Halottnak nyilvánította a föderális Európa eszméjét a brit EU-elnökség első napján Jack Straw. A brit külügyminiszter a BBC rádiónak azt mondta: el kell fogadni, hogy az Európa jövőjére kidolgozott eredeti terv, amely a föderális Európa létrehozását célozta, halott. Ez volt az egyik üzenete az uniós alkotmányra a franciaországi és a hollandiai népszavazásokon kimondott nemnek is – tette hozzá.
A miniszter – megismételve a brit kormány gyakran hangoztatott álláspontját – azt mondta: egyetért a „szociális Európa” fenntartásával, de ha ennek eredménye húszmillió munkanélküli, akkor irányt kell váltani.
Tony Blair kormányfő időközben bejelentette, hogy brit EU-elnökség őszre soron kívüli, informális csúcstalálkozót hív össze.
José Manuel Barroso, a brüszszeli EU-bizottság elnöke ugyancsak a BBC-nek adott, igen indulatos nyilatkozatában ugyanakkor azt mondta: meg kell mondani a tagországok vezetőinek, hogy „hagyjanak fel a nacionalista retorikával, mert az nem vezet sehova”. Barroso szerint most kompromisszumokra van szükség, mert nincs olyan megállapodás, amely mindenkinek száz százalékig megfelelne.
A portugál bizottsági elnök teljes képtelenségnek nevezte, hogy egyes uniós vezetők „győztem, én voltam a legjobb és a legszebb Brüsszelben” felkiáltással állnak ki választóik elé. Barroso a pénteki The Guardiannek is interjút adott, amelyben kijelentette: a brit elnökség a döntő pillanatban kezdődik.
A vezető baloldali brit lapnak adott nyilatkozatában a bizottsági elnök elismerte, hogy az európai eszme támogatottsága nem éri el a korábbi szintet.

„Nincs miért megsértődni” – kolléganője adta meg a kegyelemdöfést Aranyosi Péternek