Ki dob itt mentőövet?

Az egészségügyi intézmények alulfinanszírozottsága miatt egyre elviselhetetlenebb anyagi körülmények között működik néhány Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórház, a kazincbarcikai és a szikszói például már 150-150 millió forint adósságot halmozott fel. A két intézmény igazgatója szerint az önkormányzati biztosok kinevezésével semmit sem oldanak meg, átfogó egészségügyi reformra volna szükség. A menedzser típusú szakemberek csakis a gazdasági szempontokat veszik figyelembe biztosi tevékenységük során, holott a kórháznak a betegek érdekeit kell képviselniük.

Tolcsvai L. László
2005. 08. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt évek során nem kompenzálta a kormány az amortizáció, a béremelés és az infláció okozta kiadási veszteségeket, ezért a kórházak többségének eladósodása megállíthatatlan folyamattá vált. Trencsényi Erzsébet, a Kazincbarcikai Városi Kórház igazgató főorvosa szerint a törvény által előírt kötelezettségek száma ugyan növekedett, a finanszírozási feltételeket azonban nem teremtették meg. Főleg a nagyarányú béremelés okozott jelentős többletkiadást, ugyanis a kormány hozott egy súlyos döntést, amelynek anyagi vonzatát az egészségügyi intézmények mind a mai napig nyögik, holott a döntéshozók jól tudták, nincs meg az ehhez rendelhető anyagi fedezet. A főorvos asszony úgy véli, először a béremelés intézményre gyakorolt gazdasági következményeit kellett volna megvizsgálni, aztán pedig határozatot hozni. De akkor sem a kórházak költségvetésének terhére, hanem egy elkülönített pénzügyi alapból. Mint mondta, önkormányzati biztos segíti a munkáját, hiszen a jogszabály előírja, ha a harminc napon túli adósság meghaladja az éves költségvetés tíz százalékát vagy a százmillió forintot, akkor önkormányzati biztost kell kinevezni. Ez megtörtént, az adósság azonban nem csökkent, sőt folyamatosan emelkedik.
Az adóssággondok megoldása céljából Trencsényi Erzsébet ellen a közelmúltban bizalmatlansági indítványt terjesztett elő Kazincbarcika önkormányzatának egyik ellenzéki képviselője, s ha csak egy szavazattal is, de a kórház igazgatója a helyén maradhatott. A megtámadott vezető nem kívánta kommentálni az eseményeket.
Az igazgatónő tagja a Kórházszövetség vezetőségének, s elmondta, a kialakult helyzet miatt véleményt alkotott a grémium, s állásfoglalásuk írásos változatát elküldték a szaktárca illetékeseinek. A Kórházszövetség állásfoglalásának ismeretében a főorvos asszony felhívta a figyelmet: várhatóan szeptembertől az egészségügyben tovább mélyül majd a feszültség. Főleg ha az úgynevezett hbcs-t (homogén betegségcsoportot, amely betegségcsoportra vonatkoztatva 132 ezer forint normatív támogatást jelent) nem korrigálja a kormány. Márpedig úgy tűnik, nem várható előrelépés ebben az ügyben, ráadásul Rácz Jenő egészségügyi miniszter azt mondta: a kórházak egy része túltuningolta saját teljesítményét. Magyarán szólva: túlköltekezett, elvitte a kasszából a pénzt.
Miután Trencsényi Erzsébet nem szereti, ha valaki általánosságokban fogalmaz, ezért felhívta Golub Ivánt, a Kórházszövetség elnökét, s rákérdezett: hogyan, mi módon s kik tuningolták túl teljesítményüket? Választ egyelőre nem kapott – fogalmazott Trencsényi Erzsébet –, de mindenképpen tisztázni kell a helyzetet. Amennyiben nem történik változás az egészségügy támogatását illetően, akkor bizonyára újabb adósságállomány-növekedésre lehet számítani, s a kórházak válsága tovább mélyül. A kazincbarcikai intézményvezető kilátásba helyezte, hogy a finanszírozási gondok miatt, illetve egyéb lehetőség híján az igazgatók bizonyára anyagi fedezet nélkül vállalnak majd kötelezettségeket, s akarva-akaratlanul törvényt sértenek. Az infláció, a bérjellegű kiadások, a gázár növekedése nyilván rendkívüli módon sújtja a kórházakat, tehát megoldás helyett ismét a problémák elmélyülésére lehet számítani. A létszámleépítés sem célravezető, különösen azért nem, mert az egészségügyi intézmények orvoshiánnyal küzdenek.
