Késésben a büdzsé tervezése

Hosszan sorolta tegnap Molnár Albert, a PM politikai államtitkára azt, hogy a jövő év január elsejétől érvényes adócsökkentés után „csecsemőtől nyugdíjasig” hány forint elkölthető pénz marad majd a magyar lakosság zsebében, az adóváltozások ellentételezését jelentő népszerűtlen intézkedésekről azonban többszöri rákérdezés után sem adott tájékoztatást.

2005. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy kétszázmilliárd forintot hagynak majd az állampolgároknál azok a most formálódó adótörvények, amelyeket szeptember második felében nyújt be a kormány a parlamentnek – jelentette be tegnap Molnár Albert, a Pénzügyminisztérium (PM) politikai államtitkára, aki azonban kitérő válaszokat adott az adótörvényeket kompenzáló lépésekre, így nem részletezte, hogy jövőre összesen hány milliárd forint értékben hoznak megszorító döntéseket, illetve hogy a minisztériumokat érintő zárolások milyen beruházásokat késleltetnek. A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban az államtitkár elismerte, hogy a büdzsé tervezése késésben van az eddigi gyakorlathoz képest, ám mint mondta, ennek legfőbb oka, hogy most különösen sok a nehezen kalkulálható makrogazdasági elem. Molnár kitért az iparűzési adó problémájára is, amiről elmondta: nem számítanak arra, hogy ezzel a kérdéssel 2008-ig foglalkozniuk kellene.
Az elmúlt három év tapasztalata azt bizonyítja, hogy az adócsökkentésre vonatkozó kormányígéretek eredménye rendre adó- és járulékemelés lett – értékelte a minisztériumi bejelentéseket lapunknak Tállai András, a Fidesz gazdaságpolitikusa, aki emlékeztetett: az MSZP–SZDSZ-kormány eddig 35 esetben emelt adót, szeptembertől pedig újabb közteheremelés lép életbe.

*****
Kijátszható az áfacsökkentés. Egy decemberi, négy-öt százalékos áremeléssel a kereskedők jövő év január elsejétől maguknál tudják tartani azt a négy százalékot, amit a kormány levesz az áfából, miközben azt hirdethetik, hogy csökkentették áraikat, azaz nem jutottak extraprofithoz. A trükkel a fogyasztóvédelmi szervezetek sem tudnak mit kezdeni, hiszen a boltosok bizonyítani tudják az árcsökkentés tényét.



Átlag felett drágult az energia. Júliusban 3,7 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint az előző év azonos időszakában – tette közzé tegnap a Központi Statisztikai Hivatal. Az adatsor értelmében a legnagyobb mértékben, 6,2 százalékkal a háztartási energia drágult, miközben a helyi tömegközlekedésért 14, a szemétszállításért és a csatornadíjért egyaránt 12 százalékkal kell többet fizetni, mint egy évvel korábban. Az üzemanyagok árnövekedése szintén magasabb volt az átlagosnál: a járműüzemanyagok 13 százalékkal növekedtek egy év alatt. Az élelmiszerárak az átlagosnál kisebb mértékben, három százalékkal emelkedtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.