gép- és Technológiaszerelő Rt. hanyatlásával párhuzamosan az Altus szépen gyarapodott. A részvényesek már a privatizáció évében sem kaptak osztalékot, és később se, a munkások elveszítették a munkájukat, a privatizáció első évének végére már csak 159 dolgozó maradt a cégnél.

Jó üzlet a rossz üzlet

A privatizáció előtt még prosperáló, a német piacon is sikeres cég a tulajdonosváltás pillanatában, ’94-ben – Gyurcsány megítélése szerint legalábbis – már komoly gondokkal küszködött. Pedig 1992-ben – a 1993-ban elfogadott mérleg alapján – a cég még nyereséggel zárta az évet. 1993-ra is nyereséget terveztek. Ám az Altus színrelépése után a kilátások egyszeriben megváltoztak. Az 1994 februárjában tartott rendkívüli közgyűlésen Gyurcsány bejelentette: a társaság „meglehetősen nehéz helyzetben van”, veszteségei meghaladják a 100 millió forintot. (A cég ’93-as mérlegét csak 1995-ben, a többségi tulajdonosi erőfölénynek köszönhetően fogadta el a közgyűlés. Az ÁPV Rt. könyvszakértője írásban rögzítette: a beterjesztett anyag sem formailag, sem tartalmilag nem felel meg a számviteli törvénynek.)
„Teljesen világos, hogy nem elég okos határozatokat hozni. Az Altus, amíg teheti, és van rá tényleg esély, addig a szerelő tevékenység folytatását támogatja, nem akar ingatlanhasznosításból pénzt csinálni, és nem akar tevékenységet váltani” – közölte Gyurcsány még az 1994. februári közgyűlésen. Hozzátette azt is: a helyzetet stabilizálni kell, és e célból nagy lépések (sic!) történtek a „dinamikusabb” piaci pozíció megszerzésére.
Ezen a közgyűlésen kezdődött meg egyébiránt a kisebbségi tulajdonostársak kiszorítása az irányításból. Ekkor választották meg Tatai Ilonát, az MSZMP politikai bizottságának egykori tagját, a Taurus volt vezérigazgatóját az igazgatóság elnökévé. De ugyanekkor lett felügyelőbizottsági tag Kiss Elemér is. (Ő az a Kiss Elemér, akit Medgyessy Péter menesztett a kancellária éléről 2003 elején, amikor fény derült rá, hogy ügyvédi irodája állami megrendelést kapott és vállalt. Egyébként Antall József kormányában két évig államtitkárként szolgált, a Horn-kormány idején a Miniszterelnöki Hivatal vezetője volt, 1995 közepétől a hivatalához tartoztak a privatizációs ügyek is.)
A frissen privatizált Gép- és Technológiaszerelő Rt. igazgatóságának és felügyelőbizottságának egyes régi tagjait mandátumuk lejárta előtt cserélték le. Az ÁVÜ képviselője és az akkor még résztulajdonos fővárosi önkormányzat viszont hiába igyekezett tagot delegálni a felügyelőbizottságba és az igazgatótanácsba, a közgyűlés – amelyben már többsége volt az Altusnak – nem fogadta el a jelölteket.

Lendületben az Altus

Az 1994 májusában és júniusában törvénysértő módon összehívott közgyűléseken már kiderült: a Gyurcsány által februárban beígért „nagy lépések” helyett régen megkezdődött az ingatlanvagyon kiárusítása. „Sajnos nem realizálódott a Telepes utcai telep és az üdülők értékesítése” – közölte Jeges Gyula vezérigazgató. A jegyzőkönyv tanúsága szerint az óbudai, Huszti utcai irodaház értékesítéséről viszont az igazgatóság az előszerződést már meg is kötötte, annak ellenére, hogy az eladáshoz a közgyűlés nem adta a hozzájárulását. A vevő, a Westel Rádiótelefon Kft. 40 millió forint előleget át is utalt a cégnek.
A közgyűlésen Gyurcsány kifejtette azt is, az Altus „rendbe kívánja tenni” a többségi tulajdonában lévő céget a kisebbségi tulajdonosok okvetetlenkedése ellenére: „Az Altus nap mint nap ezen munkálkodik, a kisebbségi tulajdonosok a háromhavonta megtartott közgyűlésre jönnek el, hogy kifogásaikat elmondják” – panaszolta. A cél az, hogy olyan vállalatot hozzanak létre, amely képes állni a versenyt a konkurenciával – húzta alá. Az Altus „egy fillért sem vett ki a cégből”, csak fizeti az adósságait. Viszont „az Altus tudja, hogy nyereségessé lehet tenni. Az eddigi intézkedések nagy feszültséget keltettek, de le kell dolgozni a hátrányt” – győzködte a tulajdonostársakat.
1994 szeptemberében, a következő, már legálisan összehívott közgyűlésen az ÁVÜ képviselője ismét kifogásolta: a Huszti utcai ingatlan eladásáról a Westellel megkötött előszerződés vajon miért nem tartalmazza, hogy az ügylethez a közgyűlés jóváhagyása szükséges? De rámutat arra is: a kisebbségi tulajdonosok – így az ÁVÜ – feje felett, tudomásán kívül történnek ezek a tranzakciók – tulajdonképpen a vagyon kiárusítása, és az abból befolyó pénzek elhelyezése –, mivel sem a felügyelőbizottságban, sem az igazgatóságban nincsenek jelen. A kifogások azonban hiábavalónak bizonyultak. Végül a közgyűlés, amiben többségben volt az Altus, áldását adta az ingatlan értékesítésére. Az eladás – Gyurcsány szavai szerint – megmentette a céget a működésképtelenségtől. Ugyanakkor a közgyűlés jóváhagyta azt is, hogy a Béta Roll Kft. megvásárlásáról az értékhatár miatt az igazgatóság döntsön.
A 1995-ös májusi közgyűlésen a ’94-es év gazdálkodásáról készült beszámolóból – amit Tatai Ilona, az igazgatóság elnöke ismertetett – az derül ki: „az ingatlanok értékesítését a közgyűlés jóváhagyta, a befolyt összeg 360 millió forint volt.” De folyamatban volt a gépek és berendezések – a hatalmas daruk, vasállványzatok, egyéb felszerelések, gépek – értékesítése is.

