Elhurcolt asszonyok a Gulag lágereiben

Kákonyi Péter
2005. 06. 30. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Draskóczy C. Jolán visszaemlékezését Az 1223-as számú szovjet láger rabja voltam címmel adja közre a PoLíSz. Az 1928-ban a zempléni Simában született asszonyt 1945 januárjában, tizenhét éves korában hurcolták el a „felszabadítók”. „A községi bíró lakása előtt már vártak ránk a szovjet katonák. Sorba állítottak és megmustráltak minket, mint az állatokat szokták a vásárban, majd szekérbe ültettek…” Így kezdődtek a kamaszlány szörnyű megpróbáltatásai. Ezután marhavagonba zsúfolták a szerencsétlent, és – tizenhét napi zötykölődés után – étlen-szomjan érkezett meg a Dombász bányaváros közelében található 1223-as lágerbe.
Hogy miért hurcolták el? Utóbb ezt is elmondja: „Azt hitték, hogy németek vagyunk…” Draskóczy C. Jolán raboskodása három esztendeig tartott. „Az ebéd általában 2 deci melegvíz – leves helyett – és egy evőkanál kása. Különösen a férfiak nem bírták az éhezést. Sokan annyira legyengültek, hogy belehaltak.” Vajon róluk is azt hitték, hogy németek?
A tizenhét éves kamasz lány gerendákat cipel a vállán, hullákat temet a fagyos földbe. Közben eltetvesedik. 1946 tele már egy szénbányában találja, ahol szénnel megrakott csilléket kell tolnia. Amikor estefelé hazatérnek a bányából, útközben a földekről répát, káposztát loptak. „Ha megfogtak, jól megvertek, ha nem, este jót ettünk. Megérte…” Az elkövetkező ősz egy újabb bányánál találja, ahol neki kell hajtania a szekér elé fogott lovakat, ám a bánya hamarosan beomlik, „szerencsére akkor fent voltunk”. Ezután másik bányába helyezik át, ahol „szenet kellett egy szűk járatból tovább, felfelé lapátolnom. Szemem-szám teli volt szénporral, és nagyon kimerült voltam… Egy szovjet ember (a dicsőséges) felpofozott, amiért nem tudtam egy kisiklott, teli csillét visszaemelni a sínre.”
Végre 1947 őszén megszabadul a szörnyű rabságból. Üres marhavagonokba tuszkolják azokat a szerencséseket, akiknek megpróbáltatásai véget értek. Tizenkilenc napig tartó utazás végén elérnek Magyarországra. Útközben is éheznek: „Kenyeret koldultunk az orosz parasztoktól.” Végre 1947. október 30-án érnek haza. A vasutasoktól kapnak egy kerek kenyeret: „Sírva csókoltuk, majd elosztottuk, és vizsgálaton vettünk részt.” Otthon nagy örömmel fogadják, mert rég halottnak hitték. Nincs még húszéves sem, és mögötte már egy életre szóló, szörnyű emlék.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.