A Kazincbarcikai Városi Kórház a 2,7 milliárd forintos rekonstrukciójának idejét éli, s amint arról Trencsényi Erzsébet beszámolt, örömteli a fejlesztés, ám eközben a betegforgalmat csökkenteni kényszerülnek, noha az intézményre óriási az igény a vonzáskörzet betegei részéről. Mintegy 110 ezer ember kórháza a kazincbarcikai, de egyes szakmákban ez a szám elérheti a 220 ezret is. A helyi önkormányzatról szólva az igazgatónő elmondta, rendkívül korrekt a kapcsolat a városvezetéssel, s az intézményi veszteséget éppen az önkormányzat csökkentette ötvenmillió forinttal. Ennek ellenére az adósság továbbra sem alacsonyabb 150 milliónál, de a kórház gondjainak csak egy részét képes átvállalni Kazincbarcika helyhatósága. Nem vállalhat többet, mert hivatalosan OEP-finanszírozással működik a város legnagyobb egészségügyi intézménye a minisztérium által jóváhagyott keretek között. A kormányzati szándékkal ellentétben az 549 alkalmazott munkahelyét meg kellene tartani, ezt a létszámot ugyanis a 318 ágy, valamint a betegellátási szakterületek széles skálája mindenképpen indokolja.
Szakemberhiányt emlegetett az igazgatónő, s véleményét érvekkel támasztja alá, szerinte érdemes megvizsgálni az orvos és beteg kapcsolatát. Mindenki által megállapítható, a kommunikáció körül nincs minden rendben. Ennek oka, hogy a szakrendelőbe, valamint a kórházba tevődik át az alapellátás néhány feladatköre, ami az intézményen belül túlzottan nagy betegforgalmat eredményez. Az egészségügyi tárcának ezt a szituációt sem volna szabad figyelmen kívül hagynia. Továbbá azt sem, hogy a homogén betegségcsoport 132 ezer forintos normatív támogatásának mértéke rendkívül alacsony az ellátási igényekhez képest. A főorvos asszony hangsúlyozta: ha az intézmény vezetője a krónikus ellátást helyezi előtérbe, máris növeli az adósságot az ehhez kapcsolódó kiadások egyenes következményeként. Pedig a beteg szempontjából éppen a krónikus ellátás volna szakmailag a legkorrektebb megoldás, de a hbcs szerinti napi 4050 forint ehhez a feladatellátáshoz kevés.
A szikszói II. Rákóczi Ferenc Kórház helyzete sem túl rózsás – fogalmazott Tiba Sándor igazgató –, hiszen az adósságcsapda miatt az abaújiak legnagyobb egészségügyi intézményének is 150 millió forintos tartozást kellene rendeznie. Igyekeztek minden forintot megfogni, ám szándékaik ellenére nem sikerült a költségeket csökkenteni. Trencsényi Erzsébet szavaival egybecseng Tiba Sándor mondanivalója, ugyanis a megyei fenntartású kórház önkormányzati biztos közreműködésével folytatja napokon belül a hatvanezer lelkes vonzáskörzet gyógyító tevékenységét. A kronológiai sorrendben vizsgálható gazdasági eredmények sok mindent elárulnak, s úgy tűnik, három évvel ezelőtt kezdődött a szikszói kórház vesszőfutása. Az igazgató elmondta, a 2002. októberi állapot alapján pályáztak az Egészségügyi Minisztériumnál a konszolidációs programban való részvételre. Az akkori adósságállomány 116 millió forintra rúgott, amely a 30 napon túl lejárt tartozásokra vonatkozott. Nem sokkal később, 2003 elején 81,4 millió forint támogatást kaptak a szakminisztériumtól, amelyhez a megyei önkormányzat önrészként húszmillió forinttal járult hozzá. A maradék adósságot átütemezték. 2003 decemberében szerződést módosítottak a szaktárcával, a szerződésben vállalt kötelezettségeknek viszont csak részben tudtak eleget tenni. 2004. március 31-én újabb végső megállapodás történt az adósságrendezés ügyében, s miután a szikszói kórház teljesítette szerződéses kötelezettségeit, a 81,4 millió forintos támogatást vissza nem térítendővé minősítették. Ekkor nem volt tartozás, ám 2005-re ismét 150 milliós adósság halmozódott fel. Ki kellene kifizetniük, fedezet nélkül azonban nem megy.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.