Bakondi György hozzátette, a balkáni útvonalon az elmúlt hetekben, hónapokban a migránsok visszaterelődnek a magyar–szerb határra, volt fegyveres összetűzés, és rendőrjárőrre is rálőttek már.
A tavalyi év hasonló időszakában 1880 illegális bevándorlót tartóztattak fel, idén eddig 7200-at, ami jelentős növekedés
– mondta. Kiemelte, a határkerítés és a jogi határzár, a rendőri és határvadászerők működése, a szerb rendőrökkel való együttműködés hatékonyan szolgálja a biztonságot.
Megemlítette, hogy Irán megkezdte annak a sok százezer embernek a visszatoloncolását, aki Afganisztánból menekült az országba, ami sokakat indított arra, hogy inkább megpróbáljanak az Európai Unióba eljutni.
Az iráni határon épített török határzár rendkívül lényeges, Törökország elkezdte rendőri, katonai erőkkel garantálni a határ biztonságát, ezzel csökkenteni az EU határának terheltségét. Kifejtette, hogy a migráció fő útvonalai nem változtak, Spanyolország felé nincs nagyságrendi csökkenés a migrációban.
Spanyolország a kétoldalú kapcsolatok révén mindent megtesz, hogy Marokkóban megállítsa a illegális bevándorlókat.
Úgy vélte, hogy a tengeri útvonalakon érkező migránsok kezelése komoly nehézségekbe ütközik, ráadásul a spanyol baloldali kormány túl akarja teljesíteni az európai uniós elvárásokat. A főtanácsadó beszélt arról is, hogy Törökországhoz hasonlóan Görögország is falat épített az illegális migráció ellen, de érdekes, hogy ezt az EU finanszírozásával tették.
Úgy tűnik, hogy az egy jó fal, a magyar műszaki határzár pedig nem jó, mert mi nem kaptunk támogatást a kerítés építéséhez, hanem bírságolnak bennünket. Azt akarják elérni, hogy térjünk vissza ahhoz, amit ők jónak látnak: beengedni az illegális migránsokat, itt elbírálni a menekültkérelmeket
– fogalmazott. A magyar emberek jól emlékeznek arra – folytatta –, hogy ez mihez vezet, hiszen 2015-ben tele volt az ország olyanokkal, akiket a határon nem lehetett feltartóztatni.
Akkor úgy döntött a magyar lakosság nagy arányban – és a kormány ennek megfelelően intézkedett –, hogy a határbiztonság garantálja a mindennapi élet nyugalmát, biztonságát
– húzta alá. A dán soros EU-elnökséggel kapcsolatban kitért arra, hogy Dániához hasonlóan Lengyelország és Németország is biztonsági kérdésként kezeli a migrációt.
Dánia a kezdetektől – a svéd negatív példa hatására – próbálkozott a határvédelem megszervezésével és azzal, hogy kevésbé tegyék vonzóvá az ott-tartózkodást a bevándorlóknak, ami nem volt eredménytelen.