Erőszak kísérte a kivonulás első napját. A kivonulási felszólítást kézbesítő katonákat ugyanis nem engedték be a kiürítendő telepekre, így a megerősített kolóniák hátsó bejáratán voltak kénytelenek megközelíteni a házakat. A felhívásokat mégsem tudták minden telepen kézbesíteni, mivel a telepesek több helyütt megakadályozták a belépésüket a területükre. A Neve Dekalim telephez a katonaság vízágyút is felvonultatott, ám végül úgy döntött, nem veti be. A hadsereg felvonulása idején telepesek bezárták a kaput, gumiabroncsokat égettek, autókat rongáltak meg, s közben hangosbeszélővel a katonákat parancsaik megtagadására szólították fel. A ciszjordániai Sa-Nur telep egyre radikalizálódó lakossága elbarikádozta magát, s előzőleg a helyiek összecsaptak a katonasággal. A keleti területen fekvő négy telep elhagyása csak a Gázai övezetből való teljes távozás után esedékes.
A gázai övezeti kivonulás fájdalmas lépés, de létfontosságú Izrael jövője szempontjából – mondta a nemzethez intézett televíziós beszédében Ariel Saron. Az izraeli kormányfő felszólította a palesztinokat, harcoljanak a terrorizmus ellen, hogy sor kerülhessen a béketárgyalásokra a gázai övezeti kivonulás után. „Kinyújtott kézre olajággal válaszolunk” – fejtette ki Ariel Saron, aki azonban a lehető legkeményebb választ helyezte kilátásba, hogyha a palesztin fegyveresek a kivonulás után izraeliekre támadnak.
Hogy elejét vegyék az újabb bevándorlásnak, a katonák tegnap hajnalban lezárták a Gázai övezet teljes egészét az izraeliek elől, s az övezetbe vezető utakat ugyancsak. Mostantól izraeli polgári személyek számára törvénybe ütköző cselekedet a Gázai övezetbe belépni, ott tartózkodni. A hadsereg által felállított ellenőrző pontokon is csak azokat engedik át, akik Dél-Izraelben laknak, vagy „nyomós okuk van” a helyszínen lenni. Egyúttal újra megerősítették a helyszínen tartózkodó haderőket, jelenleg 20 ezer fegyveres teljesít szolgálatot. Előzőleg az izraeli kormány 16:4 arányban áldását adta a Gus Katif településtömb kiürítésére.
Időközben a Palesztin Hatóság is felkészült a terület átvételére. A palesztinok 7500 rendfenntartót csoportosítottak az övezetbe, hogy megakadályozzák az erőszakcselekményeket a kivonulás idején, ennek ellenére tegnap hajnalban újabb aknagránát csapódott be Gadid telep mellett. A támadás semmiféle kárt nem okozott. Ariel Saron miniszterelnökhöz hasonlóan Dan Háluc, az izraeli hadsereg vezérkari főnöke is bejelentette, ha támadás éri az izraeli katonákat a kivonulás ideje alatt, ideiglenesen felfüggeszthetik a folyamatot.
A telepesek kiűzésének előestéjén a palesztinok örömünnepeket tartottnak. A felvonulók azt kiáltották, hogy a kivonulás a palesztin fegyveresek harcának eredménye. Az Iszlám Dzsihád egyik helyi vezetője közölte a Hááreccel, hogy addig nem teszik le a fegyvert, „amíg a megszállás be nem fejeződik az öszszes palesztin területen”.
Kikiáltották az „új Izraelt”
Kikiáltották tegnap a „Gázai Övezeti Zsidó Hatóság” függetlenségét az övezetben fekvő egyik kisebb telep lakosai, akik ellenzik a térségben fekvő kolóniák tervezett kiürítését – jelentette az MTI. A függetlenségi nyilatkozatot Sirat Hajam telep egyik lakosa, Arik Jichaki tette vasárnapi sajtóértekezletén, néhány órával az előtt, hogy az izraeli hatóságok lezárták a Gázai övezet határán működő utolsó átkelőt, és törvénytelennek minősítették, hogy a telepesek továbbra is a 38 éve izraeli megszállás alatt lévő övezetben éljenek.
Jichaki elmondta, hogy a „Gázai Övezeti Zsidó Hatóság” reményeik szerint egy napon független zsidó állammá válik majd. A függetlenség kikiáltása után hamarosan kormányt alakítanak, Jichaki pedig már levélben kérte Kofi Annan ENSZ-főtitkártól függetlenségük elismerését. Jichaki félszáz támogatója jelenlétében tette a függetlenségi nyilatkozatot. Támogatói többnyire az övezeten kívüli területekről érkeztek a kolóniára, hogy tiltakozzanak a 21 gázai övezeti zsidó telep tervezett kiürítése ellen. Sirat Hajam minden lakosa azonban nem csatlakozott a kezdeményezéshez. Sirat Hajam egy kis zsidó telep a Gázai övezet déli részén, lényegében a Gus Katif telepcsoport részét képezi.
A telepeken egyébként egyre radikálisabb hangadók köré csoportosulnak a lakók. A Jesa, a gázai övezeti és ciszjordániai telepesek vezetőinek közössége is arra szólította fel a tüntetőket, hogy gyűjtsék erejüket a szerdai, mindent eldöntő napra. Akkor jönnek ugyanis értük a katonák, és hogyha kell, erőszakkal is elvigyék a tiltakozókat. Azonban addig is mindent megtesznek a nagyrészt tinédzserkorú szimpatizánsok. A rendőrség több tagja kapott a napokban olyan telefonhívást, amelyben egy magát New York-i zsidónak valló ember parancsmegtagadásra szólított fel. A nagyrészt mélyen vallásos telepesek egy része nem átallja a mostani kivonulást a babilóniaiak és a rómaiak dúlásához hasonlítani, akik az első és a második templomot lerombolták. Ennek emléknapja, a hagyományos zsidó gyásznap épp vasárnapra esett.