Tizenöt-húsz gazda, mintegy száz család megélhetését teszi biztonságosabbá a Szelidi-tavi csatorna kotrása; a munkát a miniszterelnök is megnézte csütörtökön, a látogatásról a kormányfő korábban posztolt is közösségi oldalán.
Most egy videót is közzétett a látogatásról.
A videóhoz a kormányfő azt írta:
1000 embert és több mint 200 munkagépet mozgósítottunk az aszály elleni küzdelemhez. A gazdáknak ingyen adjuk a vizet, akkor is, ha a brüsszelieknek ez nem tetszik!
A videóban elhangzik: összesen most 110 ezer hektár öntözött területe van Magyarországnak. A terv az, hogy háromszorosára emelik ezt a következő időszakban.
De ha háromszorosára emelnénk, még akkor is rengeteg olyan terület marad, ahol öntözni kellene, de különböző okokból erre még nem vagyunk képesek
– mondta a kormányfő. Közölte azt is: ott tudnak leginkább segíteni, hogyha a vizet ingyen adják.
Ez egy nagy csata, Brüsszelben ugyanis ezt nem szeretik. Sőt, kifejezetten tiltják. Második dolog, amiben segíteni kell nekik, hogy ha már van víz, akkor eljuttassuk a földjeik szélére, onnan ki tudják emelni. Ezen dolgozunk most itt
– tette hozzá a miniszterelnök.
Létszükséglet a víz
Orbán Viktor látogatása után Dusnoki Csaba, Dunapataj független polgármestere a közmédiának arról beszélt, hogy a talajvízszint csökkenése következtében sokkal rosszabb a mezőgazdasági helyzet településükön és környezetében, mint 2022-ben.
Mint felidézte:
Dunapataj nagyközség sokáig mezővárosi rangban volt, így nemcsak a szántóföldi növények termesztése jellemző a településre, hanem a kertészet is.
A szántóföldi növénytermesztés mellett az itt élő családok főként fűszerpaprika- és hagymatermesztéssel foglalkoznak, tehát nekik is létszükséglet, hogy víz legyen a tájban, víz legyen a csatornákban, hogy a növényeket az aszályos időben meg tudják védeni.
Amennyiben egy-két héten belül nem érkezik víz a tavasszal vetett kapásnövényekre, akkor nem lesz mit betakarítani
– fogalmazott, hozzátéve, hogy ez pedig az érintett családok megélhetését sodorja veszélybe.