Tucatnyi madár pusztult el az utóbbi napokban Csongrád megye tavainál. A madarászok már hozzáláttak a megmentésükhöz a veszélyeztetett területeken. Eddig több vergődő szárnyast adtak át a Szegedi Vadasparknak, amely a természetvédelmi mentőközpont szerepét tölti be a dél-alföldi régióban.
A megbetegedett állatok mentésében részt vesz Barkóczi Csaba amatőr ornitológus is, aki lapunknak elmondta: a jelenség nyáron gyakran előfordul, de ellene eddig nem sokat tettek. Szerinte az lenne a megoldás, ha a kánikulában a nagyobb tavaknál felemelnék a zsilipeket, így felfrissülhetne a víz. A kórokozó Botulismus baktérium ugyanis a sekélyebb vízben jobban szaporodik. Az állatok, köztük a védett madarak is itt lelnek ivóvízre. Miután a méreg bekerül a szervezetükbe, bénulást okoz. A madarak először nem tudnak járni, majd repülni, később pedig már a fejüket sem tudják felemelni, és emiatt belefulladnak a vízbe. Barkóczi Csaba fontosnak tartja, hogy sokan segítsenek az állatok megmentésében, mert ha még tudnak nyelni, akkor segíthetnek rajtuk. Néhány nap alatt helyrehozható az állapotuk gyógyszeres kezeléssel.
Eddig a Szeged melletti Fehér-tónál és a hosszúháti trágyasikkasztónál találtak agonizáló madarakat. A tavi bénulás főként a récefajtákat érinti, de veszélyben vannak a gólyatöcsök, a sirályok és a gulipánok is. Ezeknek nagy része védett. A szakemberek aggasztónak tartják, hogy a napokban újabb hőhullám várható, amikor a költöző madarak ezrei jelennek majd meg a tavak partján. Ezért az eddiginél nagyobb pusztulástól tartanak a madárvilágban.

Órák óta várt a klinikán, de nem is sejtette, hogy ilyesmi megtörténhet vele