Kultúrák találkozási helye

Kákonyi Péter
2005. 08. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legújabb számát a tihanyi apátságnak szentelte az Új Horizont. „Tihany a táj szépségével, gazdag múltjával és jelenével, az itt élő emberek teremtő erejével és talán legfőképpen a messzire látszó apátsággal kitüntetett, szent helye hazánknak…” – fogalmaz köszöntőjében Mádl Ferenc. Korzenszky Richárd bencés főapát így ír: „Tihany találkozási helye ősidők óta különböző kultúráknak. A barátlakásokban, az oroszkői monostorban az Istent dicsérő szláv szerzetesek és a félsziget egyik magaslatán latinul zsolozsmázó bencések bár különböző kulturális gyökerekkel, de mégis ugyanazzal az örök emberi vággyal tekintettek bele a felkelő Napba. Tihany és a Balaton összetartozik. A Balaton és a szép és gyönyörű Magyarország elválaszthatatlan. Magyarország viharos történelme és a tihanyi apátság sorsa ugyancsak összefonódik.” Kodolányi Gyula Tihany és a képzőművészet kapcsolatát vizsgálja, megnevezve Bartha Lászlót, Borsos Miklóst, Gáborjáni Szabó Kálmánt, Klie Zoltánt, Konok Tamást és Vass Elemért, akiket megragadott a hely varázslatos szépsége. Vasvári Zoltán a „balatoni filmekről” értekezik, megemlítve Makk Károly Ház a sziklák alatt című munkáját és Fejős Pál 1932-es Ítél a Balatonját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.