Amennyiben az Angela Merkel vezette CDU/CSU/FDP tábor megnyeri a választást, úgy Günther Beckstein előreláthatóan Münchenből átköltözik Berlinbe, és átveszi a belügyi tárca vezetését. Eddigi pályafutását a „kemény kéz politikája” jellemezte, a bajor Keresztényszociális Unió tagja ismert arról a tulajdonságáról, hogy nem riad vissza a problémák konkrét megnevezésétől. Így nem jelentett meglepetést, hogy a Londonban elkövetett iszlám merényleteket követően elsőként lépett a nyilvánosság elé a megelőző intézkedések felvázolásával. Radikálisan hangzó elképzeléseinek alapgondolata: „Nem elég, ha a gyűlölet prédikátorait utasítjuk ki az országból, minden olyan személlyel szemben fel kell lépnünk, akit az alkotmány ellenségének tartunk.” A bajor politikus szerint azokat a muzulmán polgárokat ki kell toloncolni, akik a német alkotmány előírásaival szemben álló nézeteket képviselnek. Beckstein békésnek tartja a Németországban élő muzulmánok tetemes részét, de ennek a rétegnek a radikalizálódását feltétlenül meg akarja akadályozni. Ezt az alapvető célt szolgálná a gyűlöletre szólító személyek rövid úton történő kitoloncolása. Ennek a célnak az érdekében – a CSU-politikus szerint – meg kell könnyíteni a szélsőséges iszlám képviselőinek kitoloncolását, összekapcsolva azt a külföldiekre vonatkozó előírások megszigorításával.
Azokat a radikális beállítottságú polgárokat is ki kell utasítani az országból, akiknek a családja itt él. Ezzel párhuzamosan lehetővé kell tenni a német állampolgárság megvonását azon iszlám személyektől, akik szélsőséges nézeteket képviselnek. Beckstein szerint ugyanis a londoni merényletek egyöntetűen bizonyították: a látszat szerint integrált személyek is lehetnek a nyugati világ ádáz ellenségei.
A kereszténydemokraták belügyminiszter-jelöltje a beutazási engedélyért folyamodó iszlám állampolgárok szigorú átvilágítását szorgalmazza, és e vizsgálatok lefolytatásának illetőségét – az eddigi gyakorlattal ellentétben – a külügyi tárca helyett a belügyminisztérium hatáskörébe kívánja áthelyezni. „A szélsőséges iszlám téziseivel szimpatizáló, így az Izrael ellen uszító személyeknek nincs keresnivalója Németországban” – hangoztatta a CSU belügyminiszter-jelöltje és kilátásba helyezte, hamarosan megbeszéléseket kezdeményez a koalíciós partnerként kiszemelt liberálisokkal elképzeléseinek megvalósításáról, abból kiindulva, hogy az FDP sem kívánja támogatni a radikális iszlám erők bevándorlását.
Szélsőbalos összefogás készülődik? A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) balszárnya hajlandóságot mutat az együttműködésre az SPD-től balra álló választási szövetséggel. A szövetség a csalódott szociáldemokratákat tömörítő nyugati választási alternatívából és a főleg keletnémet szocialistákat, kommunistákat tömörítő pártból (PDS) jött létre, népszerűsége növekszik. A közvélemény-kutató intézetek kimutatásaiban 12 százalékos országos rokonszenvnek örvend, a volt NDK területén 32–34 százalékkal a legjelentősebb erő. (MTI)