Két ellentétes világ határán

2005. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha valaki azt gondolja, hogy mindent tud már magáról és erről a világról, utazzon át Alaszkából Szibériába. A meglehetősen tanulságos túra azzal kezdődik, hogy Alaszkában nem működnek a magyar mobiltelefonok. Nem azért, mert nincs térerő – az ottani szolgáltatókkal valamiért nem kötöttek szerződést a mieink. Az ember először félkarú óriásnak érzi magát, állandó hiányérzete van, hogy aztán a negyedik-ötödik napra egészen elfelejtse azt a vacak kis ketyerét. Higgyék el, egészen jó érzés sms-pittyegés és csengőhangorgia nélkül élni. Sőt, ha az egész televíziómegvonással és a kereskedelmi rádiók kikapcsolásával párosul, egészen helyreáll fejünkben a világ.
Mindjárt az első nap kiderül, hogy a várakozásainkkal ellentétben nincs hideg. Tudom, most épp nyár van, de azért az ember nem vár kánikulát a sarkkör alatt. Mondják, a globális felmelegedés miatt Alaszka átlaghőmérséklete tizenegy fokkal emelkedett az elmúlt években. Aztán egyáltalán nem látni eszkimót, de ha netán mégis, az éppen népviseletben produkálja magát a turistáknak, vagy részeg. Indián is kevés van, de hál’ istennek fényképező japánnal sem találkozunk az első napokban. Alaszka különben igen nyugodt hely, a dolgok működnek, ha működniük kell, és hogy valóban gyönyörű, azt tudják nélkülem is, kár rá szót vesztegetni.
Amikor az utazó dolga végeztével arról kezd érdeklődni, hogyan lehet átjutni a szomszéd országba (amely helyenként alig három mérföldre van ettől), elkezdődik a kaland. A világ két szuperhatalma (na jó, az egyik már nem annyira) között itt nincs menetrendszerű tengeri utasforgalom, s repülő is csak hetenként egyszer indul. Ha szerencsés az ember, megtalálja Natasát, és megveszi a méregdrága jegyet – nekünk csak üzenetrögzítőkön sikerült vele kommunikálni és az indulás hajnalán még csak reménykedni tudtunk abban, hogy valóban létezik és lesz helyünk a gépen. A Magadan Air járatán orosz vendégmunkások, amerikai halászok és aranymosók között szabadon választható a hely az igen foghíjas fedélzeten, és a négyórás úttal nemcsak egy napot veszítünk az életünkből (átlépve a dátumválasztón), hanem egy másik bolygóra érkezünk infrastrukturális és mentalitásbeli értelemben egyaránt.
Kamcsatszkij Petropavlovszkban ki kell szállni a gépből, annak ellenére, hogy tovább utazunk, és az útlevélvizsgálat után a csomagjainkat is odahozzák. Mit hozzák: dobálják nagy halomba, ha épp ráérnek, és akkurátusan elszívták a náluk levő összes cigarettát. Mivel csak egy óra az átszállásra fordítható idő, a kedves utas kétségbeesve próbál megint becsekkolni, de senki sem tudja megmondani, hol is kell ezt megtennie. Megérteném, ha ez a reptér akkora lenne, mint a londoni Heathrow, de ezt ebben az esetben felelőtlenség lenne állítani. Egy idő után sikerül a kincset érő információ birtokába jutni: egy másik terminálon folyik a nemes művelet, ezért mintegy kilométernyit kell bukdácsolni a sok és nehéz csomaggal egy téren, parkoló autók között cikázva. Ha sikerül a művelet, és visszaülünk ugyanarra a gépre, amivel ideérkeztünk, az embernek már dühöngeni sincs kedve, csak arra marad ereje, hogy pihegve reménykedjen, nem maradtak le a csomagjai.
A gép aztán leszáll a semmi közepén (a kedvezőtlen domborzati viszonyok miatt a reptér ötvenöt kilométerre van Magadántól), ahol ötvenesztendős Zil teherautó visz a fogadóépületbe a lyukas betonon. Az irányítótorony romokban (igaz, nem messze zőle épül a másik), a bejárat után olyan a fal, mint a félbehagyott tömbházlakásokban lehet húsz érintetlen év után. A helyi lakosok hamar eltűnnek a boldog rokonok társaságában, az amerikai kocahalászok és szerencselovagok pedig néznek bután, mint lufiárus a nyílzáporban. Azt mi is sejtjük, hogy nem a hely nyújtotta szolgáltatásokért jöttek ide, de ennek ellenére őszintén szorítani kezdünk nekik, hogy a kultúrsokkot hatalmas kapások vagy a mosótál alján megcsillanó jókora aranyrög feledtesse. Csomagszállító kisszekér nincs, taxis sem várakozik az épület előtt, ezért gyalog próbálkozunk a nem túl távoli szállodával.
A recepción irtóztató halszag fogad, de örülünk annak, hogy van szoba, és nem kell érte egy vagyon fizetni. A csomagokat nem lehet felvinni, azt némi rubelért megőrzik egy raktárban, de szemet hunynak afölött, ha az ember felvinné a fogkeféjét és a fényképezőgépét. Pottyantós vécé és kézmosó a folyosó végén, zuhanyozni vagy szaunázni harminc rubel extraköltség ellenében lehet. Adnak műszálas törülközőt, amely taszítja a vizet, a szappan pedig kétharmadáig elkopott. Ha eldugod, újra jócskán használtat hoz a gyezsurnaja – valahol bizonyára van egy főállású szappankoptató.
Éjjel van időd összehasonlítani a két világot. Érdemes megtenni ezt a vacsorai élmények szintjén is: ott körüludvarolt, műmosollyal elkápráztatott nagybetűs Vendég vagy, itt megtűrt díszlet az egyik helyi keresztapa fényűzőnek szánt, de kissé ízléstelenül csicsásra sikeredett éttermében. A végcél azonban mindenütt ugyanaz: a pénzed náluk marad, csak amott a jóllakottság múló érzetét, emitt meg a normális, másik világ illúzióját adják cserébe. Ott nem törődnek azzal, hogy hány ember alszik a hotelszobában, mert maga a felület keresi a pénz – itt az emberek száma határozza meg a számlát, és a recepciós minden nap felírja az útlevélszámot, hátha menet közben változott valami. Amerikában olajozott a reptéri gépezet, csak éppen a megkérdezésed nélkül veszik ki a feladott csomagodból azt, ami szerintük nem odavaló; Oroszországban minél jobban követeled a pakkjaidat, annál inkább betartanak, és várhatsz rájuk napestig. Ha van kedved az elhamarkodott következtetésekre, mert nem tudsz aludni a fehér éjszakában, megfogalmazhatod magadnak, hogy az Egyesült Állomokban fogyasztózombivá válik a tömeg, Szibériában pedig a kilátástalanság tesz vodkafüggővé sokakat.
Másnap lemész a partra, ahol egykor semmiségekért elítélt vagy vaktában összefogdosott tízezreket (köztük honfitársaidat, netán rokonaidat is) kihajtották a nagy hajókból a biztos fagyhalálba. Gyönyörű lenne a táj, ha nem éktelenítenék rozsdás hajódarabok, egykori autógumik és bokáig érő kosz. Fürödni több okból is képtelenség: egyrészt itt mindig hideg a víz, másrészt a lábad alatt folyik bele az öbölbe a félmilliós város szennyvize. A partot mégis belakják az emberek, az egyik terepjáróból orosz lakodalmas rock bömböl, arra ráznak a lányok, a másik oldalon meg szerelmespárok és nosztalgiázó nyugdíjasok andalognak. Hazafelé egy sör mellett világmegváltó vitába keveredsz a barátaiddal arról, hogy igénytelenség-e a parti kosz, vagy a muzsikmentalitásra nevelő rendszer és a kilátástalanná fásult élet közös hozománya.
Aztán eltelik pár nap, a tudatalattiból előjönnek azok a szavak, amelyek az elbliccelt oroszórák ellenére is megragadtak valahogyan. Kiderül, hogy még a víztaszító törülközőt is meg lehet szeretni (különben is, miért olyan életbevágóan fontos három perccel a zuhanyozás után csontszárazzá válni?), a pelmenyi vagy a pirog pedig ezerszer jobb a hamburgernél. Saját bőrödön tapasztalod meg a nagy közhelyet, hogy a boldogság és az öröm nem függ a díszlettől, s a szörnyű betonsilókban lakó embereknek pedig akkora a szívük, hogy még a fanyalgó idegenek is bőven beleférnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.