Adatbűnözés

Csontos János
2005. 08. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mióta van adatvédelmi biztos, az eddigieknél jobban tudatosulhatott bennünk: a személyes adataink nemcsak nekünk, de másoknak is kincsnek számítanak. Kereskednek is velük rendesen. Ha profitéhes cégek teszik ezt, az sem igazán lélekvidító – de ha maga a kormányzat is beszáll az infobizniszbe, joggal áll fel a szőr a hátunkon.
A Medgyessy–Gyurcsány-csapat kezdettől roppant érdeklődést mutatott olyan adataink iránt, amelyekhez az alkotmány szerint semmi köze. Kezdődött azzal, hogy az első balliberális nyáron László Csaba akkori pénzügyminiszter lemásoltatta összes adó- és pénzügyi adatainkat. Ilyesmibe egy régebbi gyeppel rendelkező jogállamban azonnal belebukik a kormány – ám nálunk meg kellett elégedni azzal, hogy az adatbázist állítólag megsemmisítették. Mindezt egy olyan országban, ahol egy ciklussal előbb lapszámokat írtak tele a hosszú bájtok nem létező éjszakájáról; s ahol bármilyen adatbázist digitálisan lemásolni tetszőleges példányban percek kérdése. Hadd éljek a gyanúperrel: fontos helyeken – adatvédelem ide vagy oda – igenis összesítették minden begyűjthető adatunkat. Nemcsak adózási és kereseti viszonyaink nyitott könyv előttük, de naprakészek vásárlási szokásainkból, sőt egészségügyi életrajzunkból is.
Ehhez a baloldali média kínos asszisztálásával elkent botrányhoz képest voltaképpen bagatell, hogy a Fidesz szerint nem kezeli jogszerűen a kormány porhintésként alkalmazott sms-kampányában beérkező adatokat az a cég, amelyik az akciót lebonyolítja. Ennél volt már nagyobb skandalum is: Medgyessyék törvénytelenül címeket vásároltak, majd az adatvédelmi biztos felszólítására a kiterjedt címlistát megsemmisítették – amit Ron Werber úri becsületszavára kellett elhinnünk. Ez a mostani pitiáner affér csupán azért érdemel figyelmet, mert azt mutatja: a kabinet közpénzherdáló (amúgy pedig a kampány idején a tengerparton ejtőző) hölgyei és urai immár arra sem fordítanak elég energiát, hogy a bizonyítványukat magyarázzák. László Boglár kormányszóvivő érvei ugyanis a legjobb indulattal sem tekinthetők nehéztüzérségnek. „Azok a felvetések, amelyek azzal vádolják a kormányt, hogy jogosulatlanul, nem megfelelő módon kezeli a kormány azon állampolgároknak az adatait, akik válaszolnak a vokskérdésekre, nem helytálló. Sem a kormány, sem szerződött partnere semmilyen módon nem kezel adatokat. Adatvédelmi számmal ellátott az egész program, bírja az adatvédelmi biztos felügyeletét.”
Ebben akár meg is nyugodhatnánk; csakhogy Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos cáfol. Ő úgy tudja, nem feladata felügyelni a kormány sms-kampányának adatkezelését. „Olyan nincs, hogy felügyelet: ezt az adatvédelmi törvény nem ismeri. Vizsgálom. Beadványok alapján adtuk a regisztrációs számot; de ez nem jelenti, hogy le is ellenőriztem volna, és mindent jogszerűnek találtam. Nem ellenőriztem le; de az, hogy jogszerű-e, vagy hogy a beadvány szerint történik-e, az majd a vizsgálat során derül ki.”
Most aztán meg vagyunk fogva adatvédelmi felügyelet dolgában. Két lehetőség van: a szóvivőnő vagy blöffölt (kockáztatva füllentett), vagy nem ért ahhoz, amiről nyilatkozik. (Egyik eset sem példa nélkül való a Gyurcsány-kabinet gyakorlatában.) „Amennyiben azt sugalltam volna a felügyelet szóval, hogy folyamatos felügyelet van, akkor az nyilvánvaló módon nincsen” – magyarázkodott László Boglár. Úgyhogy aki akar, az megnyugodhat; de akit még izgat a magyar mondat igazságtartalma, az jobban teszi, ha a jövőben a kormányszóvivői állításokat elosztja kettővel vagy hárommal. Az adatbűnözés meg burjánzik tovább, akár a parlagfű a temérdek tévéreklám ellenére…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.