Itt kiadás, ott bevétel?

Az 1994-et értékelő mérleg alapján a Gyurcsány szerint nehéz helyzetben lévő cég – meglepő módon – kölcsönt is tudott folyósítani. Ötmillió forintot kapott a 33 millió forintért megvásárolt Béta Roll Kft., és az Aldo Kft.-nek – ami szintén Gyurcsány érdekeltségébe tartozott – 25 millió forint kölcsönt adtak. Az Aldo pedig az évben május 30-án apportként bevitte a Szalay utca 4.-ben lévő, a Miniszterelnöki Hivataltól frissen megvásárolt egykori állami tulajdonú ingatlanát a Gép- és Technológiaszerelő Rt. helyett az Altus Rt.-be.
Gyurcsány jelenlegi kabinetfőnöke, Szilvásy György – mint ismeretes – az Aldóval történt adásvétel idején a Miniszterelnöki Hivatal gazdasági ügyekért felelős helyettes államtitkára volt, az adásvételi szerződést Kiss Elemér készítette.
A Gép- és Technológiaszerelő 1994-ben Samsung- és Lehel-kötvényeket is vásárolt eladásra mintegy 154 millió forint értékben.
1995 szeptemberében a könyvvizsgáló lemondott – ezen a közgyűlésen fogadták el az 1993-as mérleget az ÁVÜ könyvvizsgálójának súlyos törvényességi aggályai ellenére –, ám Nacsáné Márki Róza, aki Gyurcsány évtizedes üzlettársa lesz, a felügyelőbizottságban kapott helyet. Rákosi Ferenc, Gyurcsány régi KISZ-es harcostársa szintén a felügyelőbizottságot erősíti.
A nagyvonalú befektetések, a vagyontárgyak értékesítésének haszna a cégiratok szerint mindenesetre nem nagyon realizálódott a cégnél, illetve annak kisebbségi tulajdonosainál. A cég 1993–94 évi tevékenységéről szóló könyvvizsgálói jelentés ugyanis azt állapítja meg: az rt. a két év alatt 237 962 000 forintos veszteséget produkált, ugyanakkor a tulajdonosváltás évében az rt. a Telepes utcaiak kivételével valamennyi ingatlanát értékesítette. A Zuglóban lévő, összesen csaknem 4000 négyzetméternyi területű ingatlanokat 1995-ben adta el a cég. Ezzel meg is szabadították az összes ingatlanvagyonától.

Pénzszivattyú: a kiürítés technikái

1996 májusában a közgyűlésen az ÁPV Rt. képviselője társtulajdonosként még kérdést tehetett fel a Telepes utcai ingatlan értékesítésének idejéről, mivel a beterjesztett írásos anyagban nem talált erre nézvést utalást. A vezérigazgató tájékoztatása szerint a szerződést már 1995-ben megkötötték, a teljesítés 1996-ban esedékes.
A privatizáció harmadik ütemét 1996. február 18-án hirdette meg az ÁPV Rt. Tájékoztatásuk szerint a 34,07 százalékos, a Gép- és Technológiaszerelő Rt.-ben meglévő, maradék állami tulajdonrészt – amelyet 125 880 000 forintra értékelt a privatizációs szervezet – az Altus Rt. valamivel a 23 millió forintos minimális vételár fölött vásárolta meg 1996. augusztus 16-án.
Suchman Tamás privatizációs miniszter az Egyszerűsített privatizáció című, a gyakorlat eredményeit méltató, és a még megvehető portékát hirdető kiadványban így vonja meg a mérleget az egykori állami, majd 1992-ben rt.-vé alakított, és Gyurcsány többségi tulajdonába adott vállalat privatizálásának „sikereiről”: „Gyártási tevékenységét az 1990-es évek elején teljesen megszüntette, az ehhez kapcsolódó eszközöket eladta, és a létszámot leépítette. A társaság ma már csak korábbi tevékenységének leépítésével összefüggő feladatokat, ill. a társaság befektetéseinek kezelését látja el. Saját tulajdonú ingatlana nincs, bérelt helyiségben működik. (Ez a bérelt helyiség egyébként a Miniszterelnöki Hivataltól privatizált Szalay utcai ingatlanban volt: a cég az Altustól, vagyis a többségi tulajdonostól bérelte – a szerk.) Jelentősebb befektetései: Balassagyarmati Fémipari Kft. (90%), Béta-Roll Hengergumizó Rt. (45%), Gépszer – Borsod Kft. (51, 2%).” Az ÁPV Rt. kiadványából az is kiderül, a privatizáció végére a statisztikai állományi létszám már csak két fő.
Az 1996. májusi közgyűlésen a tulajdonostárs fővárosi önkormányzat képviselője megkérdezte Gyurcsányt: az előző évi, mintegy 150 millió forintos befektetésekből – amit cégek megvásárlására fordítottak – mennyi bevétele realizálódik az rt.-nek? Gyurcsány válasza az volt: a Béta Roll és a Balassagyarmati Fémipari Kft. nyereséges, a tervek szerint el fogják adni őket, de hogy jó áron keljenek el, előbb korszerűsíteni kell.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.