Államalapításról tárgyilagos módon

Varga Klára
2005. 08. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túl vagyunk egy olyan augusztus 20-án, amelyen este a köztársasági elnök a közszolgálati csatornákon nem szólt az ország népéhez élő adásban. Bátor, biztató, mégis mértéktartó szavait csupán egy-két tévé adta be ismétlésben a délelőtti állami ünnepségről. Túl vagyunk egy meghökkentően hosszadalmas és többnyire unalmas tűzijátékon, s egy olyan állami ünnepnapon, amikor az MTV az este nyolcas Luxor-show-t és a lottósorsolást az utolsó percben cserélte le az István, a királyra.
A délelőtti-délutáni műsorsávokra sokkal kevesebb panaszuk lehetett. Ezen a délutánon indította útjára az m2 az Akkor és most című dokumentumsorozatot, amelynek első része a magyar államalapításról szólt. A készítők – kissé görcsösen, kissé letanítós stílusban – tárgyilagos képet igyekeztek kialakítani a nézőben az ország történelméről. Arra azonban még ez az attitűd is elég, hogy mindazok torkára fagyjon a gúnykacaj, akik nevetséges, anakronisztikus siránkozásnak tartják a „trianonozást”. E lap olvasói számára persze nem szükséges ecsetelni a veszteséget sem a területek, sem a lakosság számarányát illetően, sem azt, hány tízmillió ember számára jelentett ez a döntés egyben gazdasági, egzisztenciális ellehetetlenülést is, amelyet a volt kisantant országok nem is különösebben igyekeztek emberségesen, észszerűen, szolidárisan orvosolni. A műsor megidézte Szabó Zoltán szavait, aki szerint az tenné a legnagyobb jót a magyarokkal, aki megmondaná nekik, hogy sem nagyobbak, sem kisebbek, mint amekkorák. (Sólyom László köztársasági elnök valami nagyon hasonlót mondott épp ezen a napon, amikor azt fejtegette, hogy európai mércével mérve középhatalom vagyunk, tehát van beszólásunk a világ ügyeinek alakulásba, akkor is, ha az unió nem működik elégé demokratikusan. A műsorkészítők kioktattak, az államfő biztatott. Micsoda különbség.)
Az állam az édesapánk, a haza az édesanyánk – mondta Szabó Magda a dokumentumfilm vége felé. Isten ne adja, hogy az állam elfeledkezzen arról, hogy etikai alapon kell állnia, és édesapád helyett ellenségeddé legyen, mert akkor megzavarodik benned a hazafi. Példaképpen a Rákosi-korszakot említette Szabó Magda, amikor az állampolgár kiment az utcára, és nem ismert rá eszmei-intézményi édesapjára. De bizony könnyedén hozhatott volna akár időben közelebbi példát is.
Csoóri Sándor arról szólt, hogy az egészséges nemzeti öntudat, nemzeti immunitás miként alakult át a magyar közbeszédben, gondolkodásban pejoratív csengésű nacionalizmussá, s hogyan is volt, hogy míg töröknek, németnek, osztráknak ellenálltunk, a szovjet hatalommal szemben nem mertünk eléggé „nacionalisták” lenni. A nemzettudat – mint mondta – nem színpadra való külsőség, hanem az ember legbelsőbb lényege. S e szavakkal akaratlanul telibe találta azokat is, akik december ötödikéig a nemek mellett korteskedtek.
(Akkor és most, m2 – augusztus 20. – 18.00 óra.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.