Mielőbbi érdemi üzemanyagár-csökkentést kért tegnap a Fidesz a kormánytól. Varga Mihály, az ellenzéki párt gazdasági kabinetjének vezetője az Európai Unió Statisztikai Hivatalának legfrissebb adataira hivatkozva kijelentette: a környező országokkal összehasonlítva hazánkban a legdrágábbak az üzemanyagok, ezért olyan mértékű jövedékiadó-mérséklésre van szükség, amely érzékelhető, literenként legalább 12– 15 forintos fogyasztóiár-csökkenést eredményez. Emlékeztetett: csak az ukrán határ mentén virágzó „üzemanyag-turizmus” miatt mintegy 22 milliárd forintnyi jövedékiadó-bevételtől esik el idén a költségvetés, s ebben az ügyben a fuvarozók és a kormány között a mai napig nem született megállapodás.
Varga kitért a természetbeni juttatások járulékterheinek szeptember elsejétől életbe lépő emelésére is, amelyről elmondta: a parlament szeptemberi ülésén kezdeményezik a járulékemelés visszamenőleges hatályú megszüntetését, mivel a munkaadóknak éves szinten nyolc-kilencmilliárd forint többletköltséget jelent az, hogy jövő hónaptól a juttatások személyi jövedelemadóval megnövelt összege után is járulékot kell fizetniük, ez pedig tovább rontja a hazai vállalkozások versenyképességét. Mint fogalmazott, ez az intézkedés a 2002-es kormányváltás óta a 35. adóemelést jelenti. A növekvő munkanélküliségről szólva Varga kifejtette: a 400 ezer új munkahelyre vonatkozó kormányígéret helyett a munkanélküliek száma immár átlépte a 400 ezres lélektani határt, ezért a Fidesz ismét azt kéri, hogy a korábban benyújtott munkahelyteremtő programjában szereplő javaslatokat fogadja el a kormány.
Kovács Tibor, az MSZP költségvetési munkacsoportjának tagja Varga Mihály kijelentéseire reagálva közölte, hogy az üzemanyagárak a kőolaj világpiaci ára miatt ilyen magasak, s a Fidesz által korábban aláírt uniós megállapodás miatt a kormány nem tudja csökkenteni az üzemanyagok jövedékiadó-tartalmát. A politikus hangsúlyozta: „A Fidesznek nincsen konzisztens gazdaságpolitikája.”
Szigorítások nagy tételben
Újabb 300 milliárdos megtakarításra kötelezte a kormány a minisztériumokat. A Népszabadság információja szerint a kabinet augusztus 2-i határozatában előírja, hogy az egyes tárcák ugyanannyit – összesen 550 milliárd forintot – takarítsanak meg idei keretükből az év végére, mint amekkora a tavaly megspórolt összeg volt. Mint megírtuk, a Pénzügyminisztérium által tervezett megszorítások legnagyobb vesztese a gazdasági tárca lesz: 2006-ban ugyanis 65 milliárd forintot kell spórolnia kiadásain. A kötelező tartalékoláson túl az ideinél 60 milliárd forinttal kevesebb pénzből gazdálkodhat a földművelésügyi tárca, míg várhatóan 45 milliárd forintot vonnak el a Belügy-, 40 milliárdot az Oktatási, 15 milliárdot pedig a kultuszminisztériumtól. A múlt évivel azonos maradvány megképzésére a költségvetési törvény is kötelez ugyan, de csak általánosságban: azt mondja, hogy decemberben a büdzsé egészének maradványa legyen egyenlő a múlt év végivel. Ez a szabály azt hivatott elérni, hogy ne lehessen többet költeni az idén azért, mert tavaly valaki spórolt. A tárcák azonban vonakodtak eleget tenni a kötelezettségnek, elsősorban az amúgy is igen szűkös kiadási lehetőségek miatt.(K. Tóth László)