Ellenzéki készülődés

Horst Köhler államelnök döntése után az előre hozott parlamenti választás lebonyolítása miatt felgyorsultak a német belpolitikai események. Az ellenzék táborából elsősorban Günther Beckstein bajor belügyminiszter lépett a nyilvánosság elé határozott elképzelésekkel. A kereszténydemokraták várható győzelme után a szeptember közepére tervezett szavazáson a CSU politikusa várhatóan az új szövetségi kormányban jutna hasonló megbízatáshoz.

Stefan Lázár
2005. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amennyiben az Angela Merkel vezette CDU/CSU/FDP tábor megnyeri a választást, úgy Günther Beckstein előreláthatóan Münchenből átköltözik Berlinbe, és átveszi a belügyi tárca vezetését. Eddigi pályafutását a „kemény kéz politikája” jellemezte, a bajor Keresztényszociális Unió tagja ismert arról a tulajdonságáról, hogy nem riad vissza a problémák konkrét megnevezésétől. Így nem jelentett meglepetést, hogy a Londonban elkövetett iszlám merényleteket követően elsőként lépett a nyilvánosság elé a megelőző intézkedések felvázolásával. Radikálisan hangzó elképzeléseinek alapgondolata: „Nem elég, ha a gyűlölet prédikátorait utasítjuk ki az országból, minden olyan személlyel szemben fel kell lépnünk, akit az alkotmány ellenségének tartunk.” A bajor politikus szerint azokat a muzulmán polgárokat ki kell toloncolni, akik a német alkotmány előírásaival szemben álló nézeteket képviselnek. Beckstein békésnek tartja a Németországban élő muzulmánok tetemes részét, de ennek a rétegnek a radikalizálódását feltétlenül meg akarja akadályozni. Ezt az alapvető célt szolgálná a gyűlöletre szólító személyek rövid úton történő kitoloncolása. Ennek a célnak az érdekében – a CSU-politikus szerint – meg kell könnyíteni a szélsőséges iszlám képviselőinek kitoloncolását, összekapcsolva azt a külföldiekre vonatkozó előírások megszigorításával.
Azokat a radikális beállítottságú polgárokat is ki kell utasítani az országból, akiknek a családja itt él. Ezzel párhuzamosan lehetővé kell tenni a német állampolgárság megvonását azon iszlám személyektől, akik szélsőséges nézeteket képviselnek. Beckstein szerint ugyanis a londoni merényletek egyöntetűen bizonyították: a látszat szerint integrált személyek is lehetnek a nyugati világ ádáz ellenségei.
A kereszténydemokraták belügyminiszter-jelöltje a beutazási engedélyért folyamodó iszlám állampolgárok szigorú átvilágítását szorgalmazza, és e vizsgálatok lefolytatásának illetőségét – az eddigi gyakorlattal ellentétben – a külügyi tárca helyett a belügyminisztérium hatáskörébe kívánja áthelyezni. „A szélsőséges iszlám téziseivel szimpatizáló, így az Izrael ellen uszító személyeknek nincs keresnivalója Németországban” – hangoztatta a CSU belügyminiszter-jelöltje és kilátásba helyezte, hamarosan megbeszéléseket kezdeményez a koalíciós partnerként kiszemelt liberálisokkal elképzeléseinek megvalósításáról, abból kiindulva, hogy az FDP sem kívánja támogatni a radikális iszlám erők bevándorlását.




Szélsőbalos összefogás készülődik? A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) balszárnya hajlandóságot mutat az együttműködésre az SPD-től balra álló választási szövetséggel. A szövetség a csalódott szociáldemokratákat tömörítő nyugati választási alternatívából és a főleg keletnémet szocialistákat, kommunistákat tömörítő pártból (PDS) jött létre, népszerűsége növekszik. A közvélemény-kutató intézetek kimutatásaiban 12 százalékos országos rokonszenvnek örvend, a volt NDK területén 32–34 százalékkal a legjelentősebb erő. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.