Nagy Lajos király vadásztanyája volt a XIV. században a Szalatnya folyó partján található vár. „Zsigmond király 1424-ben több zólyomi várral együtt ezt is Borbála királynénak adományozta – olvasom Csorba Csaba várkalauzában. – Az 1440-es években Jodok, Giskra egyik zsoldosvezére – a Necpáli Justh család őse – tartotta a hatalmában Véglest. Mátyás király foglalta el tőle, és később gyakran megfordult itt, ezen a híresen jó vadászterületen. Később a Ráskayaknak zálogosította el. Aztán gyakran váltakoztak a tulajdonosai. Közéjük számítjuk Dobó Istvánt, az egri hőst is, aki egy évtizedig (1558–1568) birtokolta. A török végektől messze fekvő várat általában csekély őrség védelmezte. 1605-ben Rhédey Ferenc, Bocskai István hadvezére néhány napi ostrom után elfoglalta. Bethlennek mindhárom hadjárata alkalmával meghódolt a vár. 1636-ban gróf Csáky László kapta királyi adományként, s utódai fél évszázadon át birtokolták. Thököly csapatai az 1670–1680-as években kétszer is elfoglalták. 1690-ben az Esterházy-család zólyomi ága vásárolta meg a várat a hozzá tartozó uradalommal, és 180 évig birtokolta. A Rákóczi-féle szabadságharc alatt öt esztendőn át kuruc őrség állomásozott benne, míg gróf Esterházy István vissza nem pártolt Bécs hűségére. 1870-ben új tulajdonos, Nemeskéri Kiss Miklós lett Végles ura, aki alaposan átépíttette.”
Ma ez az egyik legszebb várrom, Zólyom, Balassi Bálint szülőhelye közelében található. Ezt azért említem meg, mert a véglesi vár Balassi öröksége is volt, amelyet szorult anyagi helyzetében adott át nagybátyjának, Balassi Andrásnak, akivel az örökség miatt folyton perben állt.
Hadd idézzek az egyik levélből, amelyet Ernő főherceghez írt 1589. november végén Balassi Bálint és Ferenc Végles ügyében: „Fenséges főherceg! Hogy fenséged a magyar tanács és a magyar kamara véleményét megvetvén, őseinek, ti. Ferdinánd és Miksa császároknak záloglevelükben adott világos ígérete ellenére saját maga határozatát, melyet Újvár ügyében tett jogos folyamodásunkra adott volt, magyar szokás szerint megmásítja: elismerjük, hogy balszerencsénknek s a méltánytalan sorsnak kell tulajdonítanunk, ami ellen sem igazság, sem érdem nem használ semmit, s amit békén kell tűrnünk. De már az csudálatosnak és tűrhetetlennek látszik előttünk, hogy véglesi részünkről egy hanggal sem válaszol fenséged, holott az egész Magyarország tudja azt, hogy az a vár minket és Balassa Andrást egyenlő jogon illet, mi azt sem per útján, sem egyébként el nem vesztettük, hanem fenséged tőlünk erőszakkal ragadta ki. Könyörgünk azért igen alázatosan fenségednek, méltóztassék rendelkezni, hogy részünket visszanyerjük.”
Az első világháború előtt Frigyes főherceg vette meg a körülötte lévő birtokkal együtt. Ha igaz, a pompásan helyreállított várat a hitleri csapatok tették tönkre. De még így, romjaiban is fenséget sugároz, és tiszteletet ébreszt.
Hollandia lezárja a kapukat: példátlanul szigorú menekültügyi törvényeket fogadtak el
