Jelentős hitelfelvételről, valamint félmilliárdos tőkeemelésről döntött az Alföldi Tej Kft. közgyűlése. A nyolc megye tejtermelőit tömörítő társaság tulajdonosi köre felhatalmazta az ügyvezetést, tárgyaljon tovább a Parmalat székesfehérvári tejfeldolgozó üzemének megvásárlása érdekében. A felszámolóbiztossal folytatott legutóbbi megbeszélésükön ugyanis alig volt különbség a vételi ajánlat és az eladási ár között.
Mélykúti Tibor, az Alföldi Tej Kft. ügyvezetője arról tájékoztatta lapunkat, hogy Székesfehérváron hétfőn ülnek ismét tárgyalóasztalhoz a felszámolóbiztossal. Remélik, ezúttal sikerül egyezségre jutni, és mihamarabb megköthetik az adásvételi szerződést. Azt azonban nem árulta el, hogy a tejtermelők meghatalmazása alapján mekkora árat fizethetnek az üzemért. Arra hivatkozott, hogy a vételi ajánlat egyelőre nem publikus, ezért nem mondhatja meg azt sem, hogy a társaság mekkora összegű hitelfelvételről döntött, mert abból már sok mindenre lehetne következtetni.
A kelet-magyarországi tejtermelők és a céghez csatlakozni szándékozó dunántúliak egyaránt abban bíznak, hogy miután saját feldolgozóüzemük lesz, lényegesen jobb helyzetbe kerülhetnek. Amióta bejelentették vételi szándékukat, a hazánkban működő nagyobb tejfeldolgozó cégek – így a Sole, a Mizo, valamint a Friesland – is másként viszonyulnak a magyar tejtermelőkhöz. A Sole például visszavonta azt a minapi döntését, miszerint augusztus 5-i hatállyal semmisnek tekinti a termelőkkel kötött korábbi szerződést, melyben kötelezte magát, hogy átveszi tőlük a napi tejmennyiséget. Ismeretes, nem régi ajánlatuk szerint 60 forintot sem akartak fizetni a nyerstej literjéért, amiről a gazdák hallani sem akartak. A szegedi tejgyár menedzsmentje ezt követően döntött a szerződésbontásról, de később meggondolták magukat, s úgy határoztak, hogy a jövőben is átveszik a tejet. Jelenleg 62–64 forintot fizetnek literenként, ám a tejtermelők ezzel sem elégedettek.
Bakondi György: Az afrikai bevándorlók is megjelentek a balkáni útvonalon
