Az amerikaiak felfüggesztettek bizonyos fegyverszállításokat Ukrajnában, amit azzal indokoltak, hogy Amerikának most már a saját védelmi képességeire kell koncentrálnia, ugyanakkor van, aki azt állítja, hogy azért nem érkeznek ezek a fegyverek Ukrajnába, mert Izraelbe mennek.
Ami a légvédelmi eszközöket illeti, kezdjük a Patriot rakétákkal, mert talán ez a legkritikusabb dolog Ukrajnának. Ez az, amit Ukrajna nem tud semmi mással kiváltani
– kezdte elemzésében Robert C. Castel, a Magyar Nemzet főmunkatársa, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója, hozzátéve: tisztában kell lenni azzal, hogy Izraelben nincsenek már Patriot ütegek, ezeket a Patriotokat Izrael elküldte az Egyesült Államokba, az Egyesült Államok aztán ezeknek egy részét raktárba helyezte, egy részüket pedig elküldte Ukrajnába.
Ami a Stinger légvédelmi rakétákat illeti, szintén Izrael ezekben a közel-keleti háborúkban különféle ellenségek ellen harcolt, de egyiknek sem volt légiereje, Iránnak sem. Tehát nem voltak légi harcok, nem voltak légitámadások, tehát ezek a csapatvédelmi, légvédelmi rakéták sem aktuálisak
– hangsúlyozta a szakértő, úgy folytatva:
Ami a 155 milliméteres gránátokat illeti, itt már lehet valami a dologban. Azt látjuk, hogy a libanoni, szíriai harcok lelassulásával és Gázában a harcok átalakulásával Izrael egyre kevesebb tüzérségi gránátot használ. Tehát, én azt hiszem, hogy ezt a magyarázatot nyugodtan le lehet venni az asztalról.

Robert C. Castel szerint más okok állnak egyes fegyvertípusok küldésének felfüggesztése mögött.
Ami viszont igen számottevően nyomott a latban, az egy belpolitikai aspektus, semmi köze nincs Ukrajnához – fogalmazott a szakértő, aki szerint Trump azt akarta bizonyítani a fegyverszállítások leállításával, hogy Amerika biztonsági érdekeit helyezi a legmagasabb helyre, valamint a belső republikánus pártbeli hatalmi harcok kontextusában akart gesztust tenni” – mondta Robert C. Castel. Szerinte Trump elnök azt akarta sugallni a belső ellenzékének, hogy »én vagyok a párt fő ideológusa, én döntöm el, hogy mi az, hogy America First és lám, itt a bizonyítéka annak, hogy én Amerika érdekeit képviselem«

A biztonságpolitikai szakértő arról is beszélt, hogy nem ez az első alkalom, hogy láttunk ilyen fegyverstopot.
Volt már két ilyen fegyverstop Ukrajnával kapcsolatban, és látjuk azt, hogy az Egyesült Államok ezeket a fegyverstopokat a diplomácia kiegészítőjeként diplomáciai nyomásgyakorlásra használja Ukrajnával szemben. Tekintve, hogy a Macron-féle telefonbeszélgetés Putyinnal és ez a fegyverstop ugyanazon a napon következett be, én azt hiszem, hogy nem kell konteósnak lenni ahhoz, hogy azt mondjuk: feltételezzük azt, hogy van egy bizonyos kapcsolat a két dolog között” – fogalmazott Castel, aki arról is beszélt, hogy „Amerika készletei kimerültek, főleg a Biden-politikának, a Biden-féle Ukrajna-politikának az irracionalitása, vagy a teljes Amerika érdekeinek a figyelembe nem vétele miatt, és ezeket a készleteket mindenképpen fel kell tölteni.
A podcastben szó van még arról, hogy mit jelent Ukrajna számára a fegyverstop, miről beszélgetett Trump és Putyin, valamint a Közel-Kelet aktuális helyzetéről is.