Aki mindig a végén van legelőrébb

Ezzel a névvel persze illik jól szerepelni. És Zsivoczky Attila, az 1968-as olimpia kalapácsvető-bajnoka, Zsivótzky Gyula fia kiválót nyújtott a Helsinkiben zajló atlétikai vb-n. A legtöbb energiát, kitartást követelő számban, a tízpróbában szerzett bronzérme a vb-história kilencedik magyar dobogós helyezése.

2005. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aranyunk még nincs, csak négy ezüstünk és öt bronzunk, s a tegnapelőtti ötödiket az athéni doppingesetektől megroggyant sportágban bizony meg kell becsülnünk. Zsivoczky Attila tavaly 6. volt az olimpián, a 2001-es vb-4. helyéhez képest pedig csak egyet lépett előre, mégis, mekkora a különbség! Kézzel fogható, nyakba akasztható. A Debreceni SC 28 éves versenyzője a siker velejárójaként rögtönzött sajtótájékoztatót tartott a vb-ről tudósító magyar újságíróknak.
– Hogyan élte meg a versenyt, a tíz különböző próbatételt a csúcspontokkal, mélypontokkal? – kapta ez első kérdést.
– A mélypont még az elején a távolugrás volt, itt sok pontot elszórtam, de az első nap összességében így is elég jól sikerült. Másnap a gátfutás után megint előjött bennem némi ijedtség, rögtön utána viszont diszkosszal életem legjobbját dobtam, ami már nagyon érett. Aztán két számmal a vége előtt újra erőt vett rajtam valamiféle nyomasztó érzés, ám akkor már azért, mert tudtam, hogy meglehet a bronz.
– Holott még mindig csak az ötödik helyen állt.
– Ez igaz, de még nem volt olyan tízpróbaversenyem, hogy ne a legutolsó szám után lettem volna legelőrébb. Az 1500 méteren jó vagyok, s így a végén számomra mindig olyan a tízpróba, mint amikor valaki kerékpározásban hátulról támad.
– Közben szemmel tartotta a riválisait, az orosz Pogorelovot és az észt Rahnut?
– Alapvetően a saját tempómat futottam, hiszen tisztában voltam vele, nem hibázhatok. Mert az orosz és az észt fiú hiába rosszabb futó nálam, ha a vártnál jobban teljesítenek, abból nagy baj lehet. Persze jó lett volna tudni, mennyivel vannak lemaradva mögöttem, de nem láttam őket. Azokat a másodperceket, amíg a célba érkezésem után észrevettem őket, hogy hol jönnek, nem kívánom senkinek.
– Amikor a kilenc szám után harmadik helyen álló Pogorelov beért a célba, rögtön tudta, hogy elvette tőle a bronzérmet?
– Igen, hiszen fél perccel megelőztem, és a fejemben van a tízpróba teljes pontértéktáblája, tudom, mi mennyit ér. Egyébként az első nap után azért nem aludtam szinte egy percet sem, mert már akkor éjjel is számolgattam.
– Azt miként fogadta, hogy ítéletidőben, több számban is zuhogó esőben kellett versenyeznie?
– Úgy voltam vele, hogy másnak is esik, nem csak nekem. Láttam, hogy a többiek is állják a sarat, nekem is muszáj volt.
– Rúdugrásban azonban az egyik kísérleténél pórul járt az elemek miatt.
– Igen, akkor a letűzés pillanatánál olyan erős ellenszelet fogtam ki, ami egyszerűen kicsavarta a kezemből a rudat, így az a kísérletem elveszett. De szerencsére ez volt az egyetlen kellemetlenségem az időjárás miatt. Amikor pedig még az első napon magasugrásban esőszünetet rendeltek el, az még jól is jött a számomra. Különben talán a 209 centin sem jutok túl. (Végül 215-tel nyerte ezt a próbát – a szerk.) Amikor visszajöttünk, és már csak én voltam versenyben, az egész stadion nekem tapsolt, és ilyenkor egészen más érzés ugrani.
– Édesapja hogyan fogadta, hogy a fia végre dobogós lett felnőtt világversenyen?
– Megkönnyezte a sikert. Mint ahogy én is. Nagyon régóta vártunk már erre az éremre.
Ugyanezt elmondhatja az amerikai Michelle Perry is, aki 26 évesen eddig tavaly hétpróbában 14. volt az athéni olimpián. A 100 méteres gátfutásban már akkor is a jobbak közé tartozott, egy év leforgása alatt pedig a legjobbá nőtte ki magát: világranglista-vezetőként érkezett Helsinkibe, és tegnap nyert is. Miközben az olimpiai bajnoki cím védőjeként honfitársnője, Joanna Hayes a kilencedik gáton csúnyán összetörte magát. A meglépő Perryt azonban már ő sem érhette volna utol. „Olyan ez, amikor egy álom valóra válik”, örült az új világbajnok, aki elárulta, hogy azért a hétpróbával sem hagy fel. No persze a 100 gátat, azt megtartja…
Ide kapcsolódva tavaly ilyenkor azt se hittük volna, hogy a rúdugrás világbajnoka egy holland lesz, márpedig ez immár tény, a 12-es döntőből csak a tizedik legjobb eredménnyel, 581 centivel rendelkező Rens Blom nyert. No persze a „szokásos” időjárási viszonyok közepette most éppen 580 centi is elég volt a világbajnoki címhez.

*****
Eredmények. Férfiak, 200 m: Justin Gatlin (amerikai) 20,04 mp; hármasugrás: 1. Walter Davis (amerikai) 17,57 m; rúdugrás: 1. Rens Blom (holland) 580 cm; nők: 100 m gát: 1. Michelle Perry (amerikai) 12,66 mp; diszkoszvetés: 1. Franka Dietzsch (német) 66,56 m.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.