Milliókba kerül a Bolsoj felújítása

Hosszas viták után a napokban megkezdődött a moszkvai Nagy Színház felújítása. A híres Bolsoj a Hattyúk tava című előadással három évre bezárta kapuit, hiszen a rekonstrukció az egyébként eredetileg lenyűgöző szépségű épület leromlott állapota miatt már nem halasztható. A tervek szerint 2008-ra nemcsak régi pompáját nyeri vissza az orosz főváros egyik jellegzetes dísze, hanem a modern technikával felszerelve meg is fiatalodik. Ennek ára azonban nem kicsi, a költségek újabb rekordot döntve megközelíthetik az egymilliárd dollárt.

2005. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár 1989 óta folyik a vita a Bolsoj egyre kritikusabb állapotban lévő épületének felújításáról. Közben a ház az utóbbi években már nagyon rossz állapotba került, a mennyezetről hullanak a stukkódíszek, és a művészek is áldatlan körülmények között kényszerülnek dolgozni. Az 1825-ben épült Bolsoj mocsaras területen, cölöpökre épült, alapjait meg kell erősíteni, a színpadi technika pedig elavult. A színpad függönyén még sarló és kalapács látható, akárcsak Sztálin idejében.
Az igazi munka megkezdésének elhúzódását többek között magyarázza, hogy megrendelőként először Moszkva önkormányzata, majd 1995-től az állami Goszsztroj, végül 2003-tól a kormány döntése alapján a kulturális minisztérium lépett fel. Ezek a változások jelzik az elhatározás komolyságát s egyben a bővülő lehetőségeket is. Eközben az elengedhetetlen állagmegőrzésre és a részleges munkálatokra már 350 millió dollárt költöttek, a most kezdődő teljes felújítás tervezett költsége pedig hétszázmillió dollár. Három évvel ezelőtt épp a felújításra tekintettel megnyílt az Új Színpad is, amely ez idő alatt valamelyest azért megkönnyítheti a színház életét, ha korlátozva is, de biztosíthatja működését. Az új rész elkészülte után sokáig élt a szakaszos rekonstrukció elképzelése is, eszerint ugyanis a társulat a szezon egy részében legalábbis felléphetett volna a jól ismert főszínpadon. Sokáig tartott a megegyezés a műemlékvédelmi felügyelőséggel is, amely például ragaszkodott a belső térben lévő, úgynevezett Bove oszlopcsarnok megőrzéséhez. Végül erre is sikerült megoldást találni, újabb problémát okozott azonban, hogy az idő múlásával egyre nőttek a költségek. Az év elején a színházba látogató Vlagyimir Putyin elnökkel még a sokkoló egymilliárd dolláros összeget közölte a tárca vezetése, a föderális szervek nyomatékos kérésére azonban ezt a számot sikerült elsősorban a főépülethez nem közvetlenül kapcsolódó műhelyek felújításának csúsztatásával és a többemeletes föld alatti parkoló létesítésének vállalkozói kézbe adásával hétszázmillióra leszorítani. Ez is csillagászatinak számít azonban például a tavaly leégett Manyézs újjáépítésének ötvenmillió dolláros költségéhez képest.
Jóval meghaladja ez az összeg a világ nagy operáinak felújítását is. „Mindössze” 360 millió dollárba került például az 1732-ben alapított londoni Covent Garden új ruhába öltöztetése és kibővítése 1999-ben, s nagyjából ugyanennyit kóstál majd a szentpétervári Mariinszkij színház tervek szerint 2006-ra befejezendő rekonstrukciója. Jóval kevesebbet, 140 milliót emésztett fel az 1850-ben megnyitott madridi Királyi Színház megújulása, a mintegy tíz évig elhúzódó és 1997-re befejeződő munkálatok ideje alatt azonban az előre kalkulált költségek a négyszeresükre nőttek. Valamivel meghaladta a százmillió dollárt a szintén régi, XVIII. század végi velencei La Fenice színház tavaly befejeződött újjáépítése, amit sajnálatos módon az tett szükségessé, hogy a teátrum 1996-ban szinte teljesen leégett. Szintén 2004 végén adták át háromévi munka és az ezzel járó kényszerszünet után a hasonló korú és gyönyörűen felújított milánói La Scalát, amelynek átalakulását botrányok kísérték. Ezek következtében távozott posztjáról a főigazgató és Ricardo Muti karmester is.
A moszkvai Bolsoj felújításának fentiekhez képest kiugró költségei szakértők szerint két okkal magyarázhatók. Egyrészt azzal a mentalitással, hogy az oroszok ha egyszer építenek, akkor abból a legjobbat, a legnagyobbat szeretnék kihozni, másrészt az épület állaga valóban siralmas (jellemző például, hogy az elektromos csatlakozók „történelem előttiek”, 127 voltosak), s a rekonstrukció a műemlékvédelmi kötelezettségek miatt is különösen sokba kerül. A felújítás mellett kiemelt fontosságú szempont a modernizáció és a bővítés is. Ez utóbbira a hely hiánya miatt csak lefelé van lehetőség, ezért ötvenezer köbméter földet termelnek ki a mélyből. Ide, a főbejárat előtti tér alá nyúló részbe kerülnek például a kiszolgálólétesítmények, a büfék, a ruhatárak. Kicserélik a székeket, felújítják a már-már veszélyessé vált balkonokat, XXI. századi lesz a színpad technikája, Alekszandr Vedernyikov karnagy reményei szerint újra a régi lesz a zenei árok ötvenes években történt átalakítása miatt elromlott akusztika, és természetesen kívülről is teljesen megszépül az épület.




Megújuló Oroszország. Az előző évtizedben főként Oroszország két nagyvárosában volt látványos a megújulás, amely hatalmas, szponzori segítséggel kiegészített állami pénzeket emésztett fel. Ezek élén idáig a moszkvai Megváltó Krisztus-székesegyház újjáépítése állt ötszázmillió dollárral, 320 millióba került a Nagy Kreml-palota, míg 280-ba a szentpétervári Konsztantyin-palota rekonstrukciója. Az Ermitázs megújításának projektje, ezen belül a Palota tér keleti szárnyának, a vezérkar egykori épületének újjávarázsolása 120 millió dollárba került, míg például a moszkvai Lokomotiv-stadion teljes modernizálása negyvenmillióba. (S. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.