Kilenc magyar rendező, akik felrobbantják a jövőt szeptemberben

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egyéves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

2025. 07. 04. 17:46
Jelenetkép az újonnan indult 2nd unit rendezőszak egyik vizsgafilmjéből. Forrás: SZFE
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárult az első hallgatók képzése a Színház-és Filmművészeti Egyetem second unit rendezői szakán a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egyéves, Gulyás Buda operatőr és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő szakmai irányításával zajló mesterkurzuson kilenc fiatal végez; idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Változatos műfajokban, a vizuális történetmesélés széles tárházát bemutató és a látványos filmtechnikai megoldásokat kidomborító rövidfilmes alkotásokkal mutatkoznak be a 2nd unit szak végzősei – ígéri az egyetem közleménye. A képzés keretében elsőként Csillag Manó, Dóczé Péter, Gajdics Dávid és Mezei Áron, Géczy Dávid, Fekete Gergő, Nagyistók Edit, Tasi Tibor, valamint Varga Sebastien veszi át a diplomáját a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben.

„A képzésnek köszönhetően olyan szakemberekkel gazdagodik a hazai filmszakma, akik képesek lesznek tévéfilmek és kis- és nagyjátékfilmek akciójeleneteinek megrendezésére, illetve second unit rendezőként segítik a film rendezőjét az egységes és teljes filmélmény megteremtésében” – fogalmazott Gulyás Buda. A képzés során kiemelt hangsúlyt helyeztek a mozgóképes készségek magas szintű elsajátítására, 

valamint azok professzionális alkalmazására a forgatókönyv fejlesztésétől kezdve a végső kópia elkészítéséig, hogy a végzősök akár hollywoodi szuperprodukciók kiszolgálásában is helyt tudjanak állni.

Gulyás Buda szerint a végzőseik ugyanolyan szaktudással kell hogy rendelkezzenek, mint a rendezőszakon diplomázók, hiszen abban a stílusban kell a maguk részét elkészíteniük, ahogy azt a főstáb rendezőjének elképzelései megkövetelik. A képzés tananyagának összeállításakor törekedtek is arra, hogy ezt a stílusolvasást, stílusérzékenységet megtanítsák a diákjaiknak, amihez a részükről átgondolt, tudatos szakmai alázatra is szükség volt, illetve lesz is majd mindig a szakmájukban.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.