Ha környezetvédelemről esik szó, elsőként a szemét, a hasznosítható hulladékok jutnak eszünkbe. Igaz, a hulladékgazdálkodás a környezetvédelem kicsi része, de hazánk jelenlegi helyzetében nagyon is jelentős, mert a tiszta környezet elengedhetetlen feltétele az európaiságnak, a turisták számára is vonzó környezetnek.
Ezt hangsúlyozza mindenki. Én is úgy gondolom, hogy minden ezzel kapcsolatos kis eredmény nagyon fontos az emberek egészségi állapota szempontjából. Sajnos a döntéshozó testületek – nevezetesen a barcsi önkormányzati testület egyes tagjai – számára nem is olyan egyértelmű ez. Vagy ebből is politikai csatározások kerekednek, vagy átláthatatlan anyagi érdekek bújnak meg mögötte?
Barcs városában tíz éve egy kis- vállalkozás még kisebb vállalkozója a fejébe vette a szelektív hulladékgyűjtés megvalósítását. Meg is szervezte, folytatta is évekig, igaz, egyszerű eszközökkel, egyszerű reklámokkal, mégis eredményesen, mert az emberek elfogadták, mindennap meg is tették azt, hogy a hulladékokat fajtánként válogatva rakják a gyűjtőhelyekre. Mígnem egyszer a tisztelt testület vagy valaki úgy gondolta, hogy ekkora haszon nem lehet ezé a kis emberé.
Véget is vetettek ennek a helyzetnek több rendelettel. Jött a közszolgáltató, igaz, már nem is az első, igaz, hogy nem is a legolcsóbb, de testületi döntés lett, támadhatatlan. A KVG Rt. tevékenységének idején a legolcsóbb volt a díjazás, most ingyenes, évi 12 000 forintért. Sokkal tisztább volt a város, nyugodtan dolgozott egymás mellett a kis szelektív gyűjtő és a kommunális hulladékos. Hasznát a városlakók látták. Szépen begyakorolták a hulladékok külön gyűjtését, csökkentve a lerakóra kerülő – mert messze van a lerakó – mennyiségét.
Az új közszolgáltató is együttműködési szándékot mutatott egy ideig, azután ki tudja, miért, megváltozott. Azóta a helyi vállalkozónak nincs helye a rendszerben, a szép új gyűjtőszigetek állandó szeméthalmok, és ami a legjobban fáj a lakosoknak: egyenként beöntik a kukásautóba a külön gyűjtött anyagokat. Azt mondják, „majd ezt válogatják”. Nem tudom, mit lehet gyártani a szemét közé szórt hasznosítható anyagokból, a bűz elviselhetetlen, a gyűjtőbe viszik, állítólag Szigetvárra, ahol már nem is lehet lerakni hivatalosan.
Dr. Solti Pál
háziorvos, környezetszerető
Tisztelt Szerkesztőség!
Az elmúlt időkben számos hír jelent meg arról, hogy a köznek milyen hatalmas összegekbe kerül a jogtalan szemétlerakások eltakarítása, a környezet állapotának rendbe hozása. Biztos vagyok benne, hogy lényegesen olcsóbban is elkerülhetjük a törvénytelen szeméttelepek keletkezését. A lakóhelyektől nem távol, könnyen megközelíthető helyeken el kellene helyezni nagyméretű szeméttároló tartályokat. Ezekbe díjtalanul tehetne bárki hulladékot. A tartályok időnkénti elszállítása lényegesen kisebb költséget jelentene annál, mint a közterületeken, erdőkben, szabad telkeken lerakott hulladékok összegyűjtése, felrakodása és elszállítása.
Tudom, hogy ez megalkuvás lenne a szemetelőkkel szemben, de a közmondás szerint az okos enged. És ami fontosabb, lényegesen kisebb kiadást jelentene a köznek.
Dr. Benedek Zoltán
Budapest

Szexre kényszerítették drogért cserébe a fiatal lányt