Keserűség Dunaszerdahelyen

Szabadlábon védekezhetnek Szlovákia – vagy talán egész Közép-Európa – eddigi legnagyobb alvilági leszámolásának vádlottjai. A nagyszombati kerületi bíróság öt évvel a gyanúsítottak letartóztatása után sem volt képes megkezdeni az ügy tárgyalását, ezért hagyhatta el a lipótvári fegyházat még tavaly Szamaránszky Árpád (aki azóta egy autóbalesetben életét vesztette), majd az idén júliusban Raisz Csaba, a hét szerdáján pedig fivére, Szilárd is.

Neszméri Sándor
2005. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádlottak szabadlábra helyezése miatt az igazságszolgáltatás csődjéről cikkezik a szlovák sajtó. Mert – ahogy Dunaszerdahelyen általában kommentálják a kialakult helyzetet – „korruptak a bírák, és nevetséges az a jogrend, amely lehetővé teszi, hogy ilyen esetben a vádlottak szabadlábon védekezhessenek, hiszen akkor mennek külföldre, amikor csak akarnak”. Persze másként vélekedik a Raisz fivérek édesapja. Szilárd júliusi szabadulása után azt nyilatkozta: fiai „valakinek a bosszújából” töltöttek ennyi időt börtönben, s „ha van igazság, akkor csak felmentő ítélet születhet” az ügyben.
A rendőrség nem kívánja kommentálni a döntést, pedig nem ez az első eset, hogy hosszadalmas nyomozás után letartóztatott, veszélyes bűnözőket engedett szabadon a bíróság. Daniel Lipsic igazságügy-miniszter – bár visszafogottan nyilatkozott lapunknak – elmondta, hogy a nagyszombati kerületi bíróság illetékes tanácsa tehet a kialakult helyzetről, mert szakmailag hibásan kezelte az ügyet. – Éppen az ilyen esetek miatt javasoltam nemrégiben speciális bíróság létrehozását, amely a politikusok korrupciógyanús ügyeiben, illetve a szervezett bűnözéssel összefüggő perekben hivatott dönteni – emlékeztetett a miniszter. – Biztos vagyok abban, hogy a különleges testület működése hozzájárul majd ahhoz, hogy a legsúlyosabb ügyeket is időben lezárja az igazságszolgáltatás.
A nagyszombati kerületi bíróság elnöke, Anton Jacek egyébként azt ígérte, ősszel megkezdődik a dunaszerdahelyi vérengzés büntetőpere. Emlékezetes: 1999. március 25-én a Fontána bárban meggyilkolták a „Joe papaként” ismert Pápay Tibort és kilenc társát, akiket a csallóközi alvilág legbefolyásosabb bűnözőiként emlegettek annak idején. A rendőrség szerint klasszikus alvilági leszámolásról volt szó, azaz egy másik csoport akarta átvenni a hatalmat a térségben. A nyomozók viszonylag rövid idő alatt kiderítették, hogy a felbujtó, illetve a gyilkosság kitervelője Sátor Lajos volt (akit azóta is hiába köröz a rendőrség), a végrehajtók pedig a már említett három fiatalember, illetve még egy, aki ukrán akcentussal beszélt, és ugyancsak hiába kereste, keresi (?) a rendőrség